| JustA88 a întrebat:

Am visat că bunicul meu mort de 3 ani a murit. Eram acasă cu mama şi tata ei discutau şi a sunat telefonul mamei, cînd l-a închis a spus că bunelu a murit. Ce poate însemna asta? I-am mai visat pe tata şi pe bunelul dar atunci ne duceam doar la cimitir la el. Şi în realitate tata nici nu este acasă. De ce am astfel de visuri?

Răspuns Câştigător
| Predator30 a răspuns:

Buna,sa nu crezi niciodata intr-un vis! si poate ca iti este dor sau ti foarte mult la ei, incearca sa fi mai relaxata si sa nu te gandesti la asta...

7 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Probabil ca iti este dor de ei.

| sabin89 a răspuns:

Cu visele nu e de gluma. Ele totdeauna transmit ceva. S-ar putea ca bunicul nici sa nu fi murit, ci doar tu ai visat ca a murit. Verifica, sa fii sigur.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Multi oameni considera ca visele ar avea vreo semnificatie pentru noi sau ca ar fi ca un mesaj codificat primit de undeva din exterior. Asta se intampla, probabil, din dorinta omului de a cunoaste viitorul.
In realitate, nu exista nicio dovada care ar sustine aceste idei. Ceea ce se poate spune despre vise este ca ele se nasc din informatiile stocate in subconstientul nostru care ies la iveala in timpul somnului sub forma unor "filmulete" care isi au originea in interiorul nostru.

Cele bune!

| pastru009 a răspuns:

Ignora raspunsurile care iti spun sa INCERCI sa nu TE MAI GANDESTI la ei.Nu te-ai gandit nici macar odata de ce ai aceste visuri? Visurile, sunt niste portale ce dureaza doar cateva minute, pe cand noi cand ne trezim nici nu ajungem la sfarsitul visului.Asa de lung ni se pare incat, unii au impresia ca au visat toata noaptea! NU! Visul dureaza 4-5 minute si in cele mai rare cazuri circa 20 de minute.
Ti-ai ascultat sentimentele? Se pare ca nu si din cauza aceasta ai pus aceasta intrebare.De exemplu, stii care este semnificatia primului tau vis(" I-am mai visat pe tata şi pe bunelul dar atunci ne duceam doar la cimitir la el.")? Dar al doilea?
Vezi tu... orice visezi semnifica ceva.Un sentiment, o amintire, o dorinta sau pur si simplu...un vis.
In cazul tau, majoritatea viselor tale sunt create in conformitate cu sentimentele tale(stiute sau nestiute). Parerea mea este ca: tu esti o fata mai sensibila si de aceea visezi asa ceva.Sau poate gresesc. Oricum nu trebuie sa fii sensibila, pentru ca subconstientul sa creeze astfel de vise.Ai avut o relatie stransa cu "bunelul" si cu tatal tau? Cu bunicul tau presupun ca da.
Nu inteleg de ce i-ai dat raspunsul catigator lui Predator 30. Ce explicatie ti-a dat? Ba chiar ti-a dat un sfat nefolositor("sa nu crezi niciodata intr-un vis")! Ba dimpotriva.Visele sunt cele ce iti definesc sentimentele.Ele sunt lumi imaginare ce se schimba de fiecare data.
Nu trebuie sa ignori visele, fiindca oricat de mult ai ignora un vis el se reintoarce, fiindca nu ai inteles venirea sa.De exemplu: ai spus ca visele pe care le ai acum revin din nou si din nou.Te-ai intrebat vreodata de ce? Din ce cauza visezi acele lucruri? Presupun ca nu din moment ce inca le mai visezi.
Si sentimentele tale! Esti stapana pe ele? Momentan, poatre nu iti dai seama dar sentimentul care te domina acum este dorul.Acest lucru se intampla,deoarece iti lipseste cineva, nu cumva o persoana draga tie? Gandeste-te bine.hee hee
Intre timp eu continui: sa nu ignori un vis, deoarece acesta este oglinda sufletului tau.
Parerea mea e ca primul vis arata neacceptarea inimii tale moartea bunicului tau, iar al doilea deja o accepta, prin inmomantare.Care dupa parerea mea arata disparitia sentimentului de dor.
Sper ca te-am ajutat. happy

| JustA88 explică (pentru pastru009):

De abia acuma ti-am vazut raspunsul. Scuze. Dar multumesc, sunt 4 ani de cind el nu mai este si nu mai am vise cu el, dar inca ma doare. In fiecare zi ma gindesc la el. De fapt nu am acceptat nimic. Ma doare si daaca as putea l-as aduce inapoi, nu pot uita. Si doare. Oricum multumesc

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Nimic supranatural, dacă asta îţi era nedumerirea. În rest... naiba ştie, pot fi aşa de multe cauze, încât doar un psiholog ţi-ar putea spune de ce, după ceva şedinţe. Fie eşti stresată, fie mintea se plictiseşte, fie fără niciun motiv anume.

| DomnulFantastic a răspuns:

Il iubesti incearca sa nu te mai gandesti la el.