| Larianiel a întrebat:

Bună! Am și eu o nelămurire legată de relații. De a mea, mai exact. Îl cunosc pe prietenul meu de mai mulți ani, dar de un an și ceva suntem împreună. Eu nu am prea multă experiență cu relațiile, dar el da. Din acest motiv am crezut că este o persoană matură, cum pretinde. De câteva luni locuim împreună și pot spune că încep să îl văd altfel decât până acum. In general, este o persoană bună, muncitoare, cu aspirații serioase, dar prostiile pe care le face mă fac să cred că nu este așa. In primul rand, una dintre probleme ar fi că acum ceva timp am găsit în calculatorul lui (știu, știu, nu e frumos ce am făcut, dar și el mi-a verificat telefonul de nenumărate ori, chiar dinainte să stau cu el) poze și filme indecente cu el și fostele lui, in special cu ultima. Scuza lui a fost că nu a avut timp să facă ordine prin calculator. M-am supărat pe chestia asta și i-am spus să le șteargă. A zis că le va șterge într-o zi, cu mine de față. Bineînțeles că nu a fost așa. Le-a "șters" într-o zi când eu eram la mine acasă, adică la câteva sute de km distanță. Sunt sigură că nu a șters nimic, ci doar le-a ascuns. O alta chestie (recentă) a fost când eu eram tot la mine acasă iar el s-a întâlnit cu o prietenă din facultate la el acasă. Avea chef de băut și a găsit-o tocmai pe aia. Tipa a rămas la el peste noapte pe motiv că nu se mai putea ține pe picioare. Am știut din seara aceea, dar nu am zis nimic. Mi-am manifestat nemulțumirile abia o săptămână mai târziu, când m-am dus cu el în acea casă (alta decât cea care locuim împreună). Era toată casa ticsită de păr. Nu as fi zis nimic de la un fir sau două, dar nu exagerez când spun ticsită. Era păr pe hol, lângă ușa de la intrare, baie, bucătărie, sufragerie, dormitor, canapea, scaune, mese. Era păr până și pe pervaz. Mi s-a făcut silă de tot atunci și m-am supărat foarte tare. El a început să spună că îi pare rău și tot tacâmul. Întrebarea mea este: vi se pare normal așa ceva? Voi ați accepta chestiile astea de la iubiții/iubitele cu care spuneți că vreți o familie? Sunt eu de modă veche, deși am 23 de ani? Nu știu ce să mai cred. Când se apropie de mine văd doar bilele negre pe care le-a adunat în tot acest timp. Mi-aș dori sa fie altfel. E o persoană care merită sacrificii, dar nici atât încât să fiu luată de proastă. Ce pot să fac?

Răspuns Câştigător
| AnemonaP a răspuns:

