| MissYouToo a întrebat:

Am o verisoara plecata, iar azi am aflat ca i-a expirat buletinul! Trebuie neaparat sa vina sa il schimbe? E plecata de multi ani si este casatorita acolo, nu ar mai reveni in tara sa locuiasca.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa mearga la reprezentanta Romaniei din tara unde se afla(Ambasada ori Consulat) si sa faca o procura speciala autentificata prin care imputerniceste o persoana din Romania sa semneze cererea de eliberare a unei noi carti de identitate, sa depuna actele necesare, sa plateasca taxele si sa ridice cartea de identitate. Pe procura se lipeste o fotografie si la ea se atasaseaza o alta fotografie identica si se trimite, in original, persoanei imputernicite. In acest sens sunt prevederile Normelor metodologice de aplicare a OUG nr.97/2005, privind actele de identitate, citez:
"ART.45.(1) În situaţia în care solicitantul actului de identitate se aflã temporar în strãinãtate, depunerea cererii sau, dupã caz, înmânarea actului de identitate se poate face şi pe bazã de procurã specialã obţinutã de la misiunile diplomatice ori oficiile consulare ale României din statul respectiv.
(2) Procura trebuie sã aibã aplicatã fotografia solicitantului şi sã fie certificatã cu timbrul sec al misiunii diplomatice sau oficiului consular respectiv; la procurã se ataşeazã o fotografie identicã cu cea care a fost aplicatã pe aceasta.
(3) În cuprinsul procurii speciale trebuie sã se regãseascã, în mod obligatoriu, scopul pentru care aceasta a fost eliberatã, respectiv depunerea Cererii pentru eliberarea actului de identitate şi/sau ridicarea actului de identitate.
(4) Pentru situaţiile prevãzute la alin. (1) preluarea imaginii necesare în procesul de producere şi eliberare a cãrţii de identitate se realizeazã prin scanarea fotografiei ataşate la procura specialã.
(5) Depunerea cererii şi a documentelor necesare pentru eliberarea primului act de identitate nu se poate realiza în baza unei procuri speciale.
ART.46.În situaţia în care reprezentantul legal al unei persoane fizice solicitã, în numele acesteia, ridicarea actului de identitate, sunt necesare documentele cu care face dovada identitãţii şi a calitãţii care îl îndreptãţeşte la aceastã cerere." Numai bine!

1 răspuns:
| dasky90 a răspuns:

Daca are acte legale acolo poate sa-l trimita prin posta. Daca nu trebuie sa vina personal sa faca poza.era ceva cu ambasada.dar stai ca te anunt de indata ce aflu sigur