| maya_1276 a întrebat:

am si eu o intrebare. Daca esti minor ai voie sa vii din Germania in Romania cu autocarul neinsotit de un adult? Astept raspuns

Răspuns Câştigător
| BillyX a răspuns:

Daca esti minora si de ex calatoresti cu avionul, faci o hartie la notar in care specifici ca firma aeriana iti asigura insotitor pe durata calatoriiei de la imbarcare pana la aterizare dupa care vei fi preluata de persoana " X " de la aeroport happy la fel si cu autocarul

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.248/2005, art.30, cu modificarile ulterioare, minorul cetatean roman calatoreste in strainatate si inapoi numai in baza unei declaratii autentice a parintilor si cu un insotitor major. Insotitorul aratat in declaratie poate fi si conducatorul auto de pe autocar. Daca stai in Romania poate ai avut declaratia cand ai plecat. Problema ar putea fi daca vrei sa te reintorci in Germania, nu vei putea parasi Romania fara acea declaratie si fara insotitor, daca esti cetatean roman. Parintii sa mearga la Ambasada Romaniei din Germania si sa dea acea declaratie. Numai bine!

| DEBrown a răspuns:

Nu

| fuckThisLife a răspuns:

Germania e in UE nu? poti dar cred ca iti trebuie macar acordul parintilor

| stepfania a răspuns:

Nu.ajungi in granita in Romania dar no sa te lase sa intri.

| ρυƒυℓєтє a răspuns (pentru stepfania):

Fiti seriosi, nu mai raspundeti aiurea doar sa va bagati in seama daca nu stiti. eu am plecat din belgia cu autocaru pana in Romania neinsotit, fara procura si nu mi-au zis nimic la vama. am dat buletinu si atatwinking ce dracu raspundeti aiurea daca voi habar nu aveti?

| indira a răspuns:

Eu fac acest drum in fiecare an Germania -Romania dar numai cu mama mea iar de la tata am nevoie de o procura precum ca mama isi asuma toata responsabilitate,acum daca vreau sa ma duc in Romania (fiind in Germania)pot ma lasa sa intru in tara singura fara nimeni dar sa ma mai intorc inapoi in Germania nici o sansa.Tu daca pleci cu un adul(ex:prieten)mama ta si tatal tau trebuie sa dea o procura precum ca pe data de ___pana pe data de___vei trece granita alaturi de ___! iar el trebuie sa de o semnatura precum ca te ia in grija! Dar fara aceasta procura nici o sansa poti sa te duci cu avionu, autocaru, masina bicicletalaughingrolerolling on the flooretc deci nu iti dau voie! Multa bafta :*:*:*