| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o dilema si vreau sa stiu daca cineva ma poate ajuta.
Am o problema legata de unele legaturi familiare si caut un raspuns. Eu vreau sa stiu daca, cumva, e posibil sa ma casatoresc cu o fata care, relativ, este din familia mea, insa nu biologic.
Bunica mea din partea mamei are o sora. deci matusa mea, care are un fiu cu un barbat de care ea e divortata. Fiul ei si cu sotia lui sunt nasii mei de botez, si ai parintilor de nunta. Fiica nasilor mei este casatorita cu un baiat, iar sora acelui baiat este iubita mea. Acum nu stiu ce sa zic despre legatura dintre noi, practic indepartata sau care nu exista, insa ma gandesc si eu ca daca, eventual, fiica nasilor va avea un copil cu fratele fetei cu care sunt eu se va face o legatura de sange intre sotul ei si mine.
Nicaieri pe niciun site nu am gasit raspuns la aceasta intrebare si vreau sa aflu

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunteti rude de sange de nici un grad si nici macar nu sunteti rude prin afinitate, asa ca va puteti casatori fara nici o problema, atat civil, cat si religios.

| Felys a răspuns:

Frati si veri de gradul 1 sa nu fiti in rest nu conteaza

| Lawliet14 a răspuns (pentru Felys):

Parerea ta! Si un var de grad 2 sau chiar 3 inseamna rudenie.

| AliGab a răspuns:

Sfat: intra in prima biserica, explica situatia unui preot si el iti va raspunde foarte sigur la intrebare. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca va iubiti puteti fii impreuna!