| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Am o relatie de 3 ani si 3 luni cu un băiat, problema este ca eu nu prea il suport pe verisorul lui. El iese in fiecare seara cu el, vine foarte tarziu acasa. A inceput sa-mi ascunda lucruri, sterge mesaje, a iesit afara fara sa stiu pana la 5 dimineata. Eu nu mai pot in ritmul ăsta, i-am zis sa aleaga. Eu sau el. A zis ca nu isi va lăsa prietenia de 15 ani pentru o relatie de 3 ani. Mereu am vazut diferențele pe care le făcea intre noi. Cand il chemam sa iesim in oras imi spunea ca nu are chef, dar la o ora dupa daca il chema verisorul lui avea chef. Nu il suport pentru ca mi l-a schimbat pe iubitul meu foarte mult, e o influență rea, el zice ca nu, dar eu vad cel mai bine schimbarea care a avut loc. Un timp, verisorul lui a fost plecat in Italia, de vreo 6 luni a venit inapoi in țară si de atunci ne certam in fiecare zi pe subiectul asta. Iubitul meu s-a apucat si de sala de vreo 2-3 sapt si desigur ca se duce impreuna cu verisorul lui. Si vine tot la fel, tarziu, pe la 10-11-12. Face sala in fiecare zi si se vede cu el, cu mine se vede o data pe saptamana si atunci ca sa ne...ma simt folosita, el nu intelege. Cu mine se vede foarte rar din cauza serviciului pe care il am, lucrez in fiecare zi de luni pana vineri de la 8 dimineata pana la 4, pana ajung acasa se face chiar 5. Iar el de la 6-7 pleaca la sală. Nici macar nu avem timp sa vorbim. In weekend se vede doar o zi cu mine 2-3 ore. In rest se vede cu verisorul lui si inca un prieten si ies in fiecare seara pana tarziu. Spre exemplu, aseara au iesit iar, i-am spus ca as vrea sa vina pe la 10 jumate-11 jumate cel tarziu acasa ca vin sa raman la el, ca sa putem sta impreuna. Mi-a zis ca nu poate ca e cu baietii si nu e cu masina lui, i-am zis ca vin dupa el, nu a vrut. Si nu am mai ramas la el. Intr=o alta seara mi-a zis ca iese afara si pe la 10 jumatate maxim 11 e acasa. L-am sunat la 11 sa-l intreb cat mai sta, mi-a zis ca putin ca mai stau si baietii putin, a ajuns acasa la 1. Aseara a venit tot asa pe la 1-2, spuneti-mi va rog un sfat. Ce ar trebui sa fac? Este normal ceea ce se intampla? Am fost cat am putut de intelegatoare ca isi doreste sa mai iasa, sa mai petreaca, dar nu in halul ăsta. Sa fiu roata de rezerva si sa ma simt folosita. Mi-am pierdut si increderea in el la cat m-a mintit si cate mi-a ascuns. Mi-a zis ca pe mine nu ma ia cu el si cu baietii ca o sa fie singurul care vine cu iubita, ca eu oricum nu ii suport prietenii si stau degeaba pe langa el. Mi-a zis ca nu are ce sa schimbe. Prietenii lui cred ca eu il tin sub papuc. Va rog, un sfat. Eu i-am zis ca ma despart de el si lui ii convine decat sa faca ceva in relatie sa fie mai bine sa nu ne mai certam. Multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Furnicuta000 a răspuns:

