| AndreiGabriel7221 a întrebat:

Am prima mea relatie serioasa dupa nenumarate relatii irelevante si fara sens. Dupa aproape 3 luni de cand suntem impreuna, eu si partenera mea am trecut prin destul de multe la nivel emotional. Eu, baiatul, sunt o fire foarte iubareata, care vrea sa isi exprime afectiunea si iubirea 24/7 si sa arate asta cat de mult posibil, in timp ce ea, fata, este o fire mai rece, care isi arata destul de rar sentimentele si prefera sa treaca peste multe lucruri singura.
Pe langa faptul ca este rece, aceasta isi exprima nemultumirile destul de urat (ridicand tonul sau suparandu-se destul de rapid), in timp ce eu fac majoritatea lucrurilor cu calm.
Insa cand nu se intampla chestiile astea si suntem amandoi "iubareti", totul este romantic si frumos si nu avem nicio problema.
Am avut cateva discutii cu ea pe tema asta, a incercat sa se schimbe pentru mine, insa nu a reusit. Este greu sa iti schimbi comportamentul radical si felul in care iti exprimi iubirea ce-i drept, deci nu este nimic rau in legatura cu asta. Totusi, am avut o alta discutie in care am vorbit despre faptul ca in timp ce a incercat sa se schimbe, aceasta reactiona fals la majoritatea lucrurilor pe care le facea si se chinuia pe ea, asa ca a cedat si ma simt groaznic pentru asta.
Am avut o conversatie despre despartire, insa nici la asta nu are gandul. Stie ca nu suntem identici, ci chiar dimpotrivă, foarte diferiti din punctul de vedere al iubirii, insa nu vrea sa ne despartim si mi-a zis de cateva ori ca ma iubeste si tine foarte mult la mine.
Ce ar trebui sa fac in situatia asta?
Si eu o iubesc foarte mult, as putea spune ca mai mult decat orice altceva in lumea asta si nu vreau sa ne despartim. Ma gandeam sa incerc sa trec cu vederea "lipsa" asta de afectiune si iubire pe care din pacate, eu nu o primesc si ma deranjeaza, insa imi e greu.
Cateva sfaturi?
Ce ati face in locul meu?
Cum sa evitam certurile si supararile din cauza exprimarii sentimentelor amandurora? (De precizat faptul ca nici ea nu adora foarte mult momentele in care eu sunt "iubaret", sentimental si asa mai departe).
Va multumesc frumos!

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Scurt pe doi: Fugi cit inca mai poti!

| Digikey a răspuns:

Fetele apreciaza alte calitati la un baiat pe care evident nu le ai.
Iubareala ta ar enerva si un mort.

| Michaeel a răspuns:

Ca o relatie sa mearga,este nevoie de doua persoane cu o personalitate asemanatoare,daca nu identica,incredere si loialitate. Nu vreau sa fac pe pshihologul de familie dar uite ce te-as sfatuitongueoate problema nu este la ea, cand iubesti pe cineva nu trebuie sa il pui sa se schimbe pentru tine, ci sa il accepti asa cum e, in cazul tau, firea mai rece a prietenei tale. Incearca sa mai lasi din ''iubareala'' si romantism.Cand doreste ea sa fii ''iubaret'' atunci intra si romantismulwinking

| ElenaaaAdina a răspuns:

Exact problema asta o are și iubitul meu cu mine (7 luni) și totus când vede ca am nervi sau altele, ma lasă în pace, tot eu ma duc la el când îmi revin happy

| Andreeahelpme a răspuns:

Sincer și eu as vrea ca soțul meu sa fi fost mult mai romantic sa spunem. Dar avand în vedere faptul ca eu sunt o fire mai dura, vulcanica dar cu multe emoții de iubire pe care le arat, el blând și calm dar ascuns în sentimente, prefera faptele decât vorbele deșii asta contează în egala masura. Noi am avut o faza de despărțire după care pentru a ne da încă o șansă am hotărât sa facem un copil(aproape 3ani de relație) acum suntem mai fericiți ca niciodată, eu îmi pieedusem orice urma de afecțiune pentru el și acum îl iubesc mai mult decât ca la început și el îmi aratault mai mult cât ma iubeste. Menționez ca I am zis de foarte multe ori ce ma deranjează la el dar nu se reglase.