| pcsisoft a întrebat:

Am o problema am 12 ani si toti copii vor sa ma bata, iar eu in fiecare seara imi vine sa plang ca vor sa ma bata!, Spuneti-mi si mie ce sa fac sa fiu ca ei?

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, spune-le ce ti se intampla.Pe urma se vor ocupa ei de asta. Orice problema are o solutie.

| Adry05 a răspuns:

Nu ai idee de ce? Trebuie sa faci ceva de au toti ceva cu tine. Ori ca pari prea firav si-si permit sa-si arate `smecheria` cu tine, ori ii enervezi cu ceva.
Vorbeste cu parintii tai, iar daca e prima varianta, iti recomand sa mergi la un psiholog sa te invete sa capeti mai multa incredere in tine, si sa nu mai fi asa firav.

| anonimg a răspuns:

Nu cauta sa devii ca ei; si nu te mai ingrijora din pricina lor.
Mergi la un profesor, diriginte sau chiar director si spune-le problema ta. De asemeni trebuie sa stie si parintii.
Copii sunt la fel ca si cainii: cand vad pe cineva mai slab se iau de el. I-as fi pedepsit si pe ei si pe parintii lor. Si i-as pedepsi si pe parintii tai deoarece ei traiesc ca niste nesimtiti si nu vad intristarea copilului lor, si nu se intereseaza daca copilul lor ii este bine la scoala sau nu.
Eu in locul tau as face ca toata scoala sa stie ca acei copii vor sa ma bata.
Daca totusi iti este rusine de profesori si parinti, atunci contacteaza gratuit pe acesti oameni -telefonul copilului: http://www.telefonulcopilului.ro/contact
Telefonul Copilului: 116 111 - disponibil 7 zile din 7, intre orele 08:00 - 00:00 (apelabil GRATUIT in retelele Telekom Romania, fără prefix)
Ai incredere ca oamenii acestia te vor ajuta.

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu părinții tai despre acest lucru sigur vor găsi o soluție. Cât despre copii, evita-i si nu sta în preajma lor. Omul prevăzător vede nenorocirea și se ascunde spune un proverb.

| Mircea049202 a răspuns:

Salut! Vorbește cu părinții tai, spune'le despre ce e vorba, dupa care fii mai indiferent cu ei, nu le mai da așa atenție, și încearcă sa prinzi curaj, cu ce ar fi ei mai presus ca tine? Daca ei te vad ca plângi sau nu'ti place ceva, mai tare vor face. Succes!

| Dumitrescu_Emanuel_1974 a răspuns:

Nu fii ca ei spune profesorilor parintelui daca nu du-te la director nu te schimba pentru niste nei ca nimeni