| Crisstttina a întrebat:

Am o problema destul de aiurea.
Nici nu stiu cum sa incep si mi-e si jena sa va povestesc.sad
De cand eram mica tata era "fan" alcool sa zic asa.
Venea acasa beat, se lua de mine si de mama, facea scandal si spargea tot ce prindea la mana straight face
Ieri am patit o faza ce mi-a pus capac.
A mers la servici si a sunat-o pe mami pe la 5 jumate ca vine acasahappy.
Trece o ora, trec 2, 3.
Si ajunge pe la 8 si ceva, mort de beat oh go on pus pe scandal.
Se apuca iar sa sparga, sa ingure, sa ne umileasca in toate felurile oh go on.
In dimineata asta am aflat ca isi ia alcool pe datorie de la o asa zica " prietena"( ca de o prind ii rup capu happy ) si are multi bani datorie.
Am aflat ca are si ciroza.
Eu si cu mama suntem terminate, chiar ne-am saturat oh go on.
Si nu stim ce sa facem.
Inca o chestie, o tot ameninta pe mama ca o omoara daca il parasim.
Si ne e frica, nu stim ce sa facem sad
HELP!

Răspuns Câştigător
| nicoalusoby a răspuns:

Intr-o zi (daca se intampla) cand este el treaz ii vorbesti foarte frumos ca nu este bine ce face ca iti distruge viitorul si pe deasupra ii se agraveaza boala pe care o are, putini ani pe care ii mai are sa ii petreaca cu voi daca pana acum nu a vrut din cauza bauturi. Daca nu intelege si se apuca din nou cautati un centru pentru familiile in astfel de cazuri( sunt foarte multe centre peste tot in tara) apoi dupa ce sti ca esti in siguranta cu mama ta denuntal la politie si cereti la politai sa va dea la mana cum ca nu are voie sa se apropie de voi la mai putin de 200 m.

| Crisstttina explică (pentru nicoalusoby):

Mai e o problema, ai mei au Rate la banca destul de mari.
Doar eu cu mama nu ne-am descurca singure sad

| nicoalusoby a răspuns (pentru Crisstttina):

Rate pe numele cui sunt? O sa va descurcati deoarece o sa fiti ajutate intr-un fel de cei de la centru. Nu gandi negativ gandeste-te ca totul o sa fie bine iar tu cu mama ta o sa fiti fericite.

| Crisstttina explică (pentru nicoalusoby):

Simt ca, cedez psihic.
Nu mai rezist.

| nicoalusoby a răspuns (pentru Crisstttina):

Nu mai gandi asa, am trecut si eu pana cand eu am pus piciorul in prag, mai am o sora mai mica si am considerat ca ii trebuie un viitor mai bun. Vorbeste cu mama ta o sa vezi ca o sa fie de acord si alaturi de tine.

| Crisstttina explică (pentru nicoalusoby):

Ratele sunt pe numele tatalui meu.

| nicoalusoby a răspuns (pentru Crisstttina):

Nu are nici o treaba mama ta si cu tine cu ratele el le va plati, iar daca nu le va plati nu o va obliga nimeni pe mama ta sa dea vreun ban. Daca mama ta are un serviciu stabil (nu conteaza salariu) o sa va descurcati de minune

23 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Faceti-i repede o asigurare pe viata si cumparati-i cit mai mult alcool de cea mai proasta calitate. Oh, da, daca aveti si rate, sustineti legea falimentului personal - https://www.facebook.com/LegeaFalimentuluiPersonal.
In rest, la modul serios, subscriu la ce s-a mai spus cu politia. Discutati cu el cind e treaz si ii impuneti clar, daca mai bea, plecati si il dati in judecata, nu o sa omoare pe nimeni.

| Crisstttina explică (pentru KodrutZ):

Haha, hai ca mai facut sa zambesc putin :*

| zurick a răspuns:

Cred ca cel mai bine sa faci o cerere la politie, sa se desparta de el [fara teama ca ar putea sa o omoare, cred ca ar trebui sa angajati un avocat, sa incepeti procesul]

| LeMousiqe a răspuns:

Bună!
NU trebuie să îți fie jenă să vorbești despre asta pe TPU, deși uni fac mișto de problema ta adevărata.
Fă neapărat plângere la poliție neapărat, dar pe ascuns.Îmi pare foarte rău de ce ți se întămplă.
Am o întrebare pentru tine:
Îți iubești tatăl?

| Crisstttina explică (pentru LeMousiqe):

Asta e problema, ca il iubesc happy
Dar cu fazele astea ma face sa-mi fie rusine cu el.

| Amilik a răspuns:

Ai aici adresa mai multor centre pentru femei abuate din tara(cum nu ai precizat de unde esti). Incearca sa gasesti un centru pentru tine si mama ta unde va pot ajuta cu sfaturi pertinente pentru problema voastra.
E super nasol prin ce treceti tu si mama ta, dar nu trebuie sa va lasati invinse. Cand e treaz e la fel de violent?

| Crisstttina explică (pentru Amilik):

Cand e treaz e perfect normal. straight face
Dar cand bea isi pierde mintile.

| Amilik a răspuns (pentru Crisstttina):

Apelati la ajutor profesionist si incercati sa plecati de langa el. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca asta nu e viata nici pentru tine nici pentru ea si roag-o sa faca ceva pana nu e prea tarziu.

| Yasmin875 a răspuns:

Fa o plangere la politie.

| mary4048 a răspuns:

Reclamati la politie in scris, si cereti ajutor la vreun centru de femei abuzate. vorbiti cu el cand este treaz si vedeti ce are de gand.e greu de dat sfaturi atunci cand nu esti tu in situatia respectiva, dar eu nu as accepta asa ceva..as face orice sa scap..pana la urma poate va scapa ciroza de el, fiindca boala nu iarta.

| Crisstttina explică:

La un spital in nici un caz nu e de acord sa fie dus. happy

| Crisstttina explică:

Acum a venit acasa si se comporta perfect normal happy

| Crisstttina explică:

Mutumesc tuturor pentru intelegere si raspunsuri happy

| onlyme2851 a răspuns:

Puteti face o plangere la politie, sau sa apelati la o organizatie care se ocupa cu violenta in familie. In niciun caz nu trebuie sa mai stati acolo. Denuntati-l...

| AllePuffu a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie jena, suntem aici ca sa te putem ajuta:* Incercati si voi sa gasiti o solutie sa il faceti sa se lase de alcool sau daca nu denuntati-l la politie, asa poate se va invata minte sa nu se mai comporte urat cu voisad

| AlinaWat a răspuns:

Salut.
Pai o metoda ar fi sa te duci la prietena aceea care ii da bauturi alcolice.
O alta metoda ar fi sa il convingi sa mearga la dezalcolizare.
Sau ultima metoda ar fi sa depuneti o plangere la politie tu si mama ta.
Sper ca am fost de ajutor.

| fuckyounniga a răspuns:

El singur trebuie să fie conștient de ceea ce face. Poate un curs de tratament, o vacanța la vreun sanatoriu l-ar ajuta.Dar în general cu alcoolul nu-i de glumă, trebu de acționat urgent, de unu cînd își va da seama va fi prea tîrziu.