| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o sora mai mare si trebuie sa nasca si de la un timp am fost data la o parte.eA a ramas in centrul antetiei eu nu mai exist pentru nimeni. cand vreau sa vb ceva cu mami deschide mereu subiectul despre ea si toti ceilanti ma put sa fac tot ce vrea ea sa i aduc tot ce are nevoie etc. parintii mei daca eu vreau ceva imi spune ca n-au bani sa imi dea si mie ca trebuie sa ii dea lui soramea si ei mereu ii dau cu ea mereu vb si pe mine nici macar nu ma baga inseama.ma simt naspa imi iubesc parinti si sora enorm dar uneori simt ca ii urasc. iar copilul care urmeaza sa se nasca parca imi este teama ca imi va lua de tot lucul.dar eu iubesc enorm copii si nu vreau sa creada ca nu o sa il iubesc dar aici intervine gelozia si nu stiu cum sa scap de ea.acum am devenit foarte rece cu cei din jur in ceia ce priveste acest subiect si am incercat sa ii ingnor dar nu pot pentru ca ii iubesc.ce parere avetii ce ar trebui sa fac ca sa nu mai fiu geloasa sau cine greseste? funda promit ajutati-ma scuze pentru greselile de ortografie m-am grabit. ( am 13 ani )

Răspuns Câştigător
| Maria_Roxana_1994 a răspuns:

Parintii tai sunt cam egoisti. Este normal sa te simti asa, mai ales ca treci printr-o perioada mai sensibila. Dar lor nu le pasa decat ca devin bunici.
O sa fie greu ca o sa trebuiasca sa te maturizezi asa fortat, dar tu incearca sa iei in totul partea pozitiva. Cand iti va fi mai greu, gandeste-te ca: "greutatile din prezent te pregatesc pentru greutati mai mari din viitor".

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Stii, ar fi fost de spus multe, si m-am gandit la multe cand ti-am scris primul raspuns. Orice ti-as putea zice, cel mai valabil ramane un lucru: incearca sa iei intotdeauna partea pozitiva din orice lucru.
Gandeste-te la sora ta, odata a fost in aceeasi pozitie in care esti tu acum. Cati ani are? 18-25? Inseamna ca a avut 5-12 ani cand te-ai nascut tu. Si odata poate ti-a schimbat si ea tie scutecele, alta data a trebuit sa ramana ea cu tine, in timp ce prietenele ei se jucau afara. Gandeste-te ca acum este timpul potrivit sa-i multumesti pentru ce a facut ea pentru tine.
Sau ca, odata, vei fi tu in postura ei, si atunci va fi bine sa te poti baza pe ajutorul ei, poate si pe ajutorul nepotului/nepoatei tale, care intre timp va mai creste cu vreo 5-10 ani. Ca intotdeauna va fi bine ca sunteti o familie mare a carei membrii se pot baza pe ajutorul celorlalti.
Si partea cu egoismul poate fi exagerata. Nu-ti cunosc parintii, asa ca am gresit sa spun asa ceva despre ei.
A, inca un lucru, sa nu fii GELOASA, mai bine sa-l iubesti pe micut ca si cand ar fi al tau. big grin
Corinteni 1 (13:4-7) "Iubirea este rabdatoare, actioneaza cu bunatate, nu invidiaza [...] suporta totul, crede totul, spera totul, sufera totul".
Domnul sa-ti umple inima de iubire, pentru parintii tai, sora ta, nepotelul tau...

| loveahhhh a răspuns (pentru Zenithf):

Multumesc ca m-ai ajutat ma voi gandiiiii la ce ai spus

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Iti intelegem situatia si credem ca o discutie cu noi te-ar putea ajuta.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Q69 a răspuns:

Trebuie sa te obisnuiesti acum cu ideea
pana acum ai fost in centrul atentiei si acum dupa cum si scrii te simti amenintata
o sa vezi ca dupa nastere o sa uiti si o sa te implici si tu in cresterea noului membru al familiei

| Maria_Roxana_1994 a răspuns:

Eu zic sa le spui parintilor tai ce simti poate vor intelege?