| Anonimă4449 a întrebat:

Buna,am si eu o problema sa zic asa.
Imi place de un baiat care e cu 8 ani mai mare decat mine (eu am 20). Sta in aceelas cartier cu mine,dar pana asta vara nu il placeam deloc. Gen ne salutam pe strada cand ne vedeam si cam atat. Intr-o seara (dupa ce nu il mai vazusem de mult timp),apare la banca unde ne stranseseram cativa. Ma saluta,il salut si eu si cam atat,in rest se comporta ca si cand nu existam,vorbea cu toti in afara de mine,nici macar nu ma privea in ochi,asa ca am crezut ca ii sunt antipatica sau ceva. In fine,cert e ca dupa seara aceea am inceput sa prind drag de el (nu ma intrebati de ce,dar de fiecare data cand il vedeam ma luminam la fata instant). Buun,ideea e ca am tot inceput eu sa ies si intr-o seara apare iar el si ma intreaba cateva chestii si de asemenea mi-a facut un repros ca m-a vazut umbland cu unul din gasca lui,ceva gen "ce faci mai,tu cu boschetarul ala umblii?" Tot in aceeasi seara dupa ce a baut un pic si vorbea cu unul din prietenii lui tranteste din senin o vorba care mi-a ramas intiparita in minte "ce ma tu daca ai avea o femeie ca ea ai fii asa prost sa te duci la altele?" La care eu am facut o fata foarte ciudata pentru ca nu ma asteptam la asta, iar el imediat se scuza si gaseste pretext sa plece (se si inrosise in momentul ala :-D ).
Trec cateva zile si ma duc la banca sa ma vad cu ceilalti, ajunsesem prima si dupa 10 minute trece tipul acesta impreuna cu un tovaras si nici nu ajunge bine la banca (,) ca ma striga tare de tot pe nume (ceea ce nu mai facuse pana acum niciodata) si jur ca era atata bucurie in glasul lui... trec ei si se duc la magazin si dupa se intorc si se duc in parculet. Stau eu 5 min pe banca si decid sa o iau spre parculet de asemenea. Mergand pe bulevard inspre parculet,ii puteam auzi vocea (aasa multa galagie facea). Buun,ajung in parculet,ma plimb putin pe acolo si aud ca ma intreaba daca vreau sa stau cu ei,la care fireste ca am raspuns ca "da". Buun,ma asez langa el iar din momentul acela din tipul care facea atata galagie de il auzeai de pe bulevard ramane o amintire,un cuvant nu a scos, zici ca se schimbase total! Trece putin timp si incepe sa ma intrebe cate ceva, dar fix dupa 5 min apare un prieten comun si pleaca de langa mine pe motiv ca "va las sa vorbiti ca e greu cu mine intre voi..." si asa s-a terminat seara si a plecat impreuna cu amicii sai dupa putin timp.
Trec cateva zile (in care nu exista seara sa nu ma gandesc la el si sa ma rog sa mai treaca sa il vad) si intr-un final apare cu doi prieteni pe care i-a condus pana in statie si dupa s-a intors,iar atunci l-am intrebat daca pot sa il conduc la care a zis "sigur,vin-o!" Pe drum ma intreaba ce mai fac,iar in momentul acela profit de situatie si ii spun "eu fac bine,dar tu cererea aia pe Facebook ai de gand sa mi-o accepti si mie? La care el spune ca a vazut-o si isi cere scuze dar el nu prea sta pe Facebook si ca daca vreau imi lasa whapp-ul lui. La care fireste ca raspund afirmativ si imi da nr lui de telefon,dupa care tine sa precizeze ca el nu il da oricui si sa am grija ce fac cu el. Bun,ne mai plimbam nitel si ajungem la blocul lui unde ne salutam si ne despartim.
In ziua urmatoare decid sa ii scriu pe whapp,raspunde destul de scurt si la obiect chiar si dupa ce am incercat intr-un mod subtil sa ii spun ca il plac... daca am vazut ca nu merge asa, mi-am luat inima-n dinti si i-am zis ca imi place de el,la care el a inceput sa rada si sa spuna ca e prea mare diferenta de varsta,ca a mai refuzato pe una care era mai mare decat el (nu prea am inteles ce importanta avea asta) si ca sa nu ma supar dar ramanem amici ca el are un proiect in care are de investit timp si rabdare si ca astea sunt chestii adolescentine,ca trairile apar in timp si ca a avut si el multe momente ca astea la varsta mea si ca o sa inteleg eu in timp,la care