| Faranum a întrebat:

Buna! Am o problema foarte mare, am 25 de ani și iubitul meu 24. Ambii avem loc de munca bine plătit, suntem împreuna de 2 ani jumătate și luna trecută el m-a cerut in căsătorie. Acum încep problemele, părinții mei nu îl plac, el a încercat sa discute cu ei însă nu a reușit. Ne înțelegem foarte bine și e un băiat de nota 10, asta încercând sa le explic și părinților dar degeaba. Mama mea când aude ca încă sunt cu el face scandal, i se face rău de fiecare data, ambii aruncându-mi ca eu sunt de vina pentru ca ea e bolnava. Tatăl meu la început îmi ținea partea însă acum mama l-a întors împotriva mea. De 2 zile încontinuu fac circ deoarece el a venit la ziua mea și nu voiau asta. Am discutat cu prietenul meu foarte serios și am zis ca plec și ne mutam împreuna, însă am o reținere și nu am curajul. Îmi este teama ca mama mea sa nu pățească ceva, tin sa menționez ca niciodată nu a plăcut nici un prieten de-al meu și de cele mai multe ori ma amenința ca se sinucide. Nu stiu ce sa fac, suntem oameni in toată firea dar am retineri datorită lor.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Asa nu o sa te casatoresti niciodata. Eu zic sa va luati viata in serios, sa va separati de parinti si sa va traiti viata. Daca aveti salarii bune inchiriati o locuinta.
Vezi ca de multe ori poate i se face rau doar ca sa te determine sa renunti. Nu esti prima care esti in aceasta situatie. Cunosc o familie care are 2 baieti - barbati cu copii acum - in care mama nu a mers la nici o nunta, deoarece nu ii placeau viitoarele nurori. Au patit si acesti baieti cum patesti tu: nici o fata nu era buna sa-i devina nora. Daca se luau dupa ea, baietii erau burlaci si acum.
Iti recomand sa rupi lantul subjugarii si sa iti separi viata de cea a parintilor. Voi sunteti deja o alta familie. Daca ei vor sa te recunoasca in postura de om cu familie, este bine, daca nu, nu. Si sa nu-ti fie frica: nu o sa se intample nimic. Am mai vazut femei care "lesinau" cand nu le convenea ceva si nu puteau sa-si impuna punctul de vedere.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Sincer, mama ta are ceva probleme dacă nu are motive justificate să nu-l placă și atunci n-are rost să-ți pierzi orice partener din cauza ei. până la urmă n-o să stai toată viața cu ei, trebuie să te muți la casa ta și dacă ești sigură de relație, fă-o.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si prima mea casatorie tot din cauza scorpiei de soacra-mea s-a desfacut. Cea de a doua soacra nu s-a bagat si astazi avem 28 de ani impreuna. Prima a inceput din ziua in care am hotarat sa ne mutam in casa nevestii-mi. La inceput am stat la socri. Cand sa ne mutam a inceput sa dea ordine pe banii mei. Eu sunt, dupa parinti, oltean desi m-am nascut si am trait mai mult in Ardeal. Am sarit impotriva soacra-mi si nu m-a iertati nicicand. In secret fosta nevasta a dat divort de mine. Mergi cu alesul tau! Daca gresesti macar gresesti pe fapta ta. Nu te lua dupa mama. Pe a doua sotie n-a vrut-o maica-mea. Este doar cu liceul si eu am studii superioare. Nu mi-a pasat de asta. I-am spus ca-i viata mea si gata. Eu de ieri (e o gluma) m-asi fi mutat in gazda.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ar trebui mama ta sa se amestece in viața ta, tu esti majoră, ea joaca teatru ca se sinucide, asta e, nu are decît sa se sinucida daca atit o duce capul, oameni care au trait in comunism cu idei stupide si invechite, si daca tu o asculti pe ea te desparti de acest baiat si intrii tu in depresie mama ta ar fi mai fericită? Tu asculta ti inima si daca vrei sa fi cu acest baiat casatoriti va si mama ta se va împăca cu ideea daca vrea, iar daca zice ca se sinuciude si nu o face inseamna ca sunt șantaje si amenințări poate cedezi si i ti va fi mila de ea, ea te manipuleaza cum vrea ea, asa sunt mamele se baga peste tot ca si soacrele se cred buricul pamintului, unele dintre ele nu toate.

| kaTTsu a răspuns:

In primul rand sper ca ai spus Da, caci din cate vad te intereseaza mai mult ce spun parintii tai si de intrebarea initiala legata de prietenul tau, te-ai dus direct spre familie, l-ai cam dat la o parte.

