| anusca85 a întrebat:

Buna as dori si eu o informatie sau o parere in legatura cu tatal meu(in varsta de 64) care e alchoolic ( toata viata lui a baut
nu stiu cat mai rezista organizmu) ce as putea face cu el.
El sta singur in casa eu sunt plecata din tara, mama a murit acu 4 luni si mai am un frate care locuieste in tara dar
nu ma pot intelege cu el sa-l mai viziteze din cand in cand pe tata sa vada daca mai traieste.Pur si simplu nu vrea sa
mai auda de tata. Problema e ca nu ma ajuta nimeni nu gasesc nici macar sa angajez pe cineva sa mearga din cand in cand
la el sa vada cum e.
Sapt. trecuta vecinii de acasa neamurile lui ma tot sunau ca nu l-au vazut pe tata de ceva timp ca nu vad nici o lumina
nici un televizor pornit nici centrala nimic.Eu am tot sunat disperata acasa pe fix la el da nu-mi raspundea Telefonu mobil il avea
inchis.Ma gandeam la cei mai rau. Apoi m-am rugat de socrumiu sa mearga la el ca ii lasasem rezerva de chei sa intre
peste el.Cand s-a dus a vazut ca perdeaua de la geam se misca si mi-a zis ca nu a vrut sa intre peste el a insistat la usa
juma de ora pana ia deschis tata in 4 labe beat crita.Si se facea ca nu a mancat de nu stiu cat timp ca nu-l tin picioarele
ca ii e rau.Pana la urma am reusit sa vb cu tata la telefon si i-am zis sa se duca la spital dar nu vrea.I-am zis lu socrumiu
sa cheme salvarea dar el a zis ca degeaba cheama ambulanta ca nu ii face nimic daca tata nu vrea sa mearga.E adevarat?
A trecut o sapt. iar nu pot da de tata.Nu raspunde... vecinii nu-l vad nu-l aud... Ce as putea face? unde sa-l duc? pe cine
sa chem? Fratii lui sunt in alta localitate si se plang ca nu au unde sa-l tina pe tata desi au o gramada de odai.Nici socrumiu nu vrea sa mai aibe deaface.La dezalcolizare nu vrea sa mearga la spital nu.Are pretenti ca, copii sa aiba grija de el.
Eu nu am cum sa plec de la servici ca am mai fost plecata 1 luna cand a fost mama bolnava si am avut grija...Va rog daca aveti o idee o indrumare
astept raspuns.Multumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Creierash a răspuns:

Imi pare rau de cazul tau si ca esti tratata cu lipsa de respect de unii de aici.
Este ceva foarte dureros sa vrei sa ajuti pe cineva la care tii, iar el te refuza. Incearca sa il convingi ca are nevoie de ajutor, si eventual cand revii in tara, sa il internezi la un azil de batrani. Daca refuza, explica-i ca nu te poti sacrifica pe tine pentru a avea grija de el.
In ambele situatii, intelege ca oricat de mult tii la tatal tau, el va refuza orice ajutor/schimbare care sa ii reduca posibilitatea din a se imbata. Mai exact, intelege ca tatal tau tine mai mult la bautura decat la tine. Stiu ca este dureros, dar asta este adevarul.
Daca toate cunostintele refuza sa ofere ajutor, inseamna ca o si merita. Imi pare rau ca tii la el.
Doar atat imi vine in minte, incearca sa il internezi. Acum nu ai cum ca esti plecata. Trage de timp pana iti poti lua concediu. E o situatie oribil de grea asta.
Imi pare rau pentru tine. Sper sa poti gasi o rezolvare si sa scapi de stres cumva. Iti urez numai bine.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi politiei din localitatea unde domiciliaza tatal si le spui ca nu izbutesti sa vorbesti cu el si ca n-a fost vazut de vecini in ultimul timp si ii rogi sa verifice, deoarece s-ar putea sa fie mort sau disparut.

Răspuns utilizator avertizat
| anusca85 explică:

Chiar trebuie sa faci misto de necazul omului? Ai grija poate se intoarce roata...