| Behati a întrebat:

Am o problema, o sa incep cu inceputul. Eu locuiesc cu bunicii mei intr-o vila pentru ca parintii mei s-au despartit cand eram mica s.a. Noi avem de fapt pe teren vila asta si inca o casa care are doar 3 camere si tot tacamul. Pe langa bunicii mei mai stau si matusile mele, toata familia sta in casa mare. Eu am aflat pe la 11 ani, acum am 15, de parintii mei si pana atunci eu am crezut, pentru ca asa mi s-a spus ca sunt surorile mele.Matusa cea mare are 43 de ani si nu este casatorita, ea este intr-o relatie de curand cu unu' care este cu ochii dupa averi si din astea.Mama (asa ii zic bunicii) ma tot bate la cap sa ne mutam in casa cealalta doar pentru ca ei sa stea in vila mare si mie chiar nu imi convine, adica de cand e cu el nici macar nu mai vorbeste cu mine, il vede numai pe el si l-am tot auzit pe el ca barfeste despre mine pentru ca nu ma suporta. Nu ma suporta pentru ca el stie ca ea m-a crescut pana la varsta asta si sunt atasata si nu ii convine ca ea sa mai cheltuie bani cu mine sau sa iasa in oras etc. Problema este ca nu stiu ce sa fac ca sa nu se mute aici, el e genul "baiatul mamei" nu poate sa stea fara maicasa si sta destul de departe de orasul meu, a tot incercat sa o convinga sa se mute cu el acolo dar na cine ar vrea sa plece din lux sa se duca la gaini. Chiar mi s-a luat de cearta in casa pentru ca am si examen acum si nu am nevoie de stres, vreau doar sa stau in camera mea linistita si vara sa ii mai vad fata si cum imi baga mie strambe in fata soramii. Aproape ca s-au despartit acum 2 saptamani pentru ca el nu vrea sa faca nimic toata ziua, nu se pricepe la nimic sa faca in curte, taicamiu(bunicul meu) a vrut odata sa taie un pui si l-a chemat pe el si el a inceput sa zica ca se duce in casa ca el nu pune mana pe asa ceva. Nu stiu ce sa fac ca sa nu mai vina pe aici si sa nu trebuiasca sa ma mut, dar oricum nu plec doar pentru a sta el in casa mea sa faca ce vrea.Cred ca nu o sa reziste impreuna pentru ca sunt total diferiti si lucrurile vor merge de la sine.Mama imi zice ca trebuie sa stea ei neaparat acolo ca vor sa faca copii si restul, pur si simplu nu ma intereseaza, astea nu sunt motive si tocmai acum s-a gandit la copii la 43 de ani, el are 45, nici macar nu sunt in stare sa faca cartofi prajiti pentru ca soramea a stat pana acum numai cu servitori, nu stie sa gateasca si le arde de copil. Eu vreau doar sa ma sfatuiti cu ceva ca sa o conving pe mama sa nu se mai certe cu mine din pricina asta si sa stau linistita.

1 răspuns:
| mediqt a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu matusa ta (sora ta) si sa-i spui ce gandesti. Nu stiu daca am inteles bine, dar nu cred ca ii esti indiferenta si poate o sa tina cont de parerea ta. Daca e foarte indragostita de tipul ala, las-o sa-si faca damblaua, ca apoi ii trece si isi da ea seama ca a fost doar pe interes. Intre timp, nu te mai certa cu bunica ta. Probabil ea se imparte in mai multe locuri. Vrea sa faca bine tuturor.