| Nina001 a întrebat:

Bună, as dori sa aflu mai multe păreri referitor la întocmirea unui contract prenuptial. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cea mai buna solutie sau fara nunta si nu e nevoie de contracte

| Elelei a răspuns:

Daca ambele parti au averi, merita.
Insa stau si ma intreb de ce te casatoresti cu cineva in care nu ai incredere? Toate astea se pot evita daca nu exista lacomie.

| anotherwoman a răspuns (pentru Elelei):

Pentru ca nu poti sa ai incredere decat in tine si atat. Ca se poate sa fie roz totul si deodata celuilalt sa i se zdranganeasca mintea. Sunt multe cazuri in care doua persoane sunt fericite impreuna, invidiate si apoi cand le auzi ca divorteaza te miri pentru ca pareau ca au o relatie perfecta. Cel mai bine e sa existe un astfel de contract, fiecare cu cat a muncit sa-si pastreze(masina, apartament, etc), iar dupa casatorie clar fiecare munceste pentru amandoi, trag la aceeasi caruta. Ca poti sa ai impresia ca ti-ai gasit sufletul pereche, sa te grabesti sa te casatoresti si sa fie frumos 1-2 ani, poate chiar 10. Poate chiar 20! Si apoi la divort sa te trezesti ca ti se ia jumatate din munca ta nu e tocmai placut.
In special femeile care au un apartament ar trebui sa ceara ei de la barbati acel contract, nu stii cand vine acasa si-ti trage una, Doamne fereste de asa ceva, dar sunt mii de cazuri. Si tu pentru ca ai "averea" ta, ai unde sa pleci, sa nu fii obligata sa stai cu el in casa sa ii suporti mizeriile fizice si psihice.
Ca sa nu mai zic de femeile materialiste, caci si ele exista. care il lasa pe unul in "fundul gol" dupa cativa ani, dupa ce prostul a muncit de si-a rupt mintea si spatele. Nu e placut sa vina una si sa i se cuvina ce s-a dobandit inainte de casatorie(decat daca relatia a durat azi si poate a avut si ea contributie- dar asta e alta discutie).