| kinderman a întrebat:

Buna, am si eu nevoie de un sfat. Sunt intr-o situatie in care sincer nu stiu cum sa procedez.Eu nu sunt in Romania, sunt in Germania si am cunoscut aici unde lucrez pe cineva (e neamt).
Faza e in felul urmator, eu am trecut printr-o depresie foarte puternica dupa ce m-am despartit de fostul iubit (sot), iar in acea perioada cand am cazut in depresie l-am intilnit pe el,, practic el m-a scos din depresia in care cazusem. Am inceput sa vorbim si la telefon, mesaje tot timpul ma facea sa rad, sa zambesc, trebuia sa ne vedem la o cafea si el s-a intors cu o zi inaine de marea intalnire. In acel moment am realizat ca m-am atasat de el dar acum realizez ca din atasare a dat-o in iubire, adica m-am cam indragostit de el..am vb cu el cam 2 luni si atunci el s-a intors, nu am mai vorbit 1 saptamana 2 si pe 14 februarie am inceput sa vorbim din nou, vreau sa lupt pentru el dar mi-e frica sa nu sufar mai mult decat sufar acum.El are puterea cu un mesaj sa ma puna la pamant iar in 5 minute imi trimite alt mesaj care ma face cea mai fericita fiinta de pe pamant.
Am auzit ca nemtii vad realtiile doar pe plan sexual nicidecum ca o relatie serioasa,insa nu stiu daca e adevarat sau nu,pentru ca eu vreau sa lupt pentru ceva serios,nu am nevoie de aventuri.
Cand e langa mine mi se inmoaie picioarele ca gelatina si pur si simplu amutesc, pur si simplu nu pot sa scot cuvinele pe gura, acum de cand vorbim din nou e altceva, pot vorbi fara retineri cu el si i-am spus ca am sentimente pentru el si el ma priveste altfel imi da mai multa atentie. Ce sa cred din asta, cum sa procedez? Nu vreau sa sufar, precizez ca mi-a spus de 3-4 ori ca nu vrea sa ma raneasca, eu nu stiu cum sa procedez in situatia asta, nicioadata nu am simtit pentru nimeni ce simt pentru el!

Astept sfaturi!

Multumesc! 1

Răspuns Apreciat de Editori
| Dandinelle a răspuns:

Daca e interesat de tine si vrea sa aiba o relatie (de orice fel) cu tine atunci puteti sa vorbiti deschis.
Nu uita ca totusi tu de abia ai iesit din alta relatie. Ce ai tu nevoie de fapt este de tine, pentru ca pui frica in fata ca nu vrei sa suferi, deja formezi un baraj automat.
Construieste-ti increderea in tine, formeaza-te ca o femeie puternica ce poti sa fii, pentru tine si copilul tau. Mai intai fa-te pe tine singura fericita, dupa aia te poti arata lumii si atunci persoanele potrivite se vor lipi de tine. Nu te lua dupa ce spune lumea de stereotipurile astea pentru ca uite, si tu esti intr-o tara straina unde se spune multe despre romance si romani, ti-ar conveni ca toti sa asculte de prostiile astea? Legat de relatii stiu doar ca lumea nu se insoara una doua, si formeaza o familie cand se crede de cuviinta. Nu exista presiunea asta sociala, religioasa, culturala care e in Romania.
Astea fiind spuse eu ti-as recomanda sa te relaxezi, sa-ti vezi de treaba ta, revizuieste clar ce simti pentru el, vorbeste cu el fara ocolisuri si daca-l pierzi doar din discutia asta inseamna ca nu ai pierdut nimic, ci doar ai capatat experienta in gestionarea situatiilor dificile. Esti mama, seteaza-ti prioritatile ca lumea, urmeaza-ti etica si fi puternica!

| kinderman explică:

Ai dreptate voi vorbi cu el, dar nu la munca ca nici unul nu avem timp de disctutii la munca,. Munca e munca la munca mergem sa muncim nu sa stam la discutii, o sa vorbesc cu el sa vorbim dupa programul de munca iar dupa ce discutia ce o voi avea cu el, voi vedea daca intr-adevar e interesat de o relatie serioasa sau nu dupa cum ai zis si tu, daca il pierd dupa discutia ce o voi avea cu el, nu voi pierde nimic ci capat experiente.
Stiti vorba aia nu poti sa pierzi ceva ce nu ai avut niciodata!

