| Elii231 a întrebat:

Am o problema despre care as vrea sa discut cu voi. Iubitul meu are o fetita de 5 ani dintr o alta relatie, care creste cu sora iubitului meu. Copilul a aparut cand el era adolescent si nu putea sa il creasca, si acum copilul a ramas la sora lui si la cumnat, fiindca s-a obisnuit cu ei, crescandu l de mic. Mama naturala a parasit o pe fetita, pentru o alta relatie. Acum se mai intereseaza din cand in cand de ea. Cand noi ne-am cunoscut, am avut decat o aventura, dar el mi-a spus asta de la inceput. Am crezut ca nu ma va deranja dar acum ca am ramas intr o relatie, sunt tot mai apasata in legatura cu aceasta problema, pentru ca ma deranjeaza la momentul actual. Stiu ca nu e ok, dar nu pot sa nu ma abtin din gandurile pe care le am, simt gelozie si ma gandesc ca la un moment dat el se va intoarce la ea datorita copilului. Sa continui relatia sau sa pun punct? Eu am incercat dar nu pot trece peste trecut.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe sa-ti gasesti om fara copil ca sa poti incepe de la 0 treaba

| Adry05 a răspuns:

Eu crec ești doar paranoeea

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai stiut de la bun început ca el are copil si totusi ai acceptat sa fiti impreună, acum te deranjează ca el petrece timp cu copilul, cel mai bine este sa il lasi in pace sa te retragi deoarece el oricînd se poate reîntoarce lîngă mama copilului, si tu nu vei fi decît în plus in relatia asta, tu de fapt esti geloasă ca el petrece timp si cu fata lui si probabil si cu fosta, asa ca cel mai bine pune punct acum cand nu ai ramas si tu insarcinată. El se poate reîntoarce oricind la fosta, deoarece au un copil împreună cei doi, cu tine e doar o aventură. Ce vârsta ai?

| Dandinelle a răspuns:

Ai grija cu ideea asta, te poate afecta pe viitor. Ma refer aici la faptul ca daca nu-ti place ceva anume sa pleci sau sa ramai.
In alta ordine de idei: tu esti cu el si are un copil, copilul are o mama dar care nu se ocupa de el, cu ea nu prea e contact. Aici reformulez putin: amandoi ati ales sa fiti in relatia asta asa, impreuna. Ai motive sa te ingrjoreze, ti-a dat semne ca s-ar intampla asta? Din ce redai pare clar ca acel copil e ok in situatia de acum si totul merge in regula, daca mama se intoarce in viata copilului mai activ nu ar avea cu ce sa afecteze relatia voastra atata timp cat voi sunteti ok impreuna. Daca vrei sa faci lucrurile sa scartaie, ai puterea, dar de ce s-o faci?
Ca sa revin la primul element, tu, nu e ok sa te focusezi pe trecut cand voi vreti sa formati un prezent si viitor impreuna iar nu totul e alb si negru ci e foarte colorat. Asa ca pot exista mai multe perspective asupra acestei idei. Dar "daca si cu parca se plimbau pe-o barca" nu e o gandire usor de suportat si sustinut in viata asta pentru ca fixatia ar trebui sa fie pe momentul acesta, prezent si nu pe trecutul deja intamplat.

| Elii231 explică (pentru Dandinelle):

Mama copilului, a inceput sa se intereseze de acesta din ce in ce mai des, si tine legatura cu mama iubitului meu. Copilul este indus putin in eroare, el stie ca cei cu care a crescut sunt parintii lui, dar cu toate aste este confuz deoarece i se spune ca si iubitul meu este tatal lui, nu doar cumnatul lui

| Dandinelle a răspuns (pentru Elii231):

Ok, e mama copilului, nu ai cum sa judeci cum isi cresc ei acel copil, asa cum ti se pare tie confuzie, poate lor li se pare normal. Ideea e ca familia daca nu te-ar accepta tu nu ai fi aflat de aceste miscari macar. Mai degraba bucura-te de timpul petrecut impreuna, de fericirea acelui copil. Cand vezi ca nu mai merge, si nu din cauza fricii de viitor sau schimbare, ci ca voi doi nu va mai intelegeti deloc, atunci e alta poveste.
daca ai pus intrebarea asta pentru ca vrei sa ti se confirme ca e ok sa te desparti, de la mine n-o sa primesti asta.
Fa putin un pas inapoi si analizeaza-te si pe tine, din toata nebunia asta de viata tu ce inveti din relatia asta? Sper sa-ti gasesti raspunsurile la intrebarile potrivite. Ai grija de tine, nu te pripi, nu lasa frica sa te conduca.

Răspuns utilizator avertizat
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Nu ca nu meriti o relatie, nu meriti nici macar o aventura. Nu esti ceea ce se cheama femeie, esti una din aia care nu se baga decat la bine. La binele ei...