| Michaella004 a întrebat:

Am o problema cu sora mai mica. Cind ea avea vreo 8 ani am inceput sa nu ne mai intelegem bine (deja au trecut doi ani). Problema e ca eu trebuie mai mereu sa fac in locul ei, pentru ca mama spune ca ea e prea mică sa faca asta sau cealaltă. Îmi mai raspunde si inapoi. Eu sunt o persoana care ma enervez foarte repede si foarte des ţip la ea, dar ea e foarte indiferenta si de la asta eu ma enervez si mai mult. Rog mult ceva sfaturi.

Răspuns Câştigător
| IJustDeath a răspuns:

Și eu mă aflu în aceeași situație doar că sora mea nu îmi răspunde,este bine sa pui copii la punct inca de când sunt mici că sa te știe de frica.
În primul rând strânge doar după tine,de exemplu mama ta îți spune să faci curat,poate ea nu este acasa, spune-i surorii tale că te-a sunat mama și a spus sa isi facă curat in camera,daca face vreo prostie nu ii spune mamei tale imediat,trebuie sa o ai cu ceva la mana,când te pune sa faci curat după ea spune-i că dacă nu te ajuta o pari, sau spune-i atunci mamei tale ce a făcut probabil o va certa, iar la nervi ii va spune să își facă curat in urma ei.
Daca vrei sa o iei mai pe ocolite ii poți spune să faceți pariuri, daca pierde tu ii dai de lucru.
Cam astea le incerc eu și scap de treburi, multa bafta happy

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Vorbește cu mama ta despre acest lucru. Veti gasi o solutie. Dar vorbește cu blândețe și respect profund

| FLORENTINAndreea a răspuns:

Cred ca mama ta ar trebui sa co stientizeze ca daca nu o va lasa sa faca nimic pentru ca este prea mica atunci cand o sa creasca nu o sa stie sa faca nimic. Iti spun din propria experienta.
Un sfat pentru tine ar fi, chiar daca stiu ca nu e unul chiar potrivit, sa iti pui castile in urechi si sa o ignori pe cat posibil.

| TufanelTufis a răspuns:

Ai putea sa incerci sa o ignori si sa o tratezi cu indiferenta... cand te roaga ea ceva sa faci ceva in locul ei nu fii proasta sa te enervezi. spune-i mamei tale ca si ea e tot om si ea la randul ei are drepturi si indatoriri. a nu se confunda drepturile cu faptul ca e mica si trebuie sa stea toata ziua si sa nu faca nimic. eu la 8 ani ii faceam cumparaturile de la magazin bunicii mele.
trebuie sa inteleaga ca nu este buricul pamantului, si ca este doar o alta persoana din toata lumea asta.
Trebuie stabilita o lista cu indatoriri si drepturi.

acum na eu nu zic ca nu e copil si ca nu trebuie sa aiba timp liber si sa se distreze cu prietenii. dar cel putin sa nu-si neglijeze indatoririle fata de locul unde traieste.

(NU, NU SUNT COMUNIST) Si eu la randul meu am facut multe handicapatiuni cand eram mic

| AntonioTSB69 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si ma enervez si o coincidenta e ca si ea are 8 ani.Eu cand patesc asta le spun parintilor ce obraznicii face si o cearta si ma simt mai bine sau o ignor facand ce imi place si uit ca ea e cea mai iubita din familie, apropo cati ani ai?

| Michaella004 explică (pentru AntonioTSB69):

Eu am 16, ea are acum 10, dar de la vreo 8 ani totul a inceput