| anonim_4396 a întrebat:

Am o relatie la distanta de 7 luni in astea 7 luni noi ne am vazut de sarbatori si vara trecuta,el s-a comportat destul de urat,mi-a vorbit urat, iesea in oras imi raspundea dupa o ora se comporta ca si cum nu l interesa dadea impresia ca are pe altcineva.Inainte sa vina acasa de sarbatori am pus punct relatiei nu mai suportam atatea jigniri, indiferenta si cand am facut asta s-a rugat de mine sa nu il las si el spune ca a suferit din cauza mea. Pana la urma ne am impacat, am facut sarbatorile impreuna si dupa ce a plecat la maxim 2 saptamani primesc mesaj cu print la conversatie de la o domnisoara si sa aflu ca el ii dadea mesaje respectivei de ceva timp dar ea nu i-a raspus niciodata. Apoi mi-a dat parola lui de la Facebook si sa aflu ca m-a jignit peste tot si m-a facut in toate felurile,ca dupa ce m-am despartit de el vorbea deja cu altele, ca a venit in tara si s-a dus la o fosta de a lui si el ma mintise ca nu a avut nici o legatura cu ea.Si asta nu e tot acum o saptamana mi-a zis ca vrea sa o termine cu mine si ca sunt falsa din cauza unor barfe care nici macar nu erau adevarate. Apoi tot el ma cauta si isi cerea scuze... il iubesc mult si tin mult la relatia asta.Nu stiu daca ma iubeste cu adevarat, el asa sustine.Nu stiu ce sa mai cred

5 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

E un măscărici. Vezi cum scapi de el. Trebuie să pară cât mai natural altfel va căuta să se răzbune într-un fel sau altul. Gândeşte-te că relația asta nu are nimic pozitiv, băiatul vrea atenție şi nu e destul de mare (aparent) pentru a-şi asuma anumite responsabilități. El caută o prietenie cu beneficii nu o relație serioasă. Nu e vorba de iubire, e rutina.

| Freya1 a răspuns:

Crede-ma este o dragoste bolnava.
Subconstientul tau chiar nu vrea sa creada sau vrei oarecum sa te gandesti ca nu este totul atat de grav incat sa rupi legatura cu el.Trebuie sa te gandesti ca acest om nu are sentimente reale si sincere fata de tine si tu iti irosesti iubirea pe el degeaba.Vor fi mereu altele in locul tau iar tu vei fi rezerva sigura la care poate apela la nevoie.Ori are ceva de obtinut de la tine ori are de pe urma ta niste benefici ce il ajuta.Am fost si eu in locul tau si crede-ma ca nu ai nici un benefici daca ramai cu el.

| GoldenZenith a răspuns:

Îl iubești mult? Mai exact ce iubești la el și la relația ta? Poate ești masochista și îți place.
El își bate joc in toate modurile posibile și la tine se pune problema de iubire. Chiar crezi că va avea o revelație si se va schimba? Sunt convinsă că ai ceva mai bun de făcut cu viața ta. Renunță la el.

| AliGab a răspuns:

Cum sa iubesti pe cineva care te jigneste tot timpul? Asta vrei in viata? Un om care acum te jigneste si poate mai incolo, sa dea in tine si in copii tai? Te-a inselat, te-a jignit...ADIO! Spune-i pentru totdeauna si cauta un om care sa te respecte indiferent de cine si cum esti. Iar daca tu te complaci in situatia pe care o descrii mai sus, apoi fata draga, nu te mai plange ca te plangi degeaba. Esti singura vinovata pentru ca accepti situatia. Omul nu se schimba niciodata pentru ca vrei tu, oricate scuze si-ar cere, asa ca singura solutie este sa spui STOP pentru totdeauna

| Lostlyric a răspuns:

Intr-un celebru film (Perks of being a wallflower) spunea asa: Iubim doar persoanele pe care consideram ca le meritam. De ce consideri ca meriti atat de putin, Maria? Invata sa te accepti mai mult ca fiinta umana, invata sa ai asteptari de la o persoana cu care iti petreci timpul, ca e ea prieten sau iubit. Invata ca daca te lasi calcata in picioare, rezultatul nu va fi diferit de a fi calcata in picioare. Crezi ca daca el te trateaza asa, intr-o zi va realiza contrariul? Te inseli. Lectiile se invata pe pielea fiecaruia. Nu il vei invata nici o lectie, iar el nu va invata nimic daca faci aceeasi greseala. Va fi acelasi rezultat. Hai, invata sa ceri mai mult de la tine si de la cei din jur. Nici o persoana nu merita injosita. In special propria ta persoana.