| Aisha08 a întrebat:

Am si eu o mica problema as crede si chiar am nevoie de ajutorul vostru sincer. Iubitul meu vorbeste cu colega lui de tura mult pe wapp si cand m-am uitat in conversatie apareau propozitii de genul ca ceva a deschis simpatia lui fata de ea si o nevoie protectoare ciudata, ca 'simpatie' poate avea ca sinonim cuvântul 'iubire' si ca este adorabila cand se enervează si ca de fapt este mai mult de atat dar nu vrea sa para siropos. E normal sa vorbeasca asa intre ei? Sa imi fac griji ca ma poate insela? Tin sa mentionez ca avem o relatie de 5 ani si chiar daca vorbeste asa cu ea, mie inca imi spune ca ma iubește si se poarta frumos si avea de gand sa iasa cu ea in oras fara sa imi zica. Va rog, imi dati un sfat?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu prea e normal ce face, ca pas cu pas se apropie de o apropiere prea mare intre ei, de ce sa nu iasa cu tine in oras? De ce cu ea? Chiar tu ai zis ca a zis "e mai mult de atat". Normal ca te poate insela, nu am zis sigur insa. Daca te iubeste ce cauta propozitia aia "e adorabila cand se enerveaza, dar de fapt e mai mult dar nu vrea sa fie siropos", deci deja ar fi zis cuvinte... specifice nu doar unei relatii de amicitie zic eu.

Dar lasa-l asa! Sa vedem ce face, fa-te ca nu ai vazut nimic, ca altfel oricum nu rezolvi nimic daca ii zici, se scuza in 100 feluri ca nu are nimic cu ea, ca doar vb ca amici, ca ai tu ceva la cap. Te prosteste pe fata.
De aia e bine sa-l lasi sa strangi probe negru pe alb, pozeaza mesajele sa le ai.
Si sa vezi ce alege in mod natural! Daca alege pe aia, e clar ca nu e ok, sa se duca la ea, daca nu, nu se va culca cu ea.
Deci e posibil sa fie si okey, dar trebuie sa vezi din umbra, ca daca-l avertizezi, se va feri mai tare (ca oricum va face acelasi lucru dar nu o sa mai afli).

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa imi fac griji ca ma poate insela?
Da, te poate înșela. Dar dacă după ce te înșeală se întoarce la tine, să nu îți faci griji. Iar ca relația să se consolideze, să vă căsătoriți. După aceea să locuiți împreună. Dacă locuiți împreună, el se întoarce zilnic acasă și apoi doarme în fiecare seară cu tine și atunci te poate înșela doar câteva ore uneori în timpul zilei, dar se întoarce acasă și apoi e cu tine, deci nu e cazul nici în acest caz să îți faci griji.

| Andreeush a răspuns:

E ceva ciudat dacă vorbește cu ea pe whats.
Așteaptă un timp și vezi ce se întâmplă cu ei.

| Goete a răspuns:

Este posibil sa ii placa, dupa 5 ani de relatie probabil ati ajuns intr-un punct "de plictiseala" si a aparut aceasta colega care ii da o doza de adrenalina si de emotii pe care nu le mai simte in relatia cu tine, unde totul e previzibil, poate chiar rutinar.
Cu cat mai mult te vei gandi la felul cum se relationeaza cu aceasta colega - si mainales daca incepi sa strangi dovezi, acum ai primit deja un sfat pe aici, cu atat mai mult te vei infoca si tenvei convinge ca te inseala chiar daca inca nici nu a facut-o si vei ajungensa iti schimbi involuntar atitudinea fata de el, lucru care il va impinge in bratele ei.
Incearca o schimbare, o lenjerie sexy, un masaj senzual, o plimbare noaptea la o inghetata - spun si eu aiurea, idei mai bune sigur ai tu, cunoscandu-va.
Daca te centrezi in faptul ca te inseala, in afara de faptul ca te vei simti fatal, cei reflecta asta in comportamentul tau si il vei indeparta. Nu spun ca are dreptate, spun ca e normal ca intr-o relatie sa apara puncte mai debile si e normal sa le poti preveni - in anumite cazuri -inainte de a "degenera".
Una din solutiile acceptate de tot mai multe cupluri si in care disfruta ambii parteneri sunt relatiile deschise, in care orice aventura sa aiba loc impreuna - insa asta e o sabie cu doua taisuri, poate sa va uneasca mult mai mult sau sa va desparta in cazul in care unul dintre voi nu poate accepta sa isi vada partenerul cu altcineva. Chiar daca nu mergi atat de departe, dar incearca sa ii daci cate o "surpriza", sa iesiti din rutina, nebunii pe care nu le (mai) faceti.

P.S. Asta este doar opinia mea personala. Oricine are dreptul sa opineze la fel, partial, sau totalmente diferit. Si fiecare are dreptate, fiecare e un Univers aparte.
Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca as mai fi continuat relatia cu el dupa ce as fi vazut asa ceva, sincer.

| Atlantic007 a răspuns:

Nu e normal, insa nimic nu tine la nesfarsit.

| IehovaHatesSatan a răspuns:

Nu conteaza cat timp ai fost cu o persoana. Celelalte raspunsuri incearca sa il protejeze pe iubitul tau si nu mi se pare ok. Poti fi cu cineva 2, 5, 20 de ani, asta nu le da permisiunea sa flirteze cu alte persoane. Din cate am vazut eu, si-a pierdut respectul fata de tine. Imagineaza-te pe tine in pielea lui, si el ar fi aflat despre 'conversatiile' tale cu alt barbat. Cum ar fi reactionat?
Din punctul meu de vedere, trebuie sa vorbesti direct cu el. Sa il intrebi (fara sa il acuzi) despre emotiile lui fata de tine si daca s-au schimbat, daca ii lipseste ceva. Daca nu ai facut niciodata ce a facut el, atunci spune-i ca tu nu ai fi facut asta vreodata. Comunicarea e cea mai importanta intr-o relatie.
Atunci cand incepe sa ascunda chestii fata de tine e nasol. Ceea ce face el e INSELAT. Se duce la intalnire cu alta fata cat timp e cu tine? Ce dumnezeu. Comportamentul lui 'frumos' fata de tine e doar o fatada egoistica.
tl; dr: Poarta o conversatie directa cu el, meriti sa stii adevarul. Daca el are sentimente fata de ea (si din cate vad incepe sa actioneze in loc sa le ignore), desparte-te de el. Nu e ultimul om pe pamant. Meriti mai mult decat minciuni.