| qwqwwwq a întrebat:

Buna¡ Am o problema legată de sora mea: de multe ori de exemplu când cineva o cearta ca a făcut un lucru rău sau când cineva îi reproșează ceva începe sa plângă. De exemplu uneori ma mai cert și eu cu ea și ea efectiv cedează deși nu vrea să fie așa sensibilă și vrea să se controleze nu reușește. Este sensibilă doar în asemenea cazuri precum : i s-a reproșat ca nu a zis ceva la timp, un adult a luat-o puțin la misto ca nu știa ceva ce ar fi trebuit să știe, etc. Am mai observat însă ca nu plânge atunci când cineva o jignește sau o înjură, atunci e puternica, chiar ignoranta, sau la despartiri grele de persoane apropiate, sau la filme nu plânge. Ma ingrijoreaza ca deși în ciuda încercării ei de a se opune plânsului tot izbucnește( încearcă să se abțină dar într-un final cedează). Ce ar putea face? Răspunsuri gen să fie puternica și să fie ignoranta știu și eu să dau, și sunt ineficiente oricum. Mersi

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandesc sa nu cumva sa aiba de fapt ceva care o apasa. Probabil i s-a intamplat ceva despre care nu a vorbit cu tine. Cu frumosul si cu rabdare fa-o sa se descarce in fata ta si sa intelegi ce e cu ea. Poate si ea are nevoie sa isi puna gandurile in ordine, poate e confuza. Mai e posibil sa adune mai multe si sa explodeze pur si simplu de la un nimic. Stii cum e.O picatura umple paharul. Cand suntem injurati intram in defensiva, nu isi arata slabiciunea dar ramane totusi tensionata de astfel de episoade. E o persoana careia ii place linistea. Totusi tu ca sora mai mai mare ar trebui sa o inveti ca fiind sensibila si punand la inima va avea de pierdut avand in vedere ca suntem inconjurati la orice pas de oameni rai.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, asa sunt copii mici, plang din orice, mai ales cand fac o boacana si plang preventiv ca sa nu fie certati, sau batuti.
Sora ta pare a fii un copil perfect normal, care apeleaza la toate tricurile copiilor, ca sa scape de pedepsele adultilor. Tocmai a dovedit asta, cand spui tu ca-i puternica si nu plange la jigniri, despartiri sau filme.
Deci, ignor-o cand face scene de acest fel si vei vedea ca uita sa mai planga, ca nu mai are spectatori care sa o compatimeasca.

| qwqwwwq explică (pentru Violleta2022):

Ea nu face asta să aiba Spectatori, face asta pentru ca efectiv izbucnește și nu se poate controla, daca tu crezi ca cineva la 15 ani nu este capabil să realizeze ca nu e nevoie de,, tricuri" pentru a scapa de pedepsele adultilor(nu înțeleg legătura) arunci înseamnă ca percepi cu superioritate copiii de 15 ani care crezi ca se poarta prostește ca să zic asa

| sierra1 a răspuns:

Câți ani are sora?

| qwqwwwq explică (pentru sierra1):

Are 15 ani

| sierra1 a răspuns (pentru qwqwwwq):

Mda, cam așa fac fetele. Dacă tu ești mai mare și crezi că se manifestă exagerat, ar trebi să o vadă un psiholog - poate cel din școală

| mastadont a răspuns:

Probabil că se simte complexată de anumite lucruri. Nu prea ai ce face decât să încerci să nu te mai cerți cu ea. De sigur, vârsta e foarte importantă în cazuri din acestea, poate e chiar la pubertate și încep hormonii să se activeze.

| qwqwwwq explică (pentru mastadont):

Degeaba nu ma mai cert eu cu ea dacă este presata de alte situații pe care nu are cum să le ocoleasca

| Dalmore a răspuns:

Toti avem slabiciunile noastre, e normal, suntem oameni. Probabil a marcat-o o faza asemanatoare din copilarie si a ramas cu,, trauma'' asta

| gabriielaaa a răspuns:

Asa e personalitatea ei si eu am fost ca ea spune-i sa nu se mai simta vinovată ca de asta plânge si is va întări caracteru atunci când va fi nevoie sa lupte ea. Tu sai fii alaturi e norocoasă sa te aibă.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Dacă are între 8 si 14 ani, este vorba de vârstă, e vulnerabila, sensibila și nu știe sa se controleze și cedează repede.

| Rihhana1 a răspuns:

Incearca sa ii iei apararea, este mai emotiva si sensibila probabil, explica-i ca nu are de sa planga deoarece asa sunt parintii mai reproseaza din cauza supararilor, nu are de ce sa-o ia personal.

| Sebastyan122 a răspuns:

Sincer! Unele persoane sunt depresive sau ușor de rănit! Ei de exemplu nu îi place cearta adică: trebuie sa îi reprosezic ceva calm nu cu cearta sau cu nervi, așa sunt majoritatea persoanelor! După ceva timp o sa se obișnuiască sper ca ti-am dat un sfat defolos PwP?