| maria17maria a întrebat:

Am si eu o problema... Poate unii dintre voi vor rade dar sunt disperata chiar nu stiu ce sa fac. "Tatal" (nu stiu daca il mai pot numi asa) meu este foarte violent desi nu ii dau motive. Se ia aiurea de mine, se comporta foarte urat cu mine, ma loveste si ma jignește. Chiar nu mai suport sa stau cu el sub acekas acoperis. Ma gandesc sa ma mut la prietenul meu dar asta ar insemna sa fug de acasa. Voi ce sfat imi puteti da? Tin sa mentionez ca mama mea este plecata in strainatate si el mi-a spus ca pana va venii mami acasa ma va bate zilnic. Pana va veni nami in decembrie mai este mult si nu cred ca mai pot rezista. Am 17 ani si din cauza lui nu voi avea un viitor bun in aceasta casa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu i-ai spus mamei tale? Incearca sa ii spui si sa vorbeasca cu el iar tu cauta sa nu-i dai ocazii sa te certe.
Ai putea sa te muti la prietenul tau dar trebuie sa te gandesti bine la asta si sa vezi ce spun parintii acestuia, nu cumva sa nimeresti din lac in put.
In mod legal ai putea obtine un ordin de protectie, dar nu recomand, dupa aceea ar putea fi mai rau.

| Radu284 a răspuns:

Daca te poti muta la prietenul tau (daca el si familia lui sunt de acord), fa asta.

| ElenaSA a răspuns:

Daca ai doar 17 ani este cam devreme sa te muti la prietenul tau. Vorbeste serios cu mama ta despre asta; nu este o hotarare pe care sa o iei singura. Ai nevoie sa te sfatuiesti cu cineva din familie. Aceste decizii nu se iau peste noapte.

| MisterSprinkle a răspuns:

Poate nu aveit bani,poate e nervos din cauza locului de munca... Spune-i maica-tii si pleaca la o ruda pentru ceva timp, fara ca tatal tau sa stie, daca isi face griji e ok, daca nu, nu te intoarce.