"Mi a zis ca nu are ce sa schimbe" BINGO
Daca e normal ce se intampla? E o intrebare capcana. Ceea ce e normal pentru tine, pentru el nu e normal din cate ai relatat tu.
Ideea e ca nu varul lui l-a schimbat, probabil ca la inceputul relatiei cu tine s-a purtat altfel, ti-a facut pe plac dar dupa un timp a facut tot ce a vrut el.
E tanar, nu vrea sa fie sub papucul nimanui si daca el vrea sa isi petreaca timpul cu baietii sau hoinarind nu ai cum sa schimbi asta, exact cum ti-a spus si el. Cand esti intr-o relatie cu o persoana trebuie sa o accepti asa cum este pentru ca altfel vor aparea certuri. Si e normal sa iti ascunda lucruri atata timp cat ii scoti ochii.
Situatia voastra e clara. L-ai pus sa aleaga si el a ales, te-a si respins, nu a vrut sa iasa cu tine si te-a refuzat cand te-ai oferit sa te duci la el.
Nu ma intelege gresit, nu ii iau apararea dar asa sunt multi baieti, vor sa aiba o iubita dar in acelasi timp tin foarte mult si la prietenii lor si la hoinareala si nu suporta sa fie tinuti sub papuc.
Mai bine il uiti si iti gasesti pe cineva caruia sa ii faca placere sa isi petreaca timpul cu tine.

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu sunt de parere ca voi deja sunteti despartiti, chiar daca va intalniti cateva ore zilnic.
In locul tau m-as desparti definitiv de el si as cauta altul, insa as verifica intai anturajul lui (familie, prieteni).

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Bula):

Da, dar 3 ani nu se uita asa usor. e prima relatie serioasa, cu el mi am inceput viata sexuala crezand ca va fi primul si ultimul.

| Bula a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Au fost 3 ani din Scoala Vietii, din cursurile "Asa NU! ".

| sofisis a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Ete fas! Lasa fata ca nu primul conteaza. Ultimul e cel mai important iar el NU este. Nici macar nu vrea sa fie. Este total dezinteresat de tine si de relatia cu tine

| Violleta2022 a răspuns:

Si cand ti-a spus ca nu lasa prietenia de 15 ani, pentru una de 3 ani, tu ce i-ai spus?
Tu esti iubita si viitoarea lui sotie, nu?
Daca el iubeste si pretuieste mai mult un prieten, decat pe tine, atunci este vremea sa-i tragi un sut in dos si sa nu mai pierzi timp cu asta, care se pare ca, nu mai este interesat de tine.
Ce viitor poti avea langa unul care te paraseste in fiecare seara, iesind la distractii, cu iubitul lui prieten?
Crezi ca asta este viitorul pe care ti-l doresti, alaturi de el?
Chiar daca ar vrea sa se schimbe, tot nu va reusii, pentru ca oamenii nu se schimba, doar se prefac, pana trece criza, dupa care revin la vechile obiceiuri si moravuri.
Am un singur sfat sa-ti dau, (ca femeie trecuta prin viata, cu o casnicie frumoasa si fericita): reda-i libertatea astuia si cauta-ti un barbat, pentru care sa contezi mai mult decat prietenii sau parintii lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum sunteți doar prieteni, amanți iubiți, cum vrei să numești această relație.
Ce rol joci în viața lui? A 5-a roată la căruță? Să zicem că deveniți soți cu acte în regulă. Se a purta tot la fel? Cam da, că e pornit pe această cale. La sală zilnic? Cu prietenii până la 1, 2 noaptea zilnic? Iubire, cel puțin teoretic înseamnă să acorzi timp cât de cât persoanei. Deci ar fi ceva care se numește - te iubesc-? Așa că, el nu se schimbă, nu dă semne că se va schimba. Așa că se impune de la sine despărțirea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Raspunsul e cuprins in intrebarea ta. Da-l draq de pampalau!

| Freya1 a răspuns:

Hai sa lăsăm vrajeala deoparte si sa nu o dam pe psihologie ca in viata de zi cu zi relațiile nu functioneaza precum scrie in carte.Un bărbat sau o femeie ar trebui să zică multumesc lui Dumnezeu ca persoana de langa el/ea are tot timpul din lume pentru el/ea si pentru relație, nici unu nu vrea pe bune sa ai zeci de mii de prieteni cu care sa fi mereu plecat si ocupat/a.Iti spun din experienta de om normal si simplu, daca nu ai prieteni si încerci să petreci timp cu cel de langa tine zice ca il sufoci, daca ai prieteni si tot pleci zice ca il/o neglijezi și apar geloziile, de aceia in toate astea trebuie sa se stabileasca o ordine.
În primul rând tu esti o fata independenta fie ca ai prieteni fie ca nu, muncești, iti câștigi bani, nu profiti, esti de casa si iti vezi de treaba si asta e foarte bine.In schimb el este putin cam imatur ce s-a plictisit de relație si vrea sa experimenteze lucuri noi, dar in acelasi timp si tu sa fi acolo pentru cand va vrea sa se liniștească si sa se aseze la casa lui.
Orce iesire cu prieteni este normală, dar in limita bunului simt si atata timp cat nu iti neglijezi partenera de viata. Daca el tie ți-a spus că nu se va certa cu verisorul lui cu care este prieten de 15 ani pentru tine trebuie sa iti pui un semn de intrebare.Tu ai sărit calul cand l-ai pus sa aleaga dintre el și tine, dar el daca ținea la tine iti propunea macar sa faceti jumi juma si sa stabiliti un program, sa nu te mai minta si sa conștientizeze că nu se va insura cu varuso.
Tu ca si o ultima redută poti sa ii explici ca esti mai introvertita si mai axată pe relația si viitorul vostru si ai vrea daca si el isi doreste ceva de viitor sa se adune si sa conștientizeze ce vrei de la el, pentru ca un mic compromis nu a omorat pe nimeni.Sa ii lasi spatiu după iar daca nu simte el sa faca asta atunci cred ca mai bine ar fi sa pleci si sa iti vezi de drum, pentru ca el ori se va dezmeticit o dată si isi va da seama ce a pierdut, ori pur si simplu nu mai are sentimente pentru tine si atunci nu ai pierdut tu nimic, decat o viitoare posibilă viata de rahat langa un om ce nu te respecta.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Freya1):

Da, am sarit calul ca l-am pus sa aleaga. Daca nu facea diferente intre mine si varul lui nu mai faceam asta. Cum am zis, cu varul lui oricum se vede in fiecare zi la sala, cu mine doar in week o zi sau 2 si atunci sa facem sex. da, nici eu nu am refuzat este adevărat dar eu imi doresc ceva serios.

| LoveSleep a răspuns:

Omul vrea să petreacă și să-și trăiască viața, dar și să fu1ă ceva, dar știe că nu e destul de bun s-o facă pe ultima fără tine, ăsta fiind singurul motiv pentru care te mai ține prin preajmă.
E ok să iasă cu cine vrea și cât de des vrea, dar nu văd rostul în a fi cu cineva dacă persoanei respective îi oferi cel mai puțin timp.

Dacă ambii aveți lucrurile voastre și preferați să mai vorbiți și să faceți sex din când în când, totul e ok. Dar din câte zici tu nu vrei asta. Ce trebuie să faci tu e să-i dai un timp (~ o lună) în care să se gândească ce vrea și să-i spui că în momentul respectiv sunteți împreună doar pentru sex și tu nu cauți ceva de genul. Vedeți cum decurg lucrurile după. Dar nu o să faci asta, ești genul care nu ar putea risca să piardă 3 ani cu cineva, chiar dacă știe că relația aia nu e ce trebuie să fie.

| sofisis a răspuns:

"Eu i-am zis ca ma despart de el si lui ii convine" - deja ti-a dat un raspuns mai mult decat clar si raspicat. Nu insemni nimic pentru el.
De cele mai multe ori e mai bine sa ne retragem in glorie decat sa ajungem sa ne taram.
Parerea mea sincera? Lasa-l.
Poate ai noroc si daca vede ca dintr-o data tu efectiv il scoti total din ecuatie, o sa aiba un soc si o sa isi dea seama ce pierde. Dar chiar daca nu, asta oricum nu mei e relatie. E doar sex o data pe sptamana. Si asta cu tine, ca ce si cu cine se... in rest, e un mister stiut probabil de vara-su.
Lasa-l fata ca nu ai ce sa scoti din el momentan. Poate undeva in viitor. Dar acum clar nu vei avea sorti de izbanda si te va lasa el.
"Eu de la el vreau ceva serios. A fost primul cu care mi am inceput viata sexuala. Si cu chestia asta mi am dorit sa fie si ultimul. Vreau familie, copii cu el." - chiar NU vei avea asta cu el. Deloc. Te minti singura daca tu asta crezi ca se va intampla.