ii spun ca asta cu varsta e un pretext si putea simplu sa spuna ca nu e reciproc, iar el imi zice ca deja e prea mult si ca cel mai bine sa ramanem amici ca citez "filmele sunt altele, e imposibil sa existe compatibilitate"... Iar dupa ce am vorbit pe whapp nu trec 10 min si isi face aparitia la banca,total schimbat, daca pana atunci cand ma vedea incerca sa ma ocoleasca cu privirea, acum se uita fix la mine si avea un ranjet tamp pe fata. Vorbeste cu unii din prietenii cu care eram si dupa 10 min pleaca,nu inainte sa ma salute si sa ma strige pe diminutivul prenumelui meu.
Sa mai zic ca de atunci nu si-a mai facut deloc aparitia la banca? Si sa mai zic ca daca pana atunci cum necum ma tot intersectam cu el,de atunci nu l-am mai vazut si chiar se mira si prietenii comuni pe care ii avem ca el nu a mai aparut deloc seara la banca, care pana atunci de cand vazuse ca ies eu isi tot facea drum, chiar daca doar pentru 10 minute.
Eu ce pot sa inteleg din comportamentul lui? Am aflat ca acum cativa ani buni a avut o iubita cu care se mutase impreuna si pe care o iubea foarte mult si voia sa o ia de sotie, dar ea si-a batut joc de el si de atunci nu l-a mai vazut nimeni cu nici o fata.
Sa fie oare un motiv si ca ii e teama de ce vor spune prietenii? (Toti ma cunosc de cand eram mica)'
Nu stiu ce sa fac...tot intru pe whapp doar ca sa mai vad cand a fost online ultima oara (si culmea ca ne nimerim sa intram in aceelas timp,dar stiu ca asta e doar coincidenta) dar nu ii mai scriu sau ceva,de teama sa nu il agasez,desi de multe ori am vrut sa ii mai scriu,dar am abandonat repede ideea.
Nu stiu ce sa fac, toti imi zic sa il uit, dar nu pot...l-am si visat de cateva ori si parca tot mai dor imi e de el sad cum ma sfatuiti sa procedez? Exista vreo sansa sa fim impreuna in timp? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă el a zis ca este diferenta de vârsta, atunci este este de inteles că nu se poate să fiti împreună, chiar dacă inima ta tânjește după el.
Când o să ai si tu 28 de ani o sa, vezi lucrurile altfel, cu mai multa maturitate. As putea spune că diferența de vârsta (adica de gândire) nu va mai conta decât atunci când amândoi sunt trecuti de 40-45 de ani. Dar pana atunci contează diferența de vârsta.
Mintea lui se gandeste la căsătorie, la familie; el nu se mai poate întoarce în adolescenta si sa iubească ca un adolescent. Daca era adolescent, erai de mult in bratele lui -ba chiar in patul lui. Mai mult, daca era adolescent erati de mult certati pana acum si raniti. La 28 de ani dragostea este la un nivel superior, este mai matura, si este condusa de rațiune; pe când dragostea adolescentină este condusa de inima, de sentimente.
Pana la urmă exista riscul sa cedeze avansurilor tale; dar tot tu vei suferi pentru ca sunt sanae mici sa rămâneți împreună, pentru ca el are nevoie de o femeie matura care sa,poată fi mama copiilor lui, sa stie sa aibă grijă de casa si sa,poată purta responsabilități; sa, cunoască o meserie, sa stie sa gateasca si sa intretina casa.
De aceea am spus-o si o spun mereu oridecateori este nevoie: o, relatie cu o persoana de sex opus se face doar atunci când amândoi sunt pregatiti pentru căsătorie. Alt scop -sau fără scop- relatia nu va rezista si se va destrăma cu foarte multa suferință.
El tine la tine; dar nu poate fi cu tine. Vrea ca să nu te vadă cu vagabonzi care doar se folosesc de tine. Din toata povestea aceasta nu vad de ce te-ar ocoli; lipsa trecerii lui prin dreptul băncii trebuie să fie un alt motiv.
Chiar daca ne place de cineva, noi nu trebuie sa, ne lăsăm condusi de inimă și de sentimentele ei, ci de minte, de rațiune. Ca dacă mă luam dupa îndemnurile inimii, desparteam familii; dar ratiunea spune: Stop. Eu trebuie sa fiu la, conducere si nu inima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Minune. sunt si eu de acord o data cu ce ai spus

