| anonim_4396 a întrebat:

Am o problemă mai "încâlcită" și aș avea nevoie de niște păreri. E puțin lungă. Am o relație de câțiva ani cu un băiat, părinții lui nu m-au suportat deloc de la început, în special mama lui. A încercat să ne despartă, m-a jignit în ultimul hal, pe familia mea la fel, dar cu toate acestea am tăcut și am respectat-o mereu. De jumătate de an, ea îi tot spune iubitului meu că îi pare rău că s-a comportat așa cu mine și că își dorește să avem o relație mai apropiată, însă eu cică nu aș vrea. Am discutat cu iubitul meu, m-a tot rugat să încerc să mă apropii de mama lui, i-am zis că îmi e greu, dar o să încerc. Am făcut și asta, ne vizitam mai des, ieșeam mai des, vorbeam mai des. Dar ea după ce petreceam noi timp împreună, mergea la iubitul meu și îl mințea că eu am spus anumite lucruri sau că am făcut anumite lucruri. Iar după noi ne certam, că el o credea pe mama lui, deși nu-mi zicea direct. Până la urmă, i-am demonstrat cu dovezi că mama lui îl mințea. Propria lui mamă îl jignea, le spunea altora că "e dus cu pluta", că e prost. Dar în față, mereu îl lăuda. I-am arătat și lucrurile acestea. S-a certat cu ea destul de tare. Azi am ajuns iarăși la discuția despre mama lui. Am vorbit despre căsătorie, că își dorește, dar nu acum, de mai bine de un an jumate el tot vorbește de căsătorie, că își dorește și că plănuiește. Eu niciodată nu l-am presat cu întrebări sau să fac aluzii cu privire la căsătorie. Însă l-am întrebat de ce nu acum, în viitorul apropiat, că până la urmă avem tot ce ne trebuie, ne putem întreține singuri, nu depindem de cineva. Iar el mi-a spus fix așa: "Te-aș cere și mâine, dar eu acum trebuie să o ajut pe mami, că știi că vrea să își facă casa aia și o ajut financiar și după o să te cer și pe tine și o să ne ajute ei". Aici m-am enervat, deoarece ei au deja casă, două, au bani foarte mulți, amândoi părinții lui sunt oameni cu facultăți, cu servicii din care câștigă enorm de bine, dar ei au nevoie de banii lui, în loc să-l lase să își pună deoparte să ne facem noi casă și nuntă. Fiind nervoasă i-am zis și eu unele lucruri, i-am zis că eu nu o să aștept 10 ani după el să îi facă casă lui mămică-sa și apoi să strângă bani pentru noi. I-am mai zis și că nu mai vreau să o văd în fața ochilor și că dacă ne căsătorim și avem copii, nu îi permit să-i vadă și că nici lui nu o să-i permit să o mai viziteze vreodată. Când spun lucruri de genul, el se răzbună și spune la fel, că dacă eu rup legătura cu familia lui și el rupe legătura cu familia mea și nu mi se pare corect, că ai mei nu l-au jignit nici măcar o dată, nu e aceeași situație. Am greșit cu vorbele acelea, sunt foarte conștientă, dar mi-au ieșit pur și simplu la nervi, la supărare, că mereu el parcă ține cu ea, chiar dacă vede și el că ar face orice să ne despartă, se ceartă cu ea, după iar sunt bine. Exemplu concret, când mama lui scoate vreo invenție de-a ei, el mereu zice că îi e frică că eu o voi crede pe ea și îl voi părăsi și așa îi va reuși planul, dar după ce o iartă, îmi reproșează că eu sunt aia care greșesc și nu vreau să am o relație bună cu mama lui. Am impresia că e orb, că nu vede că femeia aia profită la propriu de el prin orice mijloc. Îl șantajează emoțional, mereu îi reproșează că ea l-a ajutat atât de mult și el nu o ajută și îi trimite mesaje și îi spune că vrea să moară și că de acum ea nu mai trăiește, ci doar supraviețuiește până când îi va sosi timpul, iar el bineînțeles, e topit și o consolează. Eu ce fac în situația asta? Sunt eu nebună, e el sau e ea ori suntem toți? Deja nu mai știu cum să fac, ce să cred. Am nevoie de alte păreri, să aud cum se vede din exterior. Nu vreau să îmi pierd viața lângă el și el lângă maică-sa... Vă rog, nu ziceți să discut cu el, că am avut discuții infinite pe tema asta, mereu spune "Nu de ea ascult, că doar cu tine voi trăi", dar faptele lui demonstrează invers... Am nevoie de alte sfaturi, sugestii. Vă mulțumesc anticipat!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca mama lui conteaza mult mai mult decat tine, in toate. Planurile lui se invart in jurul mamei, iar planfarile le face tot cu maica sa, tu nefiind inclusa, mai ales ca aveti de gand sa fiti impreuna in viitor.
Dupa toate datele pe care ni le-ai expus aici, personal, cu destula experinta de viata si 3 decenii de casatorie, iti dau un sfat: cauta-ti altul, ca asta nu va fi niciodata al tau.
Nu esti nebuna si nici proasta, chiar vezi si simti foarte bine, baiatul asta este trup si suflet pentru mama lui, nu pentru tine.
Daca vrei cu adevarat sa fii fericita, te rog sa-ti cauti altul, fiindca acesta nu va fi niciodata barbatul tau cu care ai putea fii feriita, atata vreme cat maica-sa il manipuleaza si sfatuieste in tot ce face.
Nu exista casnicie fericita cand mama sau soacra isi baga coada. Iar statul impreuna, este exclus.

