| xMirona a întrebat:

am si eu nevoie de un sfat si fara mistouri happy Am un frate iar in ultima vreme a cam luat-o razna oh go on la modul ca a inceput sa fumeze si sa bea. La el nu era gand de fumat sau de bautura A inceput sa mearga prin cluburi etc. Eu i-am spus sa inceteze dar a zis ca nu este nimic grav. Are 16 si nu pot spune ca este golan. chiar invata bine la scoala si nu injura sau chestii dar a inceput sa se dea la fete de cand s-a despartit de prietena lui cu care a fost impreuna 2 ani, poate ca si asta l-a schimbat si cativa prieteni si colegi fumeaza deci l-au influentat si pe el. I-am spus sa inceteze ca altfel vor afla parintii dar nu ii pasa si eu am zis asta ca sa il sperii dar nu il pot spune, imi este greu. Nu vreau sa ajunga un golan, ce sa fac?

7 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Ai nevoie de sfaturi pentru ce? Că nu îți convine ce face el? Singura problemă e la tine, că te bagi în treburile lui.

| xMirona explică (pentru Laura):

Lol laughing pai normal ca ma bag, nu e fratele meu?

| TM6524 a răspuns (pentru Laura):

Lol! Ca frate logic ca ii pasa de frat`su: nu vrea sa o ia p o cale gresita. Nu am frate si nu stiu cum ar trebui sa procedezi, dar cred ca ar fi bine sa stai ceva mai mult cu el sau sa ii explici ca poate e smecher acum, dar cand o sa creasca o sa fie un golan respins de societate. Ok, poate m-am exprimat cam dur, dar faci ce vrei. Sper ca te-am ajutat catusi de putin. Succes, browinking

| TM6524 a răspuns (pentru TM6524):

Scz nu m-am uitat la nume si nu mi-am dat seama ca esti sora

| Laura a răspuns (pentru xMirona):

E fratele tău, dar asta nu înseamnă că trebuie să îi interzici să facă ce-i place. Că nu ești de acord, ok; îi spui o dată, dar nu insiști. Fumează pe banii tăi? Dacă nu, nu te băga. Faptul că fumează nu-l transormă într-un "golan respins de societate".

| Gstefan a răspuns:

Iti zic eu ca toate astea au rezultat din cauza despartirii de prietena lui. Incearca sa vorbesti cu el despre ceea ce s-a intamplat, sa il ajuti daca poti sa treaca peste.

| Cosmin86 a răspuns:

Toti avem perioade de genul. Nu inseamna ca devine un golan.

Si Einstein fuma intr-una si bea periodic, si totusi e considerat cel mai inteligent savant care a trait vreodata.

Deci relax, daca se tine de scoala si de treaba e ok.