| Dandinelle a răspuns:

Exact, si nu ai ce pierde oricum. Daca e sa fie este, daca nu, nu. Sunt destul de multi barbati adevarati in tara asta.
Vedeti-va intr-un loc confortabil, gen o cafenea, parc etc. si vorbiti atunci linistiti! Iti urez spor!
Daca esti in zona Berlinului da-mi un semn sa ne vedem la un ceai si sa stam mai mult la taclare happy

| kinderman explică:

Din pacate nu sunt in zona Berlinului sunt in erfurt nu stiu exact cati km sunt dar sunt cateva sute
In parc nu avem cum din cauza ca ploua ori la cafenea ori la el eu stau in chiria de la firma si am colegi de apartament si vreau sa fie un lco sa nu fim deranjati.Astazi am fost la adresa lui sa vad exact unde sat in caz ca ne vedem la el si nu e departe sper doar ca nu m-a vazut in fata blocului cand m-am dus sa verific exact unde sta.
Voi vedea exact ce se va intampla dar din tot sufletul sper sa fim impreuna daca e daca nu cum ai spus si tu nu am nimic de pierdut

| kinderman explică:

M-am gandit la ceva acum nu stiu daca sa o fac sau nu.
Nu stiu cand ma voi vedea cu el, asa ca m-am hotarat sa-i scriu o scrisoare stiu ca nimeni nu mai foloseste metoda asta insa vreau sa o fac sa vad cum reactioneaza.
Iam scris in germana mai multe nu i-am scris nimic care sa-i dea de inteles ca sunt eu.Iam scris despre sentimenetele ce le am pentru el insa sub forma ca il plac nu ca-l iubesc pentru ca nu vreau dupa scrisoarea asta sa se indeparteze de mine nu stiu exact ce e in mintea lui.eu cu el vorbi in engleza de aceea i-am scris in germana cu ajutorul internetului.Acum pe plic voi scrie numele lui iar la expeditor voi scrie anonim sau nu stiu ce sa ii scriu,, iar eu personal il voi duce sa il pun in cutia postala,, sa fiu sigura ca ajunge.iar numele si adresa le voi scrie pe plic sa para ca a venit prin posta nicidecum ca la pun cineva acolo.
Nu vreau sa-si dea seama ca sunt eu iar daca isi va da seama nu stiu cum sa reactionez cand ma va intreba, de acea am un semn de intrebare sa ii las plicul in cutia postala sau sa mai astept!

| kinderman explică:

Pana nu primesc un sfat de la voi cu ce sa fac nu fac nimic am plicu in ghiozdan si il las momentan acolo, nu stiu ce sa fac sunt nehotarata si imi este si frica in acelasi timp...

| Dandinelle a răspuns:

Ești stăpână pe viața ta sau nu?
Daca îți zic sa nu ii trimiți nici o scrisoare sa nu îl mai contactezi și să vb doar amical la munca, îmi iei sfatul ca atare?
Înțeleg că ești tânără, dar nu uita că esti in pana mea femeie. Construiește-te, fii tare. Nu ai nevoie de răspunsul meu sau altuia acum ci de hotărârea ta de ani te juca cu tine atât, te amăgești și te stresezi singura.
Fa un pas înapoi și urmărește situația prin ansamblu? Nu cumva te gândești prea mult la situația asta? De ce sa joci joculețe până la urmă cu sentimentele tale? Nu vă aveți numerele de telefon? Există modalități de a vorbi față in față fără ocolișuri și dacă vrei le găsești.
Până la urmă e viața ta, noi îți dăm doar sfaturi, din partea mea ți-am zis deja sa ai grija de tine mai intai! Baftă

| kinderman explică:

Noi vorbim mai mult pe whatap., normal ca am numarul lui si el pe al meu, am observat ca e putin de moda veche si poate in felul asta las face sa fie mai atras de mine. Nimeni numai foloseste faza cu scrisorile de asta m-am gandit sa ii scriu una sa vad cum reactioneaza

