| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema.sa va explic. parinti mei sunt in divort. eu am 14 ani. mama e in spania munceste pentru a ma intretine(mama sta la sora ei)iar tata e tot in Spania munceste.n.am nicio treaba cu tata, nici nu vreau sa aud de el. pe 20 februarie a fost a 2. a infatisare la divort si bineinteles m.au audiat si pe mine. iar eu am decis sa raman la mama.eu momentan stau la bunici din partea mamei.
In marie pe 17 o sa fie a 3. a infatisare si ultima decisiva.
la vara in iunie vreau sa merg in spania la mama, sa va fac sa intelegeti mai bine, nu voi pleca singura pana in spania, voi merge impreuna cu o verisoara de. a mea, bineinteles fiind majora.
si ma gandesc ca nu as putea merge fara acordul si tatalui.
dupa ce mama va avea custodia mea, voi putea merge in spania la mama?
fara acordul tatalui?
ajutati.ma va rog si argumentati raspunsu.
as vrea sa inteleg mai bine.
va multumesc enorm:*

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Indiferent cine ar avea custodia ta, nu poti parasi tara fara acordul notarial al ambilor parinti, pana la majorat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in martie se va pronunta hotararea de divort si vei fi incredintata mamei iar tatal nu ataca aceasta hotarare, atunci ea va ramane definitiva si irevocabila. In acest caz nu vei avea nevoie de acordul tatalui. Daca mergi insotita de mama nu aveti nevoie decat de hotararea judecatoreasca, sa o aratati la granita. Daca mergi cu alta persoana majora, va trebui ca mama sa dea o declaratie, autentificata de un notar public, prin care isi da acordul sa mergi in strainatate si indica un insotitor major. Declaratia o poate da si la reprezentantele Romaniei din Spania(Ambasada ori Consulat). Daca pana la vara nu ramane definitiva si irevocabila hotararea judecatoreasca, atunci este nevoie si de acordul tatalui. In sensul celor de mai sus sunt prevederile art.30 din Legea nr.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Dupa ce maicata are custodia ta nu mai e necesar acordul tatalui tau.

| vader a răspuns:

Chiar daca esti in custodia mamei si pleci cu ea sau cu alta persoana majora ai nevoie si de acordul tatalui pentru a iesi din tara. Stiu caz de persoana care s-a recasatorit si impreuna cu noul sot a vrut sa se stabileasca in Canada. Nu a putut iesi din tara, cu copilul din prima casatorie, pana cand celalalt parinte nu si-a dat acordul.

| Vladutz89 a răspuns:

Dupa ce vei fi doar in custodia mamei tale o sa poti sa mergi sa o vizitezi doar daca iesi insotita din tara de ea sau alaturi de o persoana majora pe baza unei imputerniciri facute la notar in care mama ta este de acord.

| kleorys a răspuns:

Dupa cunostintele mele nu poate parasi un copil minor tara fara acordul si semnatura tatalui in fata unui notar pentru a fi autentic doar in cazul in care tata nu si indeplineste indatoriile fata de copil.

| Dyller a răspuns:

Trebuie aviz facut de tata la notar cum ca are la cunostiinta ca pleci

| Dyva_1008 a răspuns:

Andreea,si eu sunt aproximativ in aceeasi situatie...cand am fost in clasa a-9-a ai mei au divortat,am ramas in custodia mamei, dar cand am vrut in vara sa plec la ea am aflat ca nu pot pleca fara acordul tatalui meu atata timp cat inca sunt minora, chiar daca eram in custodia ei!sad Ideea e ca asta s-ar putea sa tina si de ceea ce scrie in decizia judecatoareasca cand s-a sfarsit divortul.Dar eu una nu am putut pleca!sad... sper ca am fost de ajutor:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu ai nici o problema.ei au o problema.la cap.dar o vor rezolva asa cum au facut multi care au plecat in spania sau in italia.bag sama ca romanii nostri numai asa se pot desparti. ajung asa de destepti si de liberi cand ajung in lumea aia buna,civilizata, frumoasa, incat se si despart.frumoasa lume.cat despre tine; alege bine si corect.sa nu regreti.ca o alegere din asta este pentru toata viata.astai problema lor cu capul.ca te pun in situatia de a alege.

| Andreea_6958 a răspuns:

HuskyDog @.am o problema in legatura cu plecatu in Spania, tu n.ai iesi in casa 5 zile, dar gandeste.te ca, in cazul meu mama nu era fericita.

Multumesc la toti enorm pentru raspunsurilove struck

| HuskyDog a răspuns:

Eu tot nu INTELEG cum doamne sa poti spune asa ceva Tu nu ai nici o problema.ei au o problema. deci mine daca mi-ar divorta parinti nu as mai iesi din cas 5 zile de suparare big grin