| cosmin986522 a întrebat:

am o problema si sper sa ma ajutati. Am fost cu o fata cateva luni si relatia a fost minunata pana la un punct.Acum 1 saptamana vorbeam cu ea la telefon si mi-a zis sa o salut pe mama din partea ei.Eu nu am vrut deoarece eu cu mama nu suntem asa apropriati si am zis sa mai astepte putin.Ea nu a vrut si s-a suparat foarte tare ( cica se simte data la oparte) dar nu a fost asa doar ca nu a vrut sa inteleaga. Dupa 2 zile ne-am impacat dar a intervenit alta problema... eu i-am promis ca nu o sa ma tund si las parul mai mare cum ii place ei dar nu m-am simtit bine in pielea mea si m-am tuns. Dupa a inceput sa ma faca mincinos, a spus ca nu am simtit niciodata nimic pentru ea, ca nu o iubesc, ca nu ii pasa ca o ranesc ( s-a referit si la faza cu mama aici ), ca am jucat teatru, ca o mint de zeci de ori ( a exagerat... pana la faza cu mama relatia a fost perfecta).Ea e genu care daca nu ii faci pe plac se supara ( i-am spus ca vreau sa-mi cumpar masina si a zis ca nu e nevoie si era sa ne certam si din cauza asta), dupa m-a pus sa aleg intre ea si masina straight face si logic ca am ales-o pe ea. M-a durut foarte tare cand mi-a zis ca nu am sentimente pentru ea puppy dog eyes desi eu o iubesc enorm si eram in stare sa plec la Bucuresti acolo unde vrea sa faca facultatea doar ca sa fiu cu ea pentru totdeauna.Eu nu am jucat niciun teatru, nu am vrut sa o ranesc ( eu nu cred ca astea sunt motive incat sa fie asa ranita ), mi-a mai reprosat ca nu a dormit nopti intregi din cauza mea, ca a plans mult de parca as fi un criminal puppy dog eyes.Nu am inselat-o si ea stie bine asta, nu am injurat-o, nu am batut-o, nu sunt alcoolic, nu fumez doar ca totul s-a rupt de la chestia cu mama.O iubesc enorm si ma doare cand vad ca ma face actor + ca ea a avut un prieten inainte care era cu drogurile, se certau in fiecare saptamana aproape si tot mie imi zice ca sunt singura persoana care a ranit-o cel mai mult sad.Ce parere aveti de situatia asta? Am gresit asa de grav incat sa-mi zica vorbele alea?

15 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Problema e ea.Aste nu sunt motive de cearta. Daca tu nu te simti bine cu tine in relatia cu ea de ce te mai chinui? Ar trebui sa fi atent la fiecare gest sau vorba care vine de la tine sa n-o superi?
Daca ea n-ar mai vrea ca tu sa te speli n-ai mai face-o? Cred ca inca nu s-a maturizat, sau poate asta e genul de relatie care ei ii place. Vorbeste cu ea si ia o decizie.

| cosmin986522 explică (pentru irina20):

Ea numai vrea sa fie cu mine...o iubeam si din cauza asta incercam sa-i fac pe plac mereu.Acum s-a dus totul

| lpavel a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic!(parerea mea) Se pare ca ea mai iubeste pe cineva si vrea sa te transforme in acea persoana, alteori e confuza nu stie ce vrea, ar vrea s-o termine cu tine dar nu poate din 2 motive : ori te iubeste si pe tine ori nu vrea sa ramana singura!
Relatia asta a voastra e foarte complicata si parerea mea e ca nu va rezista mult, imi pare rau sa-ti spun dar asta-i adevarul!
Am trecut si eu prin asa ceva si c-am asa s-a intamplat, sper ca tu sa ai mai mult noroc! Bafta!

| AndyLavy a răspuns:

Prietena ta nu e prea zdravana mai bine iti cauti alta.Si nu, nu ai gresit, insa unele persoane sunt prea imature pentru a avea o relatie si a intelege complexitatea ei.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Exagereaza cu santajul emotional.Macar de o facea calumea, adica din santaj da in prostie.

| Annapro a răspuns:

Cred ca ea nu tine la tine. Cred ca iti ascunde ceva, deoarece lucrurile de mai sus nu sunt motive de suparare! Ar trebui sa o intrebi daca iti ascunde ceva sau poate ca ea nu te iubeste! Nu stiu. Iti urez bafta, si nu pune prea mult la suflet daca te jigneste happy!

| Fabiana2R a răspuns:

Te manipuleaza doar ca sa obtina ce vrea.

| VintagePink a răspuns:

Trebuie să pui piciorul în prag! Dacă te iubește, te va accepta așa. Dacă nu, nu! Mai sunt fete. De greșit, nu ai greșit cu nimic. Este o fată care vrea să te conducă, să îți conducă viața. Părerea mea e că te-a luat de prost!

| AlexSmile a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic, ai facut totul cum trebuie facut.Ea cauta sa te controleze, sa nu i se intample cum i s-a intamplat cu fostul.

| danadanuzza a răspuns:

Sincer e si un pic vina ta ca nu ai vrut canu ai prezentat-o ei.
Dar si ea e de vina de ce s-a suparat asa, asa ca mai bine ai incerca sa o prezinti mamei tale si s-o asculti ca noi ne suparam daca nu suntem ascultate.

| MihaiElenaP a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic...tu esti foarte ok din cate ai spus dar problema aste la ea.Ea este genul caruia ii place sa detina controlul iar faptul ca ti-a zis sa o saluti pe mama ta inca din prima luna asta inseamna ca vrea sa se asigure ca ea este cea cu care vei ramane mereu.Ea incearca sa isi creeze o relatie si cu mama ta pentru a putea sa detina controlul mai bine asupra ta.Eu nu contest ca nu te iubeste dar toate trebuie sa aiba o limita.Gandeste-te ca daca acum face asa ce o sa faci mai tarziu...o sa ajungi sa fii calcat in picioare.

| Lollye a răspuns:

Uite un sfat (de fapt un proverb) :
Daca te iubeste
Se va intoarce la tine
Daca nu se intoarce la tine si vine cu altu in fata ta inseamna ca vrea sa te faca gelos. Poate ei nici nu ii place de baiatul pe care l-a luat ca sa te faca gelos, dar asa mi-a facut si mie o prietena : eu m-am despartit de el si a l-a luat ca sa ma faca geloasa ( eram adversare )

| cosmin986522 explică (pentru Lollye):

Nu are cum sa se mai intoarca... a zis ca sunt un strain pentru ea.S-a terminat totul din pacate.O iubeam mult si acum stau si sufar

| irina20 a răspuns (pentru cosmin986522):

Suferinta nu tine o vesnicie.Va trece. Daca ramaneati impreuna atunci se prelungea suferinta.

| Raresuraresu a răspuns:

Salut Ionut, spune-mi si mie de unde esti?