| fluturas_9398 a întrebat:

Am si eu nevoie de un sfat! Mama mea a plecat in strainatate de o luna si ceva pentru prima oara. Abia acum am observat cat de importanta e ea pentru mine.Cu tatal si fratele meu nu ma inteleg deloc bine. Orice fac nu e bine si niciodata nu e de ajuns.Eu nu pot face treaba cat facea maicamea.Si daca cer bani de buzunar, taucamiu spune ca nu fac nimic bun si ca nu merit.Cu maicamea vorbesc, dar ea nu are cum sa imi trimita bani acum.Si.de certat, ma cert cu taicamiu si fratemiu toata ziu. Ce asi putea face? un sfat?

Răspuns Câştigător
| alexiaa a răspuns:

Eu cred ca singura care te poate ajuta e mama ta.Ea poate sa-i spuna tatalui tau sa te ajute,din cate inteleg eu,nu esti obisnuita sa 'comentezi"si,probabil si daca ai incerca nu ai avea cu cine discuta(aceasta impresie mi-ai lasat-o).Din pacate eu cred ca problema este mai veche si anume de cand era mama ta acasa si,probabil,facea totul singurasadde aceea cei doi "masculi"nu pun mana sa te ajute. Daca mama ta mai are vreo influenta asupra tatalui tau,cu ea trebuie sa vb despre toate astea,ca ea, la randul ei, sa vb cu tatal tau.Nu prea vad alta solutie.Iar cu banii...e cam nasol.Probabil nu o sa-i primesti prea curandsadsigur nu te ajuta ce iti spun eu...sfatul lui hirako e bun,singura problema e ca poate tu nu castigi nimic daca te revolti(asa am inteles). Incearca opusul; supune-tesadAs vrea din tot sufletul sa pot sa te ajut,dar cred ca nu pot. Oricum, incearca sa fii puternica, sa te gandesti ca dupa ploaie mereu iasa soarele si ca o sa fie totul bine intr-un final! Si priveste partea buna a acestui lucru rau:ti-ai dat seama de valoarea mamei tale si cand se va intoarce relatia voastra o sa fie una specialahappyBafta!

7 răspunsuri:
| lovem3 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu tatal tau si sa ii explici ca tu esti mica si nu poti face treaba pe care o facea mama ta. spune-i ca ai nevoie de ajutor. spune-i sa faceti lucrurile impreuna ca asa va fi mai usor pentru toti 3. incearca sa il convingi sa va impartiti in 3 sarcinile si asa va fi mai usor pentru toata lumea. de asemenea sfatul meu este sa vorbesti deschis cu tatal ta si sa ii explici ca nu treci printr-o stare sufleteasca foarte buna mai ales ca iti este foarte dor de mama ta. explica-i ca ai nevoie de afectie si din partea lui nu doar din partea mamei tale. vorbeste deschis ca doar e tatal tau si te va intelege. poate se poarta asa ca nu ii este si lui foarte usor stiind ca mama voastra e departe. te:* ai grija de tine.

| Hirako a răspuns:

Spune-le ca nu doar femeia trebuie sa faca treaba, va impartiti in mod egal, si comenteaza si tu daca ei fac ceva gresit.Si daca nu iti da bani de buzunar nu ar trebui sa mai faci nimic, sa-l lasi pe el sa faca bine.Sti cum e, daca nu-i convine atunci sa faca el cum trebuie.Cam atat. Sper ca am fost de ajutor.

| dyabollick a răspuns:

Vino pe http://Ro-Chat.Net/? id=2 si iti dau cele mai bune sfaturi

| danny15 a răspuns:

La mine e invers taicamiu cu soramaea si eu contra lor, iti zic eu ceva incearca sa te dai bine pe langa taicatu ce iti cere sa faci daca te pune sa speli vasele le speli si tot asa si iti zic eu ca o sa te intelegi super bine cu taicatu si nu o sa fie problema cu bani de buzunar o sa tii dee cu mare placere

| georgyana1398 a răspuns:

Eu pana acum n-am avut langa mine pe nimeni din familie care sa ma inteleaga si sa fie alaturi de mine. intotdeauna mama certat cu parintii mei dintr-un motiv si anume ca sora mea este preferata lor si sfatul meu este sa ai incredere in tine si sa nu pui nimic la suflet.Incearca sa treci cu indiferenta si gandeste-te ca poate fi is mai rau decat atat incearca sa te adaptezi cat despre bani de buzunar eu nu primesc niciodata nimic si am 13 ani. sper ca o sa poti sa nu iei in serios tot pentru ca sincer iti spun in timp o sa te imbolnavesti psihic. partea urata e ca boala psihica nu se prea vindeca si dupa ce o vei capata o sa ai momente in care no sa te mai poti recunoaste pe tine insati si vei plange de cele mi multe ori pentru nimicuri, partea proasta este ca in ziua de azi nici nu prea mai sunt persoane ma refer la prieteni care sa te sprijine si sa-ti fie alaturi. gandeste-te ca tu esti cea mai buna prietena a ta si pe tatal tau incearca sa il iei odata sa va asezati undeva si sal rogi sa te asculte cateva minute. in acele minute explica-i cu calm si cu maturitate tot ce te nemutumeste si roagal sa fie mai indulgent si sa te lase sa faci totul asa cum poti uh pentru ca sunt sigura ca nu il vei dezamagi si poti sa-i spui ca un tata care tine cu adevarat la fiica lui intelege cat de greu ii este si apreciaza totul asa cum face. iar cu fratele tau poarta o dicutie separat intre 4 ochi si la fle ii poti explica ca faptul ca mai mult te descurajeaza nu este deloc folositor. sper ca ti-am fost de ajutor... funda?:*happy

| Peque_6416 a răspuns:

Incearca sa le explici, ca nu poti mai mult si sa te inteleaga pentru ca te vor putea obliga! Iar cand vezi ca tatal tau sau fratele-tau se leaga de tine, nu-i baga in seama, incearca sa nu comentezi.In cazul in care nu inceteaza nici asa, spune-i mamei tale sa vorbeasca cu ei si sa le explice ea sau daca crezi ca poti tu sa-i convingi incearca tu sa vorbesti cu ei.

| shankok a răspuns:

Asculta daca nu vreai sa te certi cu tatal si fratele prosta nu-i lua in sema asculta ce zic si taci nu le raspunde inapoi fii insuti fa ce iti zic poartatefrumos cu ei si cel mai bine zii mamei tale ca totul e bine deoarece fiind plecata peste hotare si auzind ca va certati ii apar mai multe probleme pe capul ei nu de ajuns ca cu greu face bani. totul va fi bine swe va aranja cu timpul numa putina rabdare