Buna.
Din clipa in care aș fi văzut video-urile por*o cu fostele lui, mi-as fi facut bagajul si as fi plecat, fara vreo sansa de impacare.
Se vede ca tipul inca traieste in trecut daca pastreaza asemenea,, trofee" pentru el.
Iar la faza cu tipa care a ramas la el peste noapte, mi-as fi facut bagajul si as fi parasit tara. Glumesclaughing Hai sa ne destindem putin. Personal, nu as mai fi putut continua ceva vreodata cu acel tip, pentru ca nu l-as mai fi vazut la fel, din cauza implicarii in trecut, si, din cauza minciunilor. Daca tipul era cat de cat serios, isi asuma imediat video-urile si le stergea in urmatoarea secunda, de fata cu tine, fara alte scuze. In acea secunda, tu nu erai mai importanta fata de acele video-uri si asta spune multe.
Nu esti deloc de moda veche, de fapt, nici nu ar conta de ce,, moda" este atat timp cat faci lucrul corect pentru tine. Daca erai de,, moda veche", ai fi acceptat toate aceste chestii, inghitind in sec, te-ai fi distrus psihic pe parcursul anilor cu el si mai ales, te-ai fi impacat cu ideea ca esti mintita si inselata, ceea ce este ...boala mintala.
El nu ca are bile negre, ceea ce a facut el, nici nu are termen de comparatie. O persoana merita sacrificii daca si ea, la randul ei, face unele sacrifii. Daca vezi cu adevarat ca merita sa te zbati si sa lupti pentru ea, iar acest tip nu merita absolut nimic. Merita doar sa iti iei lucrurile cat mai repede, sa nu te mai gandesti la trecutul petrecut impreuna ca na, iti vin amintiri frumoase si te gandesti sa ramai pentru acele amintiri, din TRECUT si ca, poate, poate, se va schimba si totul o sa fie ok.
NU. Nu o sa fie niciodata asa. Bila neagra e cand intarzie putin acasa dupa ce a spus ca vine mai devreme sa petreceti timp impreuna. Nu cand ramane una la el acasa peste noapte.
Deja ai fost luata de proasta, el vede ca tu accepti toate astea, si nu se va opri aici. Vede ca accepti si ca nu pleci, stii doar sa faci putina gura si revii in bratele lui, nimic mai mult. Esti slaba in ochii lui si asta ii da prilejul sa faca tot ceea ce isi doreste.
Ma prefac ca nu am vazut ultima intrebare,, Ce pot sa fac?"
Stii si tu ce trebuie sa faci, cel mai sanatos lucru pe care ai putea sa il faci. Esti constienta de acest lucru dar nu vrei sa admiti asta. Deja esti in stadiul de relatie toxica care iti va manca timpul, tineretea si fericirea. Nu esti dispusa pentru asta. Stiu cum este sa iesi dintr-o relatie, dar, mai ales ca sunteti doar de un singur an impreuna, face lucruri putin mai usoare.
Cu cat tai raul mai repede, de la radacina, cu atat mai bine.
Nu te merita, stai sa te complaci in situatie si sa iti plangi de mila sau vrei sa faci ceva cu adevarat benefic pentru tine?
Nu-i mai da LUI o sansa, ce ar fi sa, iti oferi TIE, o noua sansa? happy
Alegerea sta in sufletul si in mainile tale.
Nu uita, cu cat tii aproape persoana nepotrivita, cu atat o alungi pe cea potrivita.
Bafta.

11 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

La un an și ceva de relație încă nu e asa greu sa pleci.Mai bine acum decat prea târziu zic eu.

În momentul in care ai vazut acele filmări, pe lângă faptul ca a fost foarte nasol sa iti vezi iubitul in ipostazele alea trebuia sa te gândesti si ca ceva nu e in regula cu el.Adica,ori a ramas ancorat în trecut, ori e un laudaros ce vrea sa se de-a mare cu "realizările" lui, ori e un om fara scrupule ce foloseste "dovezile" in scopul de a șantaja.Deci nu cred ca ai vrea sa fi pusă vreodata in ipostaza asta.

Iar a doua chestie, e ca nu ar fi trebuit niciodata sa accepti ca el fiind iubitul tău să își ducă femei in casa cu care sa isi petreacă noaptea indiferent de ce moda ai fi.Nu e normal si e o bătaie de joc pe care nu ar trebui să o accepti.
Desteaptate până nu vei suferi mai mult si vezi de drumul tau.

| Celcestietot a răspuns:

Trebuie sa stati de vorba. Daca consideri ca mai merita sa stai cu el, tu stii.

| Lukasssz a răspuns:

Gaseste pe altul, un an de relatie nu e mult

| nicu991 a răspuns:

Sunt perfect de acord cu AnemonaP, si da... sunt disponibil?

| Cheo0S a răspuns:

Tu tii l-ai ales.
Fa alegeri mai bune.
Poti sa dai vina pe el cat vrei sa te simti mai bine. Asta nu o sa schimbe nimic, o sa dai de altul.

| Larianiel explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Aveam nevoie de păreri cât se poate de obiective. O să iau alegerea corectă?

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Larianiel):

"O să iau alegerea corectă?"
Nu cred.

| Larianiel explică (pentru TheGreatSouthernTrendkiII):

Scuze, era fără semnul întrebării. Acum am observat. Plus "părere subiectivă". Eram la muncă atunci când am dat răspunsul.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns (pentru Larianiel):

Bine, dar tot nu cred ca o sa faci „alegerea corecta".

| Cristian29 a răspuns:

Sincer dupa ce am citit ce ai scris tu, nu inteleg de ce mai ai o nelamurire.
Tipul nu vrea nici o relatie seriosa, vrea o fraiera acasa dupa "iesiri".

| Deepk a răspuns:

Sunteți încă împreună?
Știu că răspund târziu, 23.06. 2022 wtf
Dar mă rog, întrebarea nu are vină...