| Valenziana a întrebat:

As dori sa ma ajutati cu ceva.
Cum isi fac unii atat de usor prieteni? Cum as putea sa imi fac si eu? Nu ma refer la prieteni de incredere, pentru ca singurele persoane pe care le consider de incredere sunt parintii mei. Dar as vrea sa am si eu cine sa iesi, cu cine sa mai schimb o vorba cand ma plictisesc... nu am frati si nu ma pot vedea cu verisori, deci sunt singura din punctul acesta de vedere.
De exemplu, cunosc niste persoane, vorbesc cu ele, dar doar cand ne intalnim, nu si in alte dati. Nu stiu cum sa trec de bariera asta, sa ma aproprii de ei, sa iesim... Sau mai este problema subiectelor de discutie: nu stiu despre ce sa vobresc cu oamenii. Totul merge cam asa:
-Buna, ce faci?
-Bine, tu?
-Bine.
Si totul se opreste aici. Daca intalnesc oameni cunoscuti, da exemplu, in parc, ii salut, dar nu stau sa vorbesc cu ei, tocmai din cauza acelor "3 fraze" care mereu se termina asa, sau ma gandesc ca nu au chef sa vorbeasca cu mine, sa ii deranjez, altfel m-ar fi chemat si pe mine, nu?
Am citit pe internet ca trebuie sa ies pentru a cunoaste oameni noi, ca de exemplu sa merg in parc. Ok, ma duc, si ce fac? Intru in vorba asa, cu straini? Si sa ma imprietenesc cu prietenii prietenilor, dar v-am spus mai sus, nu pot depasi acea bariera de apropriere. Cat despre colegii de clasa, nu prea ma intelg. am intrat anul trecut in a9-a, si m-am imprietenit cu o fata, care insa nu stiu de ce nimeni din clasa nu o place, iar eu fiind prietena cu ea, nici pe mine. Mie una mi se pare de treaba, dar in fine, ideea e ca nu prea pot sa ma imprietenesc cu ei.
Deci, ce sfaturi imi dati? Ma simt prost, mai ales vara ca sunt singura si altii ies in grupuri si se distreaza... Pentru ca, cunosc putine persoane si de obicei pleaca vara... Ce sa fac?
Imi pare rau ca am scris atat si va multumesc pentru raspunsuri!

10 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Lumea in general e atrasa de persoanele cu o personalitate interesanta, cu simtul umorului si cu o viata activa.Deci daca vrei sa ai mai multa lume in jur ar trebui sa iti dezvolti una din aceste calitati.Iti mai recomand ceva:gaseste-ti un hobby,dar ceva care sa implice inscrierea intr-un grup,unde sa fie mai multe persoane, de exemplu la niste cursuri de dans, pictura, muzica, orice te-ar interesa.Acolo poti cunoaste lume foarte usor, si o sa ai din start un subiect de discutie de la care sa pornesti, dupa care te asigur ca vei gasi si alte lucruri in comun cu persoanele respective.

| Violleta2022 a răspuns:

De FB ai auzit? Fa-ti cont pe Fb si o sa vezi cati prieteni poti sa-ti faci, incepe prin a cere prietenii la colegii de scoala, apoi la copii vecinilor tai, apoi la rude si in final aduni o multime pe FB-ul tau, iar in pagina prietenilor d epe FB, poti s avezi si prietenii lor, pe care poti sa-i adaugi in lista de prieteni. In felul asta, poti sa-ti faci prieteni foarte mult cu care poti discuta separat sau crea un grup de discutii in zona de mesaje, unde ii intrebi care vrea sa iasa in parcul cutare, sa se intalneasca cu tine, sau altundeva.

| Valenziana explică (pentru Violleta2022):

Am Fb, si am incercat sa scriu unor persoane straine. Replica lor a fost:"Cum de te-ai gandit sa-mi scrii?" sau "De ce vorbesti cu mine?"

| Violleta2022 a răspuns (pentru Valenziana):

Daca esti politicoasa in raspunsuri catre astia care te intreaba "cum de te-ai gandit sa-mi scrii?" poate ai si sansa sa te accepte de prietena, cine stie. In fond, ce ai avea de pierdut? Un simplu refuz, nu? dar poate unul sau doi, vor vrea sa se imprieteneasca cu tine, si atunci ai castigat!

| Valenziana explică (pentru Violleta2022):

Le-am spus ca incerc sa vorbesc cu persoanele pe care le adaug. Nu mi-au reprosat nimic dupa, unii, altii nici n-au raspuns. Doar ca, as vrea sa pot sa ies cu oamenii, si nu stiu cum. Pentru ca desi vorbesc cu ei, nu reusesc sa ma apropri atat de mult incat sa vorbim si in alte momente cand nu ne intalnim.
De exemplu, daca vreau sa vorbesc cu cineva pe care deja il/o cunosc, cum sa ii spun sa iesim?

| WaterDrop a răspuns:

Bleh.Cum ai vrea sa discuti mai mult cu ei punand genul acesta de intrebare? "Ce faci?". Cata lume iti va raspunde la ea cu adevarat si nu cu "bine"? Stii care ar trebui sa fie raspunsul la ea? O intreaga compunere despre viata lor si apoi redusa la descrierea lucrului care il fac in acel moment.Asta iti arata superficialitatea, indiferenta si gandirea lor limitata, cat si greseala ta ca pui asemenea intrebare.

Poti exersa pe mine pana facem din tine cea mai buna partenera de conversatie, capabila sa faca si un mort sa fie intrigat de ce ii spui laughing

| Valenziana explică (pentru WaterDrop):

laughing
Si ce ar trebui sa intreb?

| MaeRii a răspuns:

Incearca cu ajutorul grupurilor de pe facebook ce impart hobby similare cu ale tale (muzica/desenat/drame/sport) si incepi sa comunici acolo, poate chiar sa va si intalniti.Doar ca adevarul e ca tu trebuie sa intri in discutie si sa pui mai multe intrebari.

| JustAnotherPsychoGirl a răspuns:

Hei. Si eu pateam acelasi lucru. Una dintre metode ar fi sa vorbesti cu prietena ta sau cu prietenele tale sa te 'bage' intr-un grup pe Fb Messenger, WhatsApp, etc. Acolo te poti prezenta si poti gasi persoane cu interese comune, din orasul tau, cu care (chiar daca nu sunt de aceeasi varsta cu tine) sa iti fie mai usor de comunicat. Iti spun toate astea din propria experienta. Sper ca te-am ajutat.

| Valenziana explică (pentru JustAnotherPsychoGirl):

Una din prietene este cam in aceeasi situatie cu mine, iar cealalta nu vrea sa fie inconjurata de asa multe persoane. Eu in schimb as vrea...