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant multi acolo care raman pe drumuri din cauza ca germancele ii da in judecata prin motive false de violenta in familie pierd casa, jumate din salariu si raman in chirii, atentia care ti-o da e in masura precauta nu se risca sa si-o ia pe cocoasa din nou. Sau e unu batran cine stie doar multe conationale se ataseaza de aia in prag de moarte sa ramana cu averea apoi se trezesc ca testamentu e pe numele lu fisu sau o arunca in beci si o tine acolo pana vine polizei dupa 10 ani si o scoate din chin. Grija pe unde calci, aia au fost rai si oameni buni nu prea gasesti prin ei

| kinderman explică (pentru mgtow):

Stiu dar nu toti sunt la fel eu am 22 de ani si el are 28 face 29 in iulie anul asta.

| Freya1 a răspuns:

Pur si simplu ii spui in fata ce simti si ce vrei.Ii spui ca vrei un raspuns sigur in decurs de N timp ca sa stii ce sa faci mai departe.
Dacă nu se poate sa aveti o relație e alegerea ta daca vrei sa rămâneți prieteni sau rupi legătură cu el pana nu e prea târziu.

| kinderman explică (pentru Freya1):

Daca e sa nu putem fi impreuna eu voi pleca din orasul asta voi pleca in tara dar daca ar fi sa ma intorc nu mas intoarce aici.....in cauza lui nu-l pot vedea in fiecare zi la munca dar am avea locuri de munca diferite poate cu timpul imi va trece dar la munca el fiind prezent in fiecare zi nul voi putea uita si voi suferi pe fiecare clipa tot mai mult...dar sper si nu cred ca asta se va intampla deoarece de cand i-am spus ca am sentimente pentru el(nu i-am spus cat de puternice sunt sentimentele mele pentru el, si cat de important este pentru mine) se comporta diferit cu mine ceea ce imi da de inteles ca si el vrea aceleasi lucru doar ca ori ii e frica ori ceva are el de are atatea retineri, voi vedea saptamana asta ce se intampla.
trebuie sa ne vedem saptamana asta mam agatat de pretextul sa bem un pahar de vin ca beea el intr-o seara si mam agatat de motivun asta ca sa ne vedem,,,, sper doar sa nu faca urat cand va vedea ca mi-am tatuat initiala lui pe mana mea.E FOARTE IMPORTANT PENTRU MINE, IL IUBESC

| userrTpu a răspuns:

Hallo! Nu te grabii, si eu sunt de ceva ani in Germania si da, daca va cunoasteti in club te poate privi doar din acel punct de vedere nedorit de tine dar daca sunteti colegi de serviciu si iti stie povestea de viata e deja altceva in opinia mea, fa-l sa inteleaga clar cat de serioasa vrei sa fii intr-o eventuala relatiie cu el, parerea mea ca ai facut destul de multi pasi spre el, acum e si randul lui ca doar e barbat! Viel glück! happy

| kinderman explică (pentru userrTpu):

Eu l-am cunoscut la locul de munca.

| kinderman explică (pentru userrTpu):

Stiu tocmai de asta ca eu am facut prea multi pasi spre el,el stie doar ca am sentimente pentru el,nu i-am spus cat de puternice sunt sau ce inseamna el pentru mine de fapt, eri mi-am tatuat initiala lui pe mana deci e o persoana foarte speciala pentru mine.M-am indragostit de el fara sa vreau l-am cosiderat doar un prieten cand m-am atasat de el si din ataament am dato deja in iubire a fost prea tarziu sa ma retrag, mi-am dat seama si eu tarziu ca de fapt il iubesc nu il vad ca pe un prieten, dar dupa ce i-am spus ca am sentimente pentru el e schimbat fata de mine ma priveste in alt mod, imi acorda mai multa atentie deci nu stiu... dupa ce am inceput sa vorbim iar mi-a spus ca nusi va schimba decizia ca vom fi doar prieteni dar eu lupt sasi schimbe decizia si oarecum in momentul de fata da semne ca usor usor se imoaie adica se lasa purtat de val, sper sa si-o schimbe sau eventual voi purta o discutie cu el despre noi doi, pentru ca mute depind de el toate decizile mele au legatura cu el si cu fetita mea, da da am si o fetita de 2 ani dar in tara vreau sa o aduc cu mine aici din mai multe motive el ar fi singurul motiv pentru care as mai ramane aici, de munca pot gasi si in Romania sau in alta tara