| Fancyuiop a întrebat:

Am si eu o problema, ce-i drept cam nasoala. Am implinit 18 ani anul trecut. De luna aceasta mama mi-a reprosat ca nu mai are nicio obligatie fata de mine, nu imi mai face mancare, nu imi mai da bani. Pe tatal meu il doare in cot, nici el nu ma ajuta cu absolut nimic. Si-au luat mana de pe mine. Cand au ceva de mancare mananca ei, fara mine, chit ca locuiesc cu ei aici in casa. Trebuie sa imi procur singur mancare si daca se poate din banii proprii. Eu nu am venit sunt inca elev, nu am bani, nu stiu sa fac mancare. Ce trebuie sa fac ca sa ma mut de la ei si sa-mi plateasca o indemnizatie? Cred ca trebuie sa actionez cumva, altfel nu stiu ce se poate intampla. Pe ei nu ii intereseaza deloc de mine. Mai am un frate de care s-au ocupat si el nici nu vrea sa auda de mine. Imi puteti spune cum pot proceda si ce pot face in situatia data? Va multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

în toate județele sunt licee cu frecvență redusă pentru cei peste 18 ani, asta înseamnă că mergi la școală cam o săptămână pe semestru și dai teste. La sfârțit dai bacul.Interesează/te la inspectoratul școlar care e liceul unde se poate face așa. Între timp angajează/te. Dacă chiar vrei să înveți, poți învăța din cărți și să faci liceul așa dacă părinții nu mai vor să te susțină.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei după ce ai împlinit 18 ani, nu mai au obligații financiare față de tine, așa că dacă te muți, nu îi poți obliga legal să îți dea bani.
Moral, dacă ești fiul lor și locuiți în aceeași casă, ar fi ca în cadrul acestei conviețuiri să îți dea de mâncare. Dacă nu o fac, să consideri asta ca o educație dură din partea lor. Ai 18 ani, te poți angaja undeva după masa part time.

| MadalinVoicu98 a răspuns:

I-ai suparat cu ceva? Ca daca ai facut 18 de anul trecut trebuia sa iti zica atunci ca nu iti mai face de mancare, si taicatu de ce si-a luat mana dupa tine?

| Fancyuiop explică (pentru MadalinVoicu98):

Nu le mai pasă pur și simplu. Îs salariații amândoi și al8mente sau cv nu cumpără deloc. Nu mai vor să facă nimic. Nu -i doare capul de mine. Momentan nu mă pot angaja deoarece sunt încă elev și trebuue să termin școala.

| adriangrowinglife12 a răspuns:

Tu ori nu spui toata povestea ori parintii tai te-au adoptat/nu te-au iubit absolut deloc/ ai fost facut din greseala. Scuze ca iti zic, eu asa as gandi daca as fi in locul tau.

| Fancyuiop explică (pentru adriangrowinglife12):

E toata povestea. Sunt parintii mei naturali dar au fost distanti de mine din variile lor motive. Mai am un frate pe care l-au ajutat si cand trece pe acasa, mai gateste si mama. Plus de asta ca nici bani nu-mi dau.

| Georgiana0216 a răspuns:

E putin ciudat comportamentul lor. Adica nu inteleg cum un parinte isi poate lua mana de pe propriul copil atunci cand acesta devine major. E ceva la mijloc. Incearca sa vorbesti cu o ruda apropiata si de incredere, care iti poate spune mai multe despre trecut sau despre ce ar putea cauza un astfel de comportament din partea parintilor tai. Nu este o situatie deloc buna pentru nimeni, ma refer la problema cu pandemia si tot ce a provocat aceasta, dar totusi esti copilul lor si indiferent de situatie, nu e normal sa-si ia mana de pe tine.

| Fancyuiop explică (pentru Georgiana0216):

Așa este! Mulțumesc!

| LaElly11 a răspuns:

Bună! Mi se pare oribil ceea ce povestești. Mă gândeam că poate vor să te facă să devii independent, dar parcă e prea de tot. Dacă situația este chiar așa cum o prezinți tu îmi pare foarte rău pentru tine. Încearcă să te angajezi undeva și să te pui pe picioarele tale ușor ușor.

| Fancyuiop explică (pentru LaElly11):

Nu am cum momentan. Trebuie să rermin școala.