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La 28 ani un barbat singur are ceva antecedente care l-au deceptionat, in acest caz exista doua cazuri: coboara stafeta si "recolteaza" toate fetele naive sau ridica stafeta si devine mult mai exigent fata de o posibila partenera, care sa-i dovedeasca in timp.

Eu vad a doua varianta.

Avand o experienta de viata destul de mare, el te a eliminat rapid de pe lista lui de compabilitati sau te a pus deoparte cu gandul sa-ti urmareasca evolutia in timp.

In asemenea cazuri TU trebuie sa te maturizezi la nivelul exigentelor sale, dar fara sa-l agresezi, "doar sa fiti prieteni". Fii sigura, el are multe fete cunostinta, dar va alege pe ceea care "da examenul" de maturitate si comportament cel mai bine.
Poate vei fi tu aleasa, poate va fi alta.

Afirmatia ca este "prea mare diferenta de varsta" intre voi inseamna ca mai trebuie sa te maturizezi mult, ceea ce iti va fi de mare folos, chiar daca te vei marita cu altul sau deloc.

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Daca complici lucrurile si in realitate precum ai scris aici, nu prea te vad departe.
Si esti sigura ca ai 20 de ani? Din intrebare si dupa cum ai scris nu ti-as da mai mult de 14.
Daca era sa nu isi dea seama, era cu totul altceva.
Dar daca i-ai zis si nu te deranjaza diferenta de varsta, astepta si vezi ce si cum.
Daca e sa fie, va face el pasul.
Daca nu, asta e!

| Anonimă4449 explică (pentru ROB3RT89):

Buna,da,sunt sigura ca am 20 de ani. In general nu ma comport asa si gandesc destul de matur...
Voi lasa lucrurile sa decurga de la sine.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Anonimă4449):

Nu prea vad gandirea aia matura, dar daca zici ca in general, sa zicem ca e o mica exceptie!

| Anonimă4449 explică (pentru ROB3RT89):

Crede-ma ca toata lumea se mira de cum gandesc in momentul de fata pentru ca de obicei nu sunt asa... tind sa cred ca a cam preluat sufletul conducerea si asta intr-adevar nu e bine, intai de toate trebuie sa gandim rational si sa nu lasam emotiile sa ne intunece mintea. Cum spuneam, voi lasa totul de la sine si daca va fi sa fie ceva bine, daca nu iarasi bine, sper doar macar sa putem ramane prieteni asa cum a spus-o el si sa nu fie doar asa o fraza standard aruncata in astfel de situatii :-)

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Anonimă4449):

Uite ca eu nu ma mir, am uitat ca si femeile mature sunt copilaroase cand se indragostesc!

| RAY a răspuns:

E ceva diferenta intre voi 8 ani, poate ca a mai avut experiente de genul si s-a invatat minte, iar daca a iubit cu adevarat nu a uitat o pe fata aia inca o mai iubeste si in ziua de azi poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbat destept. la varsta lui nici eu nu mi as bate capul cu una asa de mica. diferenta mare de maturitate, de repere in viata. zii mersi. daca era altul accepta doar sa aiba o "prospatura" langa el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit toata intrebarea, raspunsul depinde de tine. discuti cu el frimos si-ti zice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Esti prea mica pentru el.

| BIoody a răspuns:

Deci dupa atat timp, nu bagi omu in seama, dar cand vine timul sa comunici, iar omul va respinge, gata turbati! nu stii ce sa faci sa cersesti atentie, poate fii urat prost etc chiar si bun sau inteligent daca va acorda atentie baietii gata nu-i bagati in seama, credeti ca vrea ceva de la voi, iar daca va evita si nu va baga in seama deja deveniti disperate dupa ei, hai ma lasi cu d'astea ca-s satul de antipatice fara minte... "toate-s la felwinking"

| Anonimă4449 explică (pentru BIoody):

Buna,nu cred ca ai citit corect sau poate nu ai inteles ce am vrut sa scriu. Cum adica nu il bag in seama daca mereu ne salutam? E drept ca alte tangente nu aveam pentru ca eram si eu mult mai mica, dar de salutat pe strada mereu o faceam cand ne intalneam.

| venividivici2017 a răspuns:

La varsta lui, cu siguranta isi doreste ceva serios, eventual o familie.Tu, avand, 20 de ani, nu neaparat ca diferenta de varsta este de 8 ani intre voi,ci mai ales datorita faptului ca nu ti-ai finalizat o cariera,va trebui sa astepte cu tine, asa ma gandesc, dar de ce sa astepte iar, cand poate sa fie cu altcineva ce deja si-a finalizat o cariera, nu se mai gandeste la studii si vrea altceva de la viata, ca o familie? Probabil tu faci parte dintr-o etapa inferioara pentru el.Totusi,o noapte,nu ar zice nu,asta depinde cum arati...dar tu fiind indragostita de el, vei avea de suferit pe urma, il vei iubi mai mult, el se va indeparta mai mult, probabil vei fi un numar in amintirea lui.Cat inca mai ai timp si nu esti implicata in altceva,mai bine orienteaza-te spre alt baiat, depinde acum, poti gasi si baieti de aceeasi varsta care te vor dori, care au alta situatie materiala, care nu pun pret pe cariera si care pot sa te intretina.

