| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Deci, sunt împreună cu cineva de câteva luni bune.
Amândoi lucram in strainatate,momentan nu stăm împreună, însă am vrea sa stam. Si de la anul sa ne logodim si apoi sa facem nunta următorul an, el vrea sa punem banii la comun, sa strângem sa ne facem o casa a noastră in tara si sa ne întoarcem.
Credeti ca ar fi ok sa strângem amândoi bani?
Eu simt ca ar fi ok.
Dar vreau un sfat si de la cei care au trecut prin asta.
Am 24.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E normal cum gandeste. Numa sa tina lantul rezistenta altfel cedand vin neplacerile

| danbnz a răspuns:

Am trecut printr-o situatie oarecum similara... dupa divort am ramas cu hainele de pe mine.
Eu zic sa mai astepti un timp sa va cunoasteti mai bine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Nu ai spus un detaliu foarte important, prietenul tau este si el Român? Si acum in ce țară sunte ti voi? Sa faci o casa ai nevoie de foarte multi bani, voi v ati gîndit sa face ti credit bancar in Romania? Sau tu ai impresia ca intr-un an faci bani de casă, gîndeste te ca nu o sa poti, deoarece acolo unde stai acum trebuie sa plătesti o chirie, sa plătesti facturi sa te îmbraci si sa mănînci, numai vorbim de cheltuieli de transport metrou, sau daca te îmbolnavesti costă enorm consultatiile medicale in străinătate, tu acum la 24 de ani visezi frumos, casă poti face in Romania numai daca familia ta si a lui va ajută financiar, altfel credit bancar dar te îndatorezi 30 si ceva de ani la bancă cu rate. Dar voi stiti.Si voi acolo ce anume munciti, va ajung banii de trăit de la o lună la cealaltă?

| Elena9328 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da.
Belgia.
Nu intr-un an, în timp.
Deocamdată doar sa strângem bani.
Lucrez cu contract belgian, ce tine de transport, mâncare, sunt plătite de la ei.
Doar chiria ce e 600 si eu i au două mii si.
Lucrez ca asistenta medicală eu.
El e in constructii, tot cu contract de belgia.

| Eteda a răspuns (pentru Elena9328):

E mult mai bine sa gandesti de 10 ori inainte, nu te gandi doar cu inima, acum esti indragostita. Chiar matusa mea a patit asta, si ei sunt de 10 ani impreuna. Ea mai are un copil de 17 ani din prima casatorie. Totul a fost bine pana sa se nasca al doilea copil. de atunci el s-a transformat. Tot ce au impreuna e pe numele lui, se comporta in ultimul hal cu ea. Ea sta de frica, ca va ramane in strada.( tot ce au este muncit mai mult de ea)

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este ok sa strangeti bani, dar nu intr-un cont comun, ca nu stii ce escroc poate fii, indiferent cat iti jura el iubire samd.
Faceti-va conturi separate si strangeti banii separat, iar dupa ce va casatoriti, mutati banii intr-un cont comun!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa iti spunem noi daca ai incredere in relatia ta? Mai bine nu

| Andreeush a răspuns:

Logic că e normal ce zice.
Sau tu ai impresia că numai el să strângă bani?

| NLS a răspuns:

Cunosc pe cineva care a pățit o și acum plânge și îl blestema pe el.
Ea a pus majoritatea banilor, el s-a ocupat de construcție doar.
Au divorțat, și el I a luat pur și simplu jumătate din casa.
Deci, cum a zis și colegul: banii pentru strâns nu se pun la comun, ci se plătesc cheltuielile casei la comun.

| sofisis a răspuns:

Nu face casa pana nu te mariti. Intai actele si apoi proprietatile. Acum nu stiu, pe de-o parte partea cu economiile e buna, e ok sa economisesti dar NU face investitii inainte de a rezolva starea civila.

| Emma30555 a răspuns:

Dar dacă fiecare ii strânge și ii pune pe cardul lui nu e tot la comun? Este tot la comun dar cu doua conturi. Va luați casa împreună dar eu zic ca e ok sa aibă fiecare contul lui, pentru orice eventualitate

| flixbuster a răspuns:

Nici inainte nici dupa, niciodata nu va puneti banii la comun. Fiecare cu banii lui. Impartiti cheltuielile comune. Daca luati casa impreuna, scrieti clar in acte cine cat a platit (sau cota de proprietate, depinde de regula locului: tu 50%, el 50%).

Banii chiar sunt ochiul dracului si cred ca motivul principal de certuri in cuplu. Daca va tineti "contabilitatile" separat (iar lucrurile facute impreuna se trec ca atare in acte) veti avea un motiv (important) de cearta in minus.

Nu confunda ce-ti zice sufletul cu ce-ti zice vaginul si cu ce-ti zice mintea. Banii tin de ce-ti zice mintea.

| Raducons a răspuns:

Eu zic sa strangi banii tai si el banii lui, la comun sa fie dupa casatorie.Planul e bun dar fiecare trebuie sa stie ce are.Asa mi se pare corect, tu sa ai contul tau si el pe al lui si in felul asta fiecare e liber sa faca ce vrea cu banii lui, Poate se intampla sa ajungeti la conflict si ce o sa faci atunci

| GirlOnline81 a răspuns:

Înțeleg ca ai dubii in privința banilor la comun sau separat, având in vedere ca ești intr-o relație de câteva luni.
In schimb, nu înțeleg cine naiba a mai inventat căsnicia, când unii habar n-au cu ce se mănâncă.

| WYG a răspuns:

No hai strange bani muta-te cu el si dupa ne dai un mesaj sa vedem daca v-ati despartit happy Raspunde-ti acum singura la intrebare. Funda?