| Ella34M a întrebat:

As vrea niste sfaturi.Mă simt foarte neîncrezătoare în mine. Am o relație de 1 și 2 luni...dar nu știu ce se întâmplă cu mine, noi. El a avut o relație înaintea mea de aproape 3 ani stand în aceeași casă cu tipa..nu s-au mai înțeles, l-a lăsat cu datorii și a plecat. După un scurt timp ne-am cunoscut noi..toate bune și frumoase până când la orice ceartă ne despărțeam, ne vorbeam într-un mod mai jenant, am incercat sa îl ajut cu problemele sa fie mai liniștit și tot așa. El e o fire foarte repede de aprins, mă jignește, spune mereu că dacă vreau sa îl las sa ii spun, dar eu nici măcar nu ii dau motive! La început mă acuză de infidelitate, îmi spunea că sunt copila și că nu știe de ce sta cu mine și tot felul de chestii. Duminica ne-am văzut și nu prea am comunicat unul cu altul prea tare, iar când am plecat să mă ducă acasă ne-am cam certat rău și de atunci nu îmi mai vorbește. Și un ultim lucru am o mare gelozie pe fosta lui, mai vad vechile comentarii cu tot felul de alintări și etc. Va rog sa mă ajutați cu un sfat.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| adryang78 a răspuns:

Draga mea, probabil v-ați înșelat amândoi de la bun început asupra felului relației. El fiind vulnerabil după despărțirea de fosta, a căutat instinctiv un sprijin, iar din partea ta probabil a fost atracție fizică, foarte des confundată cu dragostea.
Într-o relație solidă, bazată pe iubire, respect și încredere reciprocă, n-ar trebui să existe astfel de discuții. Este adevărat, toate cuplurile trec prin momente dificile (sarea și piperul, cum se spune), dar depinde foarte mult de felul în care le gestionează. Iar felul în care le gestionează are la bază exact temelia relației lor. Dacă temelia nu este solidă, se vor răni reciproc, fără să ajungă la un rezultat. Dacă, dimpotrivă, relația se bazează pe sentimente puternice, vor găsi o rezolvare.
Părerea mea este să pui capăt relației, așa nu ajungeți nicăieri. Cu cât aștepți mai mult, cu atât vei suferi mai mult. Știu că este greu, dar viitorul tău este mai important. Tu decizi, dar să fii conștientă că undeva este și perechea ta, doar că nu ai găsit-o încă.
Toate cele bune!

| Ella34M explică (pentru adryang78):

Sincer la începutul relației nu eram sigura pe mine daca vreau sa fim împreună, dar după un timp mă îndrăgostisem.și după jumătate de an lucrurile au început a lua o întorsătură. poate că și eu mai am lipsuri în relație, dar pe el de la o vreme chiar nu îl înțeleg. Zice mereu că ma iubește și că vrea să ne mutam mai repede împreună, dar văzând uneori cum se comporta și jignirile mă fac să mă îndepărtez. Eu chiar țin la el și îl iubesc, dar mă rănesc foarte tare toate...

| adryang78 a răspuns (pentru Ella34M):

Nimeni nu este perfect. O parte foarte importantă a unei relații o constituie acceptarea defectelor celuilalt. Defectele ne fac unici, și o relație solidă are nevoie și de compromisuri. Repet, o dragoste adevărată trece peste inconveniente.
Dar gândește-te - dacă acum, când încă nu locuiți împreună și încă nu sunteți căsătoriți, se comportă astfel, ce se va întâmpla atunci când vei fi legată de el în mod oficial? Poate va veni și un copil, în ce atmosferă va crește? Căsătoria este un pas important, știi asta, analizează-te și răspunde-ți sincer la o întrebare - te vezi împreună cu el și peste 5, 10, 15 ani? Pentru toată viața?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Relatiile voastre nu tin o vesnicie banu si alte interese se leaga de voi altfel erati mancatori de pamant rosu pe marte. Banii aduc totul in viata poti trai si fara pùla

| darrio2007 a răspuns:

Asta nu e relatie. Lasa-l cu datoriile lui si cauta-ti pe altul.

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l! Ia altul care te respecta, care nu iti vb asa niciodata, nu cand asa, cand nu asa, ca asta nu e caracter. Ce treaba ai cu vechile comentarii? Aia nu mai ai tu treaba. Deci cauta alt iubit ca sunt destui care ar sti sa se poarte cu tine, nu mai sta dupa un fraier, nu vei face asa, vei suferi, alegerea iti apartine. Nici nu conteaza de ce face ce face, conteaza ca nu ai ce cauta cu el.

| Andreeush a răspuns:

Dacă vezi că se poartă urât cu tine de ce nu îl lași?

| Raducons a răspuns:

Unde ii gasiti voi fetele pe amăratii astia si pe baietii buni nici u îi bagati in seama.Va meritati soarta, daca tipul face asa acum dupa o eventuala casatorie iti dai seama ce va fi.Din pacate astia au noroc acum.Macar are bani sau un venit cat de cat?

| Ella34M explică (pentru Raducons):

Nu că îmi merit soarta. Dar la începutul relației nu era așa..am pus astea pe baza stresului ce îl avea el și cu datoriile și cu munca..rămânea mai mereu pe 0... Am vrut sa ii fiu alaturi și vreau in continuare, dar nu știu cum să gestionez lucrurile...chiar nu știu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Raducons):

N-ai auzit ca are datorii? happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ella34M):

Tu sa gestionezi? Pai daca el nu e in stare sa aiba grija de propriile probleme si face ca toate alea acum, da-ti seama cum s-ar comporta cu 1-2 copii, rate eventual, datorii, probleme, cheltuