| mikesilwa a întrebat:

Buna,am o problema cu unul dintre parintii mei si acela este tata.
Câteodată vine acasa beat si începe a tine morala atât mie cat si mamei mele(uneori se ajung la lovituri),atunci când e treaz rareori ori ma vede ca pe fiul lui,fiindcă ma numeste cum ii iese pe limba si asta pe mine ma supara destul de rau, încât m-as teme sa nu-i fac vreun rau..Mereu se crede superior altora,(adica celor din famile),foarte tare as vrea sa vorbesc intr-un fel cu el ca sa inteleaga, dar mie îmi e frica sa-i spun ceva. Sper sa mă ajutati intr-un fel..Mersi

Răspuns Câştigător
| Monyyyyy a răspuns:

Uite nu stiu cati ani ai, dar imi pare foarte rau pentru tine, eu ti-as sugera sa nu il contrazici prea mult deoarece ar putea sa te bata sau sa nu va mai dea salariul sau macar putin din el.Asteapta sa cresti si sa fi independent si atunci poti sa il privesti de sus, fa-ti ca cariera si va vedea atunci cine e mai puternic.Ii vei spune atunci tot ce te doare si te-a durut, stiu cum e sa se creada un tampit la inaltime, dar asta e, prostul tot prost ramane.Roaga-te si la Dumnezeu si nu baga in seama ce zice. Daca nu merge cu vorba bunaacuma nu incerca mai mult sa nu te bata, dar intr-o zi citesteile toate daca stii la ce ma refer. Sper ca te-am ajutat. :-)

| Ririru a răspuns (pentru Monyyyyy):

Poti sa fii cat de independent vrei, o sa-ti strige ca el te-a crescut pana sa ajungi tu idependent. Bautura ii ia mintiile. Da, nu-l baga in seama, poti sa incerci sa vorbesti cand va aflati intr-o situatie mai naspa ( gen cineva se imbolnaveste), tata e la fel, numai ca el da cu pumnii mai des. Asa am crescut, asa a crescut si fratele meu, dupa ce s-a angajat a incercat,, sa-i arate'' el, sa-i arunce tot ce a facut tata pana in momentul ala, si ei bine s-a terminat tot cu pumnii. Asa ca mai bine, il prinzi intr-un moment mai sensibil si ii spui, daca nu, Dumnezeu sa te ajute sa-ti gasesti linistea, sa poti sa treci peste, pentru ca stiu ce inseamna sa nu auzi o vorba frumoasa de la parintele tau, iar in schimb sa primesti palme si pumni din nimic.

12 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Data viitoare cand incearca sa o loveasca pe mama ta fii barbat si rupe-i dintii

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu mama ta despre ce puteți face ca și familie și, apoi încercați sa vorbiți cu el. Ideea e a e bine sa ii vorbești respectos, cu tata și sa nu te cerți cu el.Dar învinge răul prin bine. Arata ca tu ești diferit de el prin felul în care îi vorbești.

| SG1995 a răspuns:

Fără supărare dar maică-ta e vinovată, pentru că încă mai stă cu un astfel de om să bage divorț nu-i capăt de lume, doar scapă de un nebun.

| Clorox a răspuns:

Ai otrava?

| mikesilwa explică (pentru Clorox):

happyhappy
Încă nu am ajuns la asa starehappy

| Clorox a răspuns (pentru mikesilwa):

Vezi cum faci sa ajungi mai repede la starea astawinking

| WaterDrop a răspuns:

Nu incerca sa vorbesti nimic cu el pentru ca nu ajungi nicaieri. Discuta cu mama ta si explica`i ca`si poate scoate certificat medico-legal in urma loviturilor primite cu care mai apoi poate obtine ordin de interdictie impotriva lui.Decat cu asa tata, mai bine fara. Poate fi dureros daca tii mult la el, dar este mult mai bine decat prin ce treci acum.Mai ai optiunea de a suna la protectia copilului, insa nu`ti recomand caci s`ar putea sa te ia de acolo.

| jon987654321 a răspuns:

Daca o loveste pe mama ta, dai una in barba si ii spui ca e un las daca loveste o femeie, si nu il mai baga in seama daca o loveste ii raspunzi si tu la fel.

| ShadedCanvas a răspuns:

"sa nu il contrazici prea mult deoarece ar putea sa te bata sau sa nu va mai dea salariul"
Existe momente in viata in care te simti neajutorat, momente pe care nu le poti controla.Acestea trebuie acceptate, oricat de neplacute s-ar dovedi. Timpul trece, ajungi sa ai propriul loc de munca, nimeni nu te leaga de tatal in afara de 'sange'; nu esti obligat sa ii accepti fanteziile concentrate pe propria persoana, sau conceptia de superioritate.

| Dudi2k17 a răspuns:

In vacante/weekend sau in timpul liber, mergi la rude, iar acolo da i mesaj tatalui tau si vorbiti. Ideea este sa fiti departe unul de celalalt, pentru ca astfel nu poate sa ti faca nimic, daca tot iti este frica de el.
Dacă nu ai rude in apropiere, mergi la niste prieteni, iar daca nu ai la cine sa mergi, poate daca esti intr o tabara/excursie puteti vorbi.
Daca tatal tau nu foloseste telefonul prea des, cand se comporta urat cu tine, nu l baga in seama. Pur si simplu ignora l.
Inca ceva, parca spuneai ca ziua se comporta normal. Incearca totusi, ziua, sa discutați. Cand vezi ca incepe sa se ia de tine, intoarce i spatele. Si spune i ceva care sa l faca sa regrete.
Sper ca te am putut ajuta!

| Budileanu_Mircea_1984 a răspuns:

Io am avut acceasi soartă, credea Io am plecat la muncă în străinătate, m-a luat sora mea și așa am scăpat de gura lui acum sunt bine și nu mai știu nimic de 10 ani