| Madutzza98 a întrebat:

Buna, as dori sa fiu mama surogat/purtătoare! Unde ar trebui sa postez anunt sau ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În România nu este legiferată această situație. Mergeți la un avocat sau notar pentru mai multe detalii, altfel riscați să aveți probleme legale.

| Madutzza98 explică (pentru romeo78):

Nu este legal daca e contracost, ca și cum ai vinde copilul!

| romeo78 a răspuns (pentru Madutzza98):

Indiferent, situația nu este legiferată, iar ce este, nu e clar și vă puteți trezi cu un copil în brațe pe care trebuie să îl dați spre adopție familiei care l-a dorit!

| romeo78 a răspuns (pentru Madutzza98):

Nu contează! Nu este legal!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să îți dorești să fii mamă surogat, trebuie să ai un motiv. Să fie acesta unul financiar?
Complicațiile legale și cele medicale pentru dta și familia care a conceput embrionul fertil sunt așa de mari încât nici o clinică de fertilizare in vitro din România nu s-ar implica în așa ceva.
Astfel, dacă dorești să fii mamă pur și simplu, îți asumi această responsabilite.
Și renunți la fantasme sexuale.
Asta ar trebui să faci.

| Andreeush a răspuns:

De ce ai vrea să faci așa ceva?

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui să discuți cu un cuplu care, fie din motive psihologice, fie fizice, nu doresc/nu pot ca mama naturală sa poarte copilul.

| alina2k18 a răspuns:

Nu e legal in Romania, in Ukraina e legalizata treaba asta dar doar pentru nationalii lor.

| Furnicuta000 a răspuns:

Vezi ca Oana Zavoranu cauta.

| IoneMaya a răspuns:

Buna ziua
Mai sunteti interesata sa deveniti mama surogat?