Tu poti stabilii cat de important este acest om in viata ta, pana la urma este barbatul langa care-ti intemeiezi viitorul, familia ta incepe cu el.

Te duci frumos la mama ta, si incepi prin ai relata tot ce te nemultumeste si ca nu are incotro, daca fericirea ta sta in bratele acestui barbat, va trebui sa-si calce pe orgoliu si sa-l accepte.

Stiu si inteleg cat de mult iti iubesti parintii, insa trebuie sa ne luam zborul candva, sa ne facem propria noastra familie, asta nu inseamna ca trebuie sa taiem radacinile, doar ca necesita un pic de rationament din partea parintilor, daca aceasta nu exista, trebuie sa te comporti putin diferit, in cele din mama ta va intelege.

Mult succes si CASA DE PIATRAAA!

| Faranum explică (pentru kaTTsu):

Din păcate am încercat in toate modurile posibile prin a-i explica dar începe sa facă scandal. Tatăl meu înainte ținea cu mine dar acum ea l-a întors împotriva mea și viata mea e un calvar. Tin sa Menționez ca in mare parte in casa eu fac toate treburile și tot nu e bine. Pana acum nu am avut curaj sa plec dar cred ca nu o sa am alta varianta deoarece nu se poate discuta cu ei nimic.

| Faranum explică (pentru Faranum):

Ea a fost Învățată ca toată lumea sa facă exact ce vrea ea, asta am făcut și eu pana am crescut și am conștientizat ca de fapt am și eu o viața. Ei ma controlează la 25 de ani, așa au fost învățați și acum dacă m-am schimbat fac scandal

| Freya1 a răspuns:

Crede-mă sunt probleme mai mari în unele cupluri decat la voi.
Va aveti unul pe altul, aveti ambi salar si a vostri nu va sprijină cu nimic, Deci practic nu prea aveti de ce sa va bateti capul cu ei si crizele lor.Pana la urma cand vor vedea ca voi chiar va iubiti si ajutati vor trece peste prostiile astea si altfel va fi viata.Cautati-va unde sa va mutați si pleaca, iar treptat comunica cu ai tai sa ii asiguri ca esti bine până legați din nou o relatie ok si va accepta impreuna. Daca stai asa cu frica ca moare maică-ta ca tu te măriți rămâi fata bătrână, fi serioasă, iti garantez eu ca nu moare.

| SG1995 a răspuns:

Cum să zic, maică-ta nu va fi niciodată de acord cu tine indiferent cu cei vei fi. Pur și simplu nu suportă ideea să te vadă fericită. Sfatul meu, e să îți vezi de viață, pentru că îi dacă îi lași, te vor controla în cel mai mic detaliu. Ai și tu o viața.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru SG1995):

Consider ca ai dreptate in mare masura, doar ca nu e vorba de fericirea ficei, ci gandul ca cineva se "va beneficia" de produsul ei uman.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ar trebui sa vezi serialul Dadaca, cand o mama SE PREFACE ca i se face rau ca sa obtina ce vrea ea pe seama ficei, mi se pare total aberant

eu zic, ca fericirea ta e mai importanta ca fericirea parintilor, tu esti viitorul, nu ei, daca iti traiesti viata cu bolovani atarnati de gat nu o sa ai o viata ci un chin

| AliGab a răspuns:

Sunt parinti toxici si vor sa ramai nemaritata ca sa ingrijesti de ei...o conceptie totalmente gresita. Tu nu poti decat sa le spui ca nu le permiti sa te santajeze emotional si nu ai de facut decat sa te duci sa te casatoresti cu logodnicul tau si sa fiti fericiti.

| tzionut a răspuns:

Explicale parintilor tai ca el te face fericita, ca vor sau nu tot o sa te mariti cu el, iar daca mai insista cu santaj de tipul sinucideri sau circ gratuit, pleci din casa si va mutati impreuna. Explicale ca ai nevoie de liniste nu de circ. Esti femeie matura si sti ce e cel mai bine pentru tine.
Daca nu inteleg aplica sfatul lui Naty1, dar comunica cu ei inainte, ca sa nu zica ca i-ai pus in fata faptului implinit cand incepi sa cari din bunurile proprii.

| Faranum explică:

Acum încep problemele*** îmi cer scuze pentru greșeli î