| ANAV12 a întrebat:

Am o poblema si n-am cu cine sa discutstraight facede curand am aflat ca tatal meu o inseala pe mama cu alta femeie.iar eu nu stiu ce sa fac..Credeti ca ar fi bine sa-i spun mamei?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

„prefer sa se desparta decat sa-i vad ca nu se mai suporta" - No, păi văd că deja ai luat decizia.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte greu de dat un sfat bun, necunoscand situatia familiei tale.
Totusi, pararea mea este sa vorbesti mai intai cu tatal tau, sa vezi ce are de spus si daca situatia este reala si el recunoaste sa-i spui ca ar fi bine sa vorbeasca el cu mama ta. Numai bine!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În primul rând, n-ar strica să ne spui de unde știi. L-ai văzut tu?!
Și dacă l-ai văzut tu, ești sigur(ă) de ce-ai văzut?! Să știi că dacă l-ai văzut c-o altă femeie prin oraș nu se pune - poate la fel de bine să fie colegă de serviciu sau prietenă mai veche.

În al doilea rând, presupunând că informația pe care o deții tu este corectă și sigură, n-ar strica să ne spui cam care e situația în casă - ca s-avem și un context cât de cât. De exemplu: Părinții tăi se înțeleg măcar vag decent?
Întreb asta pentru că e foarte probabil ca ei deja să fie de fapt despărțiți și să mai rămână doar oficial împreună pentru că divorțul dă multe bătăi de cap. (Știu multe astfel de cupluri - în special cupluri cu copii)
Într-o astfel de situație - n-ar avea niciun sens să-i spui mamei. (cum bine a punctat și user-ul @neutrino)

Ce NU este de recomandat sub nicio formă este să încerci să-ți șantajezi tatăl. E o mare prostie. În fond, el te crește pe tine - nu tu pe el.
De asemenea, este recomandabil să fii sigur(ă) de informație.
N-ai fi deloc primul caz de copil căruia i se pare c-a văzut ceva la unul din părinți și în fapt să nu fie nimic dar totuși să iște degeaba un scandal monstru.

Eu nu i-aș spune mamei până când n-aș fi sigur că ceea ce știu (sau cred că știu) este corect.

Pragmatic vorbind, nu e deloc în interesul tău să-i spui căci un divorț se va răsfrânge în primul rând asupra ta într-un mod cât se poate de negativ.

Sigur, multora le place să creadă că trăim într-o lume ideală sau într-un balon de săpun în care toate lucrurile merg minunat și viața e roz. În realitate însă, majoritatea lucrurilor merg prost sau foarte prost și adevărul de multe ori este contraproductiv.

În concluzie,
Dacă crezi că te avantajează un divorț cu scandal și o separare și traiul cu unul dintre părinți, atunci du-te cu pâra și zi-i mamei. Dacă însă lucrurile merg impecabil (sau foarte bine) în ceea ce te privește pe tine în familie, e mai sănătos pentru tine și viitorul tău să-ți ții gura.

Salutare.

| onasis1961 a răspuns:

Nu cred că este treaba ta să te bagi.În priml rând nu cred că eşti şigur c-o înseală, numai dacă i-ai prins personal în pat.Şi dacă e asa nu trebuie să spargi tu familia,(poate mai târziu regreţi). Lasă lucrurile aşa cum sunt, iar mama ta cu timpul va şimţi şingurică de infidelitatea soţului. Poate pentru tatăl tău este ceva rătăcitor, pe moment! pentru că nici de mama ta nu poţi să bagi mâma-n foc! NU?

| neutrino a răspuns:

Ai putea sa fii uimita atunci cand vei afla ca mama ta stie!

| Felys a răspuns:

Astfel de situatii pot duce la divort, analizeaza daca esti dispusa sa iti vezi parintii despartiti sau nu si vei stii ce ai de facut

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Ana,

Intelegem dificultatea situatiei in care te afli si vrem sa te ajutam.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la cine ai aflat asta?

Răspuns utilizator avertizat
| MrMihnea a răspuns:

Hmm, DA?

| nicknic a răspuns:

Daca aduce majoritatea sau toti banii in casa nu ai de ce
pot incerca sa il santajezi subtil depine de situatie dar intii vorbeste cu el

| valid a răspuns:

Nu cred ca e bine sa spui mamei insa ar fi ok sa stai de vb cu tatal tau asa poate vei mai salva o casnicie sau cine stie dac mama ta il inseala si ea? Tu ia inima in dinti si stai de vb cu tatal tau si vezi care e motivul nu trebuie sa-l urasti sau sa-l judeci mai tarziu vei regreta daca nu ai vb cu el, fi diplomat@ salveaza ce mai e de salvat un divort inseamda durere pentru toti inclusiv pentru tine.

| ANAV12 explică:

Pey multumesc celor care au incercat sa ma ajute cu aceasta problema, acum sa va spun problema meastraight face.De ceva timp chiar de la inceputul acestui an viata mea a inceput sa-o ia razna.Parinti mei se tot cearta iar eu am inceput sa-mi pun semne de intrebare din ce motive.Inca de gand m-am nascut au fost astfel de certuri insa au devenit tot mai dese. Totul a inceput cand tata a inselat-o pe mama, atunci a fost un scandal mostru iar pe mine m-a afectat foarte mult au existat certuri interminabile atat verbale cat si fizice dupa ce s-au mai linistit apele dar de curand au reinceput acu principalul motiv este ca tata ascunde bani de mama si o minte.nu mai suport prefer sa se desparta decat sa-i vad ca nu se mai suportastraight face

| kongeriket a răspuns (pentru ANAV12):

„prefer sa se desparta decat sa-i vad ca nu se mai suporta" - No, păi văd că deja ai luat decizia.

| deydey494320 a răspuns:

Categoric DA! Pana la urma urmei minciuna are picioare scurte, tot o sa afle si atunci cand va afla nu cred ca i-ar pica bine sa stie ca tu ai stiut si nu i-ai spus, asa e cel mai bine! curaj :*