Vad ca sadrian 46 ti-a scris in acelasi ton cu mine, oameni casatoriti cu familii serioase, fara soacre si mame nebune si manipulatoare.

| sadrian46 a răspuns (pentru Violleta2022):

Soluția ar fi să se mute acum împreună, cu o condiție. Să întrerupă ambii legăturile, contactele cu părinții. Dacă nu, e degeaba. Mama lui e intrigantă la mega și în final îi va despărți.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să vă răspund cu o poveste. Am fost prieten cu regretatul Camil Peteu, preot și călugăr greco catolic. Fiind considerat de mulți un sfânt, veneau români de la Paris să le boteze el copilul, Având și darul beției, la un botez a oficiat beat criță. ( Era atins de Spiritul Sfânt ( partea întunecată, dar, mna)). El este modelul preotului din nuvela mea Idilic, cel trăznit în fața altarului când oficiază liturghia.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......ilic.html.
Dumnezeu să îl ierte și să îl hodinească. Mormântul lui se găsește la Mănăstirea Stavroanastasis sau cam așa ceva din Feleac, Cluj. http://www.stavroanastasis.ro/ Poza lui o puteți vedea pe home page, cel cu fața spre public.
Fiind considerat sfânt, mulți îl rugau să îi cunune el
Astfel fiind considerat a fi un sfânt, era rugat de mulți să îi cunune el. El accepta cu o condiție. Îi punea să jure în fața lui Dummezeu și a altarului că. Bărbatul o va lua pe ea, și o va duce la casa lui ( nu la casa măsii). Și părinții ambilor vor avea acces la ei acasă doar de sărbători, cu vizită anunțată. Trei ore și apoi marș afară și acasă cu voi. De ce așa? Știa el ce știa.
Iar despre iubitul tău, el suferă de o boală grea, care se numește pe românește ftere de mamă. Se vindecă doar cu mamucidere. Asta este foarte greu, când l-ai înțărcat, dar nu ai tăiat ombilicul care îl leagă de tine, tu, mamă denaturată.
Așa că, se poate rezolva așa.
Îi dai un ultimatum. Să fure de la el din sertar certificatul lui de naștere. Să depuneți actele de căsătorie la sfat. Să nu anunțați pe nimeni din ambele familii. Rugați pe ceva prieteni foarte apropiați, și aceștia doar în acea zi, să le faceți o surpriză, îi invitați la un local lângă sfat. În Cluj ar fi la Cofetăria Carpați.
De acolo îi invitați, așa ca din întâmplare, sus la Oficiul Stării civile. Acolo să vă facă fotograful oficial o poză.
Seara, nu vă mai prezentați nici unul acasă, ci la garsoniera pe care ați închiriat-o din timp.
De acolo, seara, ca să nu vă dea dispăruți, anunțați familiile pățania, și că nu vă mai întoarceți niciunul acasă.
La acest scenariu, el va răspunde că da, că nu, că mama.
La care dta să îi răspunzi că, rămâi jaga jaga, la mă-ta flăcău.
Amin.

| Freya1 a răspuns:

Cand avem o varsta la care ne putem face o relatie serioasa e indicat sa alegem o persoana ce vrea acelaș lucru. Daca are deja 20 si de ani si nu are un loc stabil de munca, nu stie sa isi gestionează bani si nu locuiești singur trebuie sa ne asumăm riscul ca exista posibilitatea sa fie legat ombilical de mama.
Ce poti tu sa faci este sa iti iei frumos bagajul daca stai cu el si sa ii spui verde in fata "eu vreau sa ma căsătoresc, sa traiesc si sa fac copii cu tine nu cu mama ta, iar daca tu vrei sa faci la fel după ce iti pui ordine în gânduri ma cauti".Sa iti vezi de drumul tau, sa te așezi pe munca si pe pasiunile tale iar daca el te iubeste va face si ca tine.

| Sofer a răspuns:

Stați singuri? Sa se detașeze de mama sa ca e cam toxica situația. Ca în final la despărțire se ajunge.

| siriusblack98 a răspuns:

Am urmarit o situatie de genul la o ruda foarte apropiata.Relatia lor in final din cauza asta s-a destramat dupa 6 ani de chinuri in felul asta. Zici ca e aceeasi la cum o descrii.Eu zic sa-l parasesti si sa-l lasi sa stea cu ma-sa. Femeia aia nu accepta pe nimeni langa fisu'. Oricat il iubesti lasa-l si vezi-ti de viata ta ca ti-o distrugi singura si doar una ai.Relatiile toxice iti mananca ani pretiosi din viata pe care nu ti-i da nimeni inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
| Willis a răspuns:

Deci, situația seamănă puțin cu a mea. Vorbește încă odată cu el, cu iubitul tău. Mergeți într-un loc să nu fiți deranjați, la o camera de hotel. Și acolo îi spui verde în față. Că vezi două variante bune pentru amândoi. Una, ori mergeți amândoi pe drumul vostru, cu relațiile de familie aferente și în limita timpului disponibil al fiecăruia. Doi, ori tu ești dispusă să îți refaci viața alături de altă persoană pe care o vei căuta și o vei cunoaște. Atunci el trebuie să aleagă dacă te vrea soție, păi așa să fie. Dacă vrea cu maicăsa, atunci tu ești liberă să nu mai îți consumi nervii aiurea.
Simplu.