| gemeni6226 a răspuns:

Aici sunt doua variante.1-el este homosexual si doar acum si-a dat seama ori 2-verisorul lui i-a adus aminte ce bine era pe vremuri cand nu avea nici o obligatie pentru ca prin atitudinea pe care o ai fata de el face sa se simta prins in cusca in inchisoare.Ar trebui sa-l lasi liber sa nu-ti pese, ar trebui sa iei totul lejer sa incerci sa arati ca te descurci si fara el si atunci sa vezi ce reactie are.Deci stop cu cearta prefa-te ca totul e in ordine si cauta sa te areti foarte ocupata de altceva macar o saptamina.Iesiri cu prietenele etc.

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru gemeni6226):

Problema e ca eu nu am prietene, doar lucrez si stau numai in casa.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Da asta e o problema chiar nu de mult am citit o carte de sfaturi ca barbatilor nu le place daca femeia depinde de ei.Le place ca femeia sa fie sigura pe sine si sa aiba libertatea ei.Dar e lung e o carte de 367 de pagini are foarte multe sfaturi trebuie sa spun ca desi am o experienta destula inca a reusit sa ma uimeze cu sfaturile date.Nici eu nu am avut prietene si eu stateam acasa si sotului ii placea mereu sa plece de acasa.Nici mie nu mi-a convenit dar de stiam ce am citit in cartea aceea multe ar fi fost altfel.

| Yuoia a răspuns:

Si si-a pus programul la sala de la 6. Si fara varul sau tot cauta sa scape de tine. Sau poate varul e doar paravanul si deja a ochit pe alta...

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Yuoia):

Eu cred ca si varul lui baga bețe in roate...

| Yuoia a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Nu este exclus. Dar daca el ar vrea sa fie cu tine, nu ar lua in considerare ce vrea varul lui. Nu te amagi singura, ca lungesti agonia.

| sofisis a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

"Eu cred ca si varul lui baga bețe in roate..." - NU exista asa ceva! Putea sa ii zica oricine, orice. Daca erai improtanta pentru el. nu conta. Gandeste-te ca altii renunta la parinti/neveste/copii pentru una pe care o iubesc. Si el nu e in stare sa renunte la mers la sala cu vara-su ca sa se vada cu tine?
Nu fetita. Nu mai e relatie asta. Deloc. E bataie de joc la adresa ta

| Legion7X a răspuns:

"A zis ca nu isi va lăsa prietenia de 15 ani pentru o relatie de 3 ani" băiatul ăsta nu este îndrăgostit de tine, ci a avut un început experimentat cu tine, bănuiesc că verișorul lui de care zici tu este de fapt o "Ea"
În rest ce să zic. Prietenul tău nu este decât un golan versat, și îți pierzi timpul aiurea! sau obișnuiește-te.

Bye bye

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru Legion7X):

Nu, il cunosc pe verisorul lui. Stiu cat de golan e verisorul lui, iar iubitul meu se ia dupa el. Sigur bagă bețe in roate si verisorul lui, il scoate afara si il tine cat mai mult pentru ca stie ca nu imi convine.

| AliGab a răspuns:

El nu-i fericit, tu nu esti fericita, el nu face nimic pentru relatie, tu esti "roata" de la caruta...simplu. Spune "Pa!" si ai incheiat. Atata vreme cat nu esti maritata cu el si nu ai copii nu ai pentru ce lupta.

| DarthNiger a răspuns:

Pur si simplu incheie relatia cu el, e clar ca lui ii place sa hoinareasca cu prietenii lui decat sa petreaca timp cu tine, poate ca tu nu ai stiut asta fiindca la inceput se purta altfel cu tine, asa sunt multi barbati, la inceputul relatiei ofera atentie partenerei si da o impresie diferita dupa aceea revin la vechile obiceiuri, de schimbat nu se poate schimba, numai daca el chiar tine la tine si accepta sa se schimbe, insa din cate ai povestit, cred ca pentru el este doar o relatie superficiala, si ajung la ideea de la inceput, singurul lucru pe care il poti face este sa termini relatia cu el, chiar daca iti este greu nu ai ce face, daca vrei sa ai o viata implinita mereu atunci asta este cea mai buna solutie, vezi ce reactie o sa aiba cand ii spui ca te desparti de el, poate nu te-a luat in serios atunci cand i-ai spus de prima oara, cine stie poate o sa vada ce a pierdut si o sa isi ceara iertarewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O fata care stie ce vrea pune conditii.
Adica stai cu prietenii dar la ora 22.00 esti acasa.
Oare tu cei vrei de la el?
Familie?
Copii?
Stabilitate?
Bani?
Aia?

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru anonim_4396):

Eu de la el vreau ceva serios. A fost primul cu care mi am inceput viata sexuala. Si cu chestia asta mi am dorit sa fie si ultimul. Vreau familie, copii cu el. Eu caut ceva serios. Si el cauta, pana sa mi spuna ca i-a trebuit relatie serioasa de mic. Ne am cunoscut cand el avea 17 si eu 16. Acum eu am 19 merg spre 20 si el are 20 si merge spre 21

| DataScience a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Si poti avea, dar asta inseamna sa nu lasi nici macar o chestie care o face(care nu te raneste fizic sau verbal) sa te afecteze in vreun fel anume, trebuie sa fii impartiala. Un baiat isi doreste o relatie serioasa atat timp cat are libertatea de face ce vrea, singura conditie asa cum am zis e sa iti arate ca te iubeste si sa va iubiti, fie ca va intalniti mai rar, sincer, indiferent de ce faceti atunci cand nu sunteti impreuna. Stiu ca iti e greu sa realizezi, esti inca mica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Bine.
Dar el intelege ca te lasa singura in fiecare seara?
Cum poate pleca, asa, fara sa-i pese?
Sau de fapt, daca nu sunteti casatoriti, nu prea conteaza?

| Andreea_Andree_1997_1Nxh explică (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ii pasa... i-am zis si de casatorie. mi-a zis ca e prea mic pentru asa ceva. Are aproape 21

| gemeni6226 a răspuns (pentru Andreea_Andree_1997_1Nxh):

Doamne cu asta ai spus totul.Tu astepti ca un copil de 21 de ani sa aiba relatie serioasa cu tine? credeam ca a re cel putin 30.Mai da la varsta asta baietii sunt prunci chiar daca mai si fac sex uneori.Asteapta ca un baiat sa aiba minimum 27 pentru relatie si peste 30 pentru casatorie.Stiu ca nu se uita usor, eu a trebuit sa uit 22 de ani de casnicie dupa ce mi-a murit sotul.Dar trebuie!

| Alfred0703 a răspuns:

El stie ca aveti o relatie de 3 ani? Suna a friends with benefits.

| DataScience a răspuns:

Esti cu 2 ani mai mica ca mine, si esti probabil in aceeasi perioada in care eu am mai capatat experienta in treaba asta cu "relatiile".
Ca sa rezum in foarte putine cuvinte mi.am dat seama ca in viata trebuie sa faci ce vrei/ceea ce te face fericit chiar daca esti intr-o relatie fiindca inainte de a va cunoaste oricum faceati ce voia muschiul vostru. Stii care e singura...(obligatie nu e cuvantul potrivit, ci dorinta morala care sa vina din inteligenta si din suflet) obligatie care ar trebui sa o satisfaca ambii parteneri cand se mieunesc/baga intr-o relatie? Ar fi sa faca lucruri frumoase pentru celalt neconditionate, din suflet si sa se bucure de timpul pe care il au impreuna in cel mai smecher mod, fie ca sunt 2 ore pe saptamana.
2) Acum problema e alta, tu acum poate intelegi un pic ceea ce am spus si empatizezi(desi doar prin experienta iti dai seama/inveti conceptii de genul) dar el nu stie, si poate in minimul timp cat va intalniti va incerca sa isi satisfaca mai mult dorintele lui, decat pe ale tale si astfel te vei simti din nou " folosita"(de parca tie nu iti place cand o faci, altfel n.ai mai face.o, asta e o doribta umana, nu specifica unui gen)...si ideea e ca trebuie sa il favi sa constientizeze si el de lucrurile astea intr.un mod intelept, gen sa il faci sa inteleaga printr.o lectie de viata, nu prin vorbe cum fac eu acum(gen cum ti.a sugerat cineva mai sus, o saptamana iti vezi de treaba ta si iesi cu "prietenele" sau whatever vrei sa faci si te bucuri de viata, absolut oricine de pe lumea asta e diapensabil
3)exista oameni care vor sa aiba o relatie monogama, exista care vor sa aiba si in afara, cand astfel de oameni se intalnesc trebuie sa isi accepte dorintele unul altuia. In cazul tau tu nu o faci cu alti baieti, iar in cazul lui trebuie sa accepti ca va vrea sa incerce sa o faca vreodata cu o alta fata, nu sa fie in relatie cu ea, 90% din baieti probabil sunt asa, printre care si eu. Iar inainte sa fiu intr-o relatie in care am iubit cu tot sufletul nu eram. Dar apar diacrepante gen tu ai avut iubiti inainte, el nu a avut si astfel vrea sa incerce sau tu ai fost violata si el simte ca are dreptul sa se prosteasca cu alte fete cand i se ofera o ocazie.

Ai multe de experimentat si invatat de la viata ca sa intelegi ca dramele tale de acum sunt un nimic existential, o perioada in care inveti de fapt de ce pierzi timpul cu astfel de ganduri. Totul in univers e praf de stele si energie, un univers infinit in care nimic din ceea ce ma intrebi tu sau iti raspund eu nu conteaza. Sfarsit!

| DataScience a răspuns:

Copii, un om nu trebuie sa accepte sa se schimbe, pentru ca un om nu se schimba, ci doar sa realizeze ca poate oferi mai multa atentie, terminati cu prostiile de genul "el trebuie sa se schimbe", mi-e lene sa mai scriu, am scris deja mai sus si ai toata informatia de care ai nevoie sa incepi sa realizezi ca nu e nici ca tine nici ca el intr-o relatie si ca daca vrei sa continue trebuie sa il faci sa realizeze si pe el asta prin diferite metode/incercari(nu sa il incerci pe el, ci incercarile prin care trebuie sa treci tu spre a va face pe amandoi sa realizati anumite chestii, pentru ca ca sa zic in 3 cuvinte "amandoi sunteti prostuti" inca) e prea greu sa fac sa inteleaga un copil, viata e un randomness total, si daca realizati amandoi asta veti fi fericiti unul cu celalalt, momentan nici tu(fiindca reactionezi ca o adolescenta) si nici el(fiindca nu realizeaza ca trebuie sa se bucure foarte mult in acele putine momente care te are) nu aveti capacitate discernere adulta a realitatii. Mmmm, ma asteapta niste piure cu niste fiinte moarte si prajite in farfurie(pestisori pe grill mai exact), bafta in a acumula experienta in continuare(poate fi tot cu el daca stii sa gandesti la rece, meditativ, calm, neutru pana gasesti un raspuns, sau poate fi cu altul si cu urmatorul si cu alt urmatorul pana realizezi ca prostioarele astea de reactii si plansete nu au nici un rost/sens, doar sensul de a invata ca nu au nici un sens)