| Takishima a răspuns:

Daca iti doresti ceva e firesc sa il visezi pentru ca e ca si cum vrei sa iti hranesti dorinta de a avea acel lucru. Dar nu trebuie conectat la religie sau realitate. Pt ca ce visezi nu o sa se intample in viitor. E ca oglinda care ii arata lui Harry Potter ce ar vrea sa aiba. Desigur ca parinti nu ii poate avea. Creierul e deziluzuinal. Iti ofera exact ceea ce ai nevoie sa nu suferi. Dar defapr iti accentueaza dupa ce te trezesti sentimentul de a vrea sa visezi mai mult si ca visul care iti placea s-a terminat prea repede. Daca ai vise de genul, obiectul dorit e departe de realitate. E ceva greu sau imposibil de obtinut. Sti, mai sunt care se casatoresc cu o diferenta de varsta mai.mare., dar cu idealuri in comun care ii fac compatibili. Unii la 48 se simt de 24. E de fapt ce culeg ei din experiente si cum simt viata, cum raman dupa experiente negative sau pozitive. Daca baiatul respectiv a trecut prin relatia de care ai mentionat, si nu a avut un rezultat pozitiv, e posibil sa fi devenit in urma acestuia mai matur si mai putin pozitiv si e normal sa creada ca tu nu esti destul de matura pentru el pentru ca nu ai varsta care sa aiba experiente din care sa tragi multe concluzii. E posibil daca are un blocaj sentimental, sa fuga mereu din relatii, daca va incepe una, ca un pacient, iubita ar trebui sa il inteleaga ca un medic. Asta in cazul in care experienta a fost grava. Daca nu, atunci, nu ai acel ceva sa il faci sa te placa si din cauza asta nu ati fi conpatibil, adica nu esti genul lui. Cine stie exact.
Multi ar crede ca 20 e o varsta frageda pentru iubiri serioase. E ceva adolescentin intr-adevar. E bine sa incerci totusi. Daca nu merge atunci, asa e. Nu e profesor sa ti se para preot de neabordat, pana la urma. In situatia ta, nu se stie cine e prea pozitiv sau prea negativ, avand in vedere diferenta de varsta sau experienta negativa. E vorba si de ce fel de persoane sunteti pe afara si ce fel de personalitate aveti.
Mie nu mi s-a parut asa de matur sa strige tare numele tau. Mi sa parul imatur. Nu pot crede ca e genul introvers sa sufere in tacere. Si daca e sangvinic, si comunica des cu lumea, o sa isi revina si dupa relatia care ia ramas o experienta negativa. Eu cred ca il poti aborda, nu e asa de superinteligent Bacovia sa se asunda dupa blocurile gri. Chiar e spart de cool prin gasca lui si tipa si se exteriorizeaza bro. Nu.mi se pare mare branza.inteligent sa sufere in liniste. Nu stiu cum astia de cartier pot fi si romantici si sa poata sa sufere dupa ceva. Eu cred ca si el are ceva teenage de continua sa sufere.
Nu vream sa judec dar am stat la parter si erau numai verze care iaseau la o bere mereu naoptea si tipau si faceau show - singura lor metoda de conunicare -foarte banal. Pareau cu patru clase majoritatea. Mi-e greu sa cred, ca tot ii snobesc pe toti, ca aia se pot indragosti cu cuvinte frumoase si emotii puternice, cel mult tensiune arteriala crescuta dupa ce fac sex, in caz de. In rest ii vad varza.

| gaby0512 a răspuns:

E inca sufera din dragoste
trebuie sa lasi ca timpul sa il vindece pana atunci sp ca daca mai vrea sa fiti prieteni
inceara sa il intrebi de ce ii ete frica sa iubeasca din nou
nu uita sa fii subtila si daca nu spune nimic incearca sa iti gasesti pe cineva care sa te placa si sa fiti rieteni sa te ajute sa uiti de el
,, iubeste ceea ce iti face bine "

| Anonimă4449 explică (pentru gaby0512):

Buna,multumesc pentru raspuns. Intr-adevar cred ca l-a marcat foarte tare acea despartire pentru ca, cum spuneam, desi au trecut destui ani de atunci, nimeni nu l-a mai vazut cu alta fata.