| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o problema si nu stiu ce sa fac.
Am fost impreuna cu un baiat 4 luni. Sambata ne-am despartit, mai mult eu de el; motivul meu a fost ca devenea prea serios totul si deja de 2 saptamani m-am tot gandit la despartire si la faptul ca poate sunt prea tanara (fac 17 luna viitoare)pentru o relatie serioasa, si ca poate trebuie sa mai experimentez(el a fost prima mea relatie adevarata-are peste 20 ani).Am inceput sa ma gandesc si la alti baieti si mi-am dat seama ca ceva nu e bine si ca trebuie sa ma despart de el. Asa ca ne-am intalnit si am discutat si ne-am despartit.Greseala pe care cred ca am facut-o a fost ca nu m-am gandit bine la ce fac de exemplu i-am spus prima oara te iubesc intr-un moment in care nu simteam asta, imi era frica ca se desparte de mine pentru ca mi-a dat mesaje gen de ce esti asa orgolioasa si nu imi spui ca ma iubesti pentru ca stiu ca asa e.Si el a tinut foarte mult la mine si m-a iubit foarte mult(inca o face). Si eu am tinut foarte mult la el dar cred ca eram mai mult atasata(nici eu nu stiu).
Ziua urmatoare dimineata ma suna si incepe sa planga si sa-mi spuna ca se va schimba(el e foarte gelos si nu prea imi plac niste lucruri la personalitatea lui). Dar eu am spus ca e mai bine asa, ca el are nevoie de una mai aproape de varsta lui si ca nu sunt pregatita, ca vreau sa mai fiu independenta. Dupa care am mai discutat si la sfarsit mi-a spus adio ioana. Toata ziua am stat cu telefonul in mana si pe de-o parte voiam sa repar totul dar pe de alta parte nu. Seara am vorbit cu el pe mess, mi-a spus noapte buna si intentia mea a fost sa ii spun ca imi pare rau dar el mi-a scris ca s-a terminat totul gata si atunci nu i-am mai scris nimic si i-am spus noapte buna si am iesit de pe mess.
Acu, luni, am fost trista la inceputul zilei si mereu am vrut sa-l sun sa vad ce face dar nu am facut-o si pana la sfarsitu zilei parca nu mai aveam nici-o treaba, adica ma simteam chiar bine. Cand am iesit de la scoala, in drum spre casa l-am intalnit pe el in centru. Am inceput sa discutam si mi-a spus ca ieri seara a stat si a plans si s-a drogat cu niste prieteni si a baut si tot nu a putut sa ma uite. A cunoscut o fata pe facebook(sta la 500 km de aici) cu care s-a inteles foarte bine si mi-a spus ca ea l-a consolat pe el ore bune in timp ce eu nu dadeam nici un semn de viata. Si apoi eu l-am rugat sa ma primeasca inapoi si dupa ce am mai vorbit mi-a spus ca se mai gandeste.
Acum vine problema: Ce sa fac? acu imi dau seama ca am facut asta din mila-el nu a avut un trecut tocmai ok si cand am auzit ca s-a drogat imi venea sa plang, mi-e frica ca daca se mai intampla ceva, el iar va face asta. Si acum iar am luat-o de la capat, nu inteleg de ce nu l-am putut doar saluta si sa merg mai departe. Nu ma simt pregatita, nu vreau sa am o relatie serioasa cu el dar nu mai vreau sa-l fac sa sufere si acu nu stiu cum sa ies din asta. El e o persoana foarte sensibila si sunt prima fata pentru care el a luptat sa zic asa si pentru care el a plans( e verisorul cele mai bune prietene asa ca stiu chiar multe despre el). Dar daca ma despart de el iar va suferi, va rog ajutati-ma ca nu mai stiu ce sa fac, cum ar trebui sa-i spun, sa inchei totul ca simt ca nu mai pot continua cu el.

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca, nu are rost sa continui povestea, este clar ca nu tii la el si ca, relatia voastra nu are viitor.
Daca bea si se drogheaza atunci cand este nefericit, cum necazurile se tin lant de oameni, cand vei fi cu el si se va supara pentru ceva, va face din nou acelasi lucru si tu sigur nu-ti doresti o relatie de acest gen.
Nu trebuie sa-l jignesti dar, limiteaza-ti relatia la discutii in prezenta altora, evita intalnirile cu el, limiteaza si dicutiile pe mess si cum esti eleva, da totul pe seama invatatului si a limitarii iesirilor de catre parintii tai, care au devenit ceva mai exigenti decat inainte si care, au aflat cumva de relatia voastra si nu sunt de acord.
El este mai mare ca tine, iar tu esti un om in formare care, are nevoie de o perioada mai intensa de pregatire, pentru bac si in general, pentru cultura ta generala.
Pentru a nu-l irita, evita sa-ti faci o alta relatie si asa poate ca vei reusi, sa nu-l faci sa faca vreo prostie, asa cu m ti s-a raspuns deja.
Ai grija si nu incepe relatii serioase, inca nu este timpul lor, vei avea destul timp cand vei mai creste si te vei maturiza, sa stii ce inseamna iubire si nu doar compasiune, asa cum a fost relatia ta despre care ne-ai povestit.
Un gand bun si ai grija, viata este prea scurta pentru a renunta la adevarata iubire si la visele tale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.happy Lasa lucrurile asa cum sunt. Unii baieti au diverse "trucuri" de a aduce inapoi persoana in viata lor.Desigur,ai gandit bine ca esti inca prea tanara sa continui o relatie cu un baiat mai mare de 20 de ani, mai ales ca el vrea o relatie mult mai serioasa. Tu fa ce vrei, dar sunt de pare ca nu e bine sa te mai intorci.Pastreaza legatura cu el, legatura de amicitie, si treptat treptat va intelege si el.Mai ales ca vorbeste cu cineva si il ajuta sa treaca peste aceasta perioada. Chestia e inca proaspata, timpul si numai timpul vindeca rana.TOTI am trecut prin asta, stim cum este.Deci inainte sa te intorci la el, gandeste-te daca esti pregatita, parerea mea este ca nu esti inca pregatita sa tii o familie.Sa tii o familie trebuie sa renunti la scoala, la prieteni, colegi si parinti.Trebuie sa te dedici tptal familiei, ca, mai apoi daca va despartiti, sa regreti ce ai facut.Gandeste intai.O seara buna.

| cookie01 a răspuns:

Singura solutie e sa te impaci acum cu el, si sa te tot racesti fata de el, incetul cu incetul, fara sa isi dea seama. Inteleg foarte bine cum te simti, nu vrei sa isi faca rau din cauza ta. Fa-l sa isi revina, sa nu mai aibe treaba cu drogurile, bautura etc, iar apoi incet indeparteaza-te de el. E foarte delicata problema si sunt o gramada de cazuri de genul, dar de la care s-a ajuns la crize, sinucideri etc. Ai mare mare grija, sa nu faca ceva prostesc si apoi "vina sa cada asupra ta". Nu te mai incumeta cu el ca sa nu te trezesi cu chestii de genu "daca nu te mariti cu mine ma arunc de la etaj" sau altele, chiar daca tu crezi ca il cunosti. Pe unele peroane traiesti o viata si iti dai seama ca nu le cunosti mai deloc. Iar pe viitor ai grija cu cine iesi ca sa nu regreti toata viata din cauza unei prostii facute de partener.