| MettenX03 a întrebat:

Buna,am o problema. Am fost intr-o seara la prietenul si am ramas peste noapte fara ca mama lui sa stie iar eu nu am fost de acord. A iesit un mare scandal si m-a injurat si blestemat în toate modurile. Iubitul meu mi-a luat apararea in fata ei. Acum recent a fost plecat in București pentru ca acolo ii este familia dar se certa încontinuu cu mama lui si a ales sa vina inapoi in Iasi unde este domiciliat. Mama lui nu ma cunoaste deloc dar totuși m-a jignit si nu stiu ce pot face sau cum sa reacționez. Va rog frumos niste sfaturi se pot da? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| UnGalago a răspuns:

Bună! Pentru a-ți putea oferi o părere este nevoie de o detaliere mai clară a situației: câți ani aveți; de cât timp sunteți împreună; care e relația lui cu mama; au fost incidente în trecut între mama lui și o altă prietenă etc.

Este posibil ca reacția brutală/vulgară a mamei să fie generată de una din trecut. Poate prietenul tău obișnuia să aducă fete nu tocmai ok în casă, fără acordul părinților. Apoi, dacă e locuința ei, atunci e normal să știe cine intră în ea (e importantă în acest caz și vârsta).

Desigur, nimic nu justifică un limbaj urât. Dar este și ea om. Și, din câte spui, nici prietenul tău nu e în relații prea bune cu mama lui, astfel că discuțiile/certurile de genul nu sunt o noutate.

Sfaturi legate de ce mai anume? Cum să gestionezi relația cu mama prietenului tău sau cum ar trebui prietenul să se comporte cu mama lui?

Cred că pe tine te deranjează reacția mamei. În mod normal, dacă relația este serioasă, ar fi trebuit să te prezinte înainte, să vă cunoașteți. Faptul că ți-a luat apărarea arată încă odată că este vorba de problemele lor, iar tu ai fost la mijloc, utilizată (probabil inconștient) în această luptă pentru a mai pune niște paie pe foc.

Eu aș spune să îi lași să își poarte lupta singuri și să te ții la distanță. În fond, sunt problemele lor. Ai putea însă să îl ajuți pe prietenul tău să înțeleagă că lucrurile nu se rezolvă prin certuri, ci prin discuții sincere și calme. Iar ego-ul trebuie menținut la dimensiuni normale.
Baftă!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O eviti pana cand intra in pamant

| cristimihailov a răspuns:

Schimbi prietenul.

| oz_1736 a răspuns:

Este o problema pe care el o stie, tu nu ai aflat care-i problema. Cand o va rezolva el va ramane sa-i ierti tu pentru cearta