| anonim_4396 a întrebat:

Am o viitoare cumnata foarte bagacioasa si insuportabila. Are 37 de ani o fetita de 7 ani, nu e casatorita ( niciodata nu a fost ) si de cand am o relatie cu fratele ei, mereu vrea sa stie totul despre noi, mai mult decat atat, vrea sa stie toate detaliile despre nunta si vrea sa il comande pe prietenul meu. Se foloseste cum vrea de noi. Cum sa o pun la punct?

5 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Explica i politicos ca sunt chestii care te privesc doar pe tine si pe iubitul tau. Si el trebuie sa ia atitudine cumva sa nu i permita surorii lui sa se bage mai mult decat e cazul. Probabil ca tine la fratele ei mult si se teme ca altcineva o sa i acapareze toata atentia si afectiunea si de ea va uita. Cine stie ce idei isi face.

| denisalaleauaneagra a răspuns (pentru HazelEyes77):

Nu tine la el asa mult, mereu cand sunt doar eu cu ea mi-l povesteste de rau. Ideea e ca prietenul meu mereu a ajutat-o, si cu bani imprumut si cu alte chestii marunte. Se poarta cu el de parca e sotul ei, nu fratele.A meu nu prea vrea sa inteleaga, ma asculta da nu ia atitudine, nu ii spune nimic. Si asta ma enerveaza ( l-am intrebat de cateva ori daca asa va fi mereu, daca va trebui sa suport mereu fitele ei, si nu mi-a raspuns ). Vreau sa o pun eu la punct, cu toate ca stiu deja ce povesti ma asteapta. Ea fiind in Austria, mereu ma suna sa ii reincarc telefonul, 100 de euro lunar de reincarcari .....totusi

| munteanuionvictor a răspuns:

Vorbește cu prietenul tău și spune-i ce te deranjează. Ar trebui să fii mai nepăsătoare față de viitoarea cumnată, să nu te lași intimidată de ea deoarece ai dreptul la intimitate.

| denisalaleauaneagra a răspuns (pentru munteanuionvictor):

Ai dreptate, ideea e ca mereu ne intreaba chestii care nu ar trebui sa o intereseze, daca ne punem sa mancam impreuna seara ( eu cu el ), vine si se baga in seama, isi face un ceai si numa ea povesteste. Asteapta mereu sa fie in centrul atentiei. Imi spune mereu ca ce inel de logodna ieftin am primit ca 200 de euro nu is bani ca trebuia sa pretind de la frateso inel de minim 3500 de euro ( nu ca ea ar avea bani dar repet: e bagatoare de seama ). Incearca sa il convinga pe al meu sa mearga la munca in Austria, cumva sa il tina departe de mine. Parca e frustrata si ciudoasa.In plus ea lucreaza in Austria si fata ei de doar 7 ani a lasat-o in grija la socrii mei, deci tot noi o sa o crestem. Ea in 7 ani nu a stat cu fata cat am stat eu intr-un an.

| denisalaleauaneagra a răspuns:

Da...i-am spus si se baga in altele. De exemplu acum sunt la el acasa, e si ea sta o luna, ca a venit din Austria. Atata se foloseste de el ba ajuta-ma acolo, ajuta-ma la cealalta ca nu mai avem timp sa ne ocupam de nimic, nici de organizarea nuntii, de nimic Ieri i-am spus lui ca ar trebui sa ia atitudine si sa nu ii mai permita sa vorbeasca oricum cu noi, si i-a spus dar tot degeaba.O sa imi iau lumea in cap daca nu se schimba ceva.