| anonim_4396 a întrebat:

Bună..am o relație de 3 ani și 3 luni.In ultimul timp ma simt singura si plang. Prietenul meu nu prea mai vorbește cu mine, a început sa minta și sa facă aceleași greșeli săptămânal, eu iertandu-l mereu.Ce pot face? Dați-mi o idee ..sau o replica sa îl doară.

Răspuns Apreciat de Editori
| AntonioPena a răspuns:

Ar trebui sa comunicati deschis. Nu va mai ganditi ca nu stiti ce faceti in viitor, ca nu stiti ddaa mai traiti maine. Riscati sa treaca anii pe langa voi si sa realizati dupa prea mult timp ca nu sunteti ceea ce trebuie sa fiti impreuna, iar despartirea ar fi mai dureroasa. Vorbiti deschis, sa va schimbati amandoi, sau daca nu ajungeti la un acord comun, va despartiti sa nu suferiti mai mult mai tarziu.

16 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Cam ce fel de greseli?

| 1997onur a răspuns:

Nuti trebuie replica nici nu trebuie sati dorești vreodată raul la cineva Dumnezeu nu doarme niciodată este de ajuns sa stii asta

| Lukasssz a răspuns:

Ai incercat sa comunici si cu el?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se va ajunge la distanțare. Ierți o data, ierți a doua oara. Însă te vei sătura și îl vei lăsa. Crezi ca îl poți ierta la infinit?

| literallythesamebruh a răspuns:

Dacă îl tot ierți și îi tot permiți să îți greșească, asta ii dă și lui ocazia sa te rănească. nu trebuie să îi mai accepți nimic din ceea ce îți cere și arată-i că ești fericită indiferent de circumstanțele în care te-a adus.

| valicamariana a răspuns (pentru dinaprilie):

In timpul săptămânii îl înțeleg și e la munca...dar în weekend pleacă la ai lui în oraș nu iese cu mine ..acolo sta dar niciun mesaj nu-mi da ..nu vorbește decât 1 ora pe zi maxim cu mine ..plang si am făcut cea mai mare greșeală am plans în fata lui. Nu știu ce sa mai fac. ..plang enorm ma doare.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Comunica-i problema asta.
Daca nu va vrea sa stea la discutii atunci spune-i ca nu are rost sa mai continuati relatia si inchei-o, pur si simplu. Nu trebuie sa te simti tu naspa din cauza ca el nu iti mai ofera atentia pe care ar trebui sa ti-o ofere. Dar daca si el iti spune ca simte ca ii oferi la fel de putina atentie, atunci e problema ta ca nu poti observa chestia asta.
Nu te lua dupa ce ti-a spus AlexDorinel sau alte raspunsuri banale. Nici macar nu a detaliat ceea ce vrea sa zica. Din ce a zis poti intelege doua variante: ori iti gasesti pe cineva in acelasi timp in care esti si intr-o relatie, ori te desparti de el si iti gasesti pe altcineva. Daca esti om cum trebuie, vei opta pentru a doua varianta (doar zic...).
Asadar, sfatul meu e sa comunicati si sa iti primesti raspunsurile pe care le vrei. Nu trebuie sa il intrebi de parca l-ai acuza de ceva sau de parca ai vrea sa te certi cu el. Nu trebuie sa iti spun eu asta, dar convenabil ar fi sa iti gasesti un moment al zilei in care amandoi sa fiti liberi si sa purtati o conversatie. Mai intai ii spui de ce ai vrut sa discutati si dupa ii spui ce simti tu. Daca iti va da raspunsuri mediocre sau va refuza sa iti raspunda sau te va minti (ia-te si dupa instinct), spune-i ca te bucuri ca ati putut discuta. Aduna-ti gandurile in urmatoarele 2-3 zile si decide daca ar mai trebui sa ramai impreuna cu el sau sa va despartiti. Pune-te pe tine pe primul loc si nu te gandi la ce ar simti el.
Frumos ar fi, ca in cazul in care decizi sa te desparti de el, sa ii si spui unde a gresit si ca tu esti pe primul loc, nu el.
Sper ca te-a ajutat ce ti-am scris.

| Legion7X a răspuns:

Fii mai indiferentă cu el, vezi dacă există aproprieri și din partea lui dacă nu, treptat găsește-ți un prieten de suflet, unde la ambii trebuie să existe impacari și conversatii, de la sine spargând toate orgoliile prin simple gesturi, lucruri de apropiere.

Probabil profită, că ești cam atașată de el. este o psihologie pe care o folosesc și băieții și fetele, mai ales dacă există experiente anterioare cu care s-a obișnuit, rănind experienta probabil unică a altora. niciodată să nu iubești cu prea mult foc un bărbat, la fel și invers trebuie sa fie o iubire echilibrată sau medie.

| dinaprilie a răspuns (pentru valicamariana):

Si in timpul saptamanii? Anyway, vrei sa aflii adevarul? Urmareste/l si aia e.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca trebuie sa comunicări mai mult. Daca nu poti fata in fata sau la telefon macar prin mesaje.
Spun ei ce te nemulțumește si ce simti si intreaba daca el mai vede un rost in relația voastră.

| Hammurabi a răspuns:

Și care e motivul pentru care mai stai cu el?
Crezi că se va "repara"? Nu se va întâmpla.
Asta e adevărata lui față și adevăratul caracter.
Caută-ți pe altcineva care să te merite și să te aprecieze.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ce rezolvi cu o "replica sa il doara"?

Este relatia ta, daca nu poti sa vorbesti cu el despre asta... si vorbesti cu noi, atunci clar aveti o problema in relatie.
Daca nu iti place ceva, schimba. Daca nu se schimba, atunci pune punct relatiei si asta.

De ce stai cu el? Din singuratate? Pare ca esti singura deja. (scared to be lonely, la la la)
Din iubire? Mai exista iubire intre voi?
Din obisnuinta? Din? Scrie tu de ce...

| Valorosul69 a răspuns:

Trimite-mi o poza cu tine si adresa ta in privat si iti rezolv eu problema cu singuratateawinking

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu il mai ierta.

| Mosotti a răspuns:

Pai nu e clar ce poti face? Sa-l parasesti, orice replica ii dai nu il doare.
Nici nu stiu de ce ai mai intrebat, ca era clar ce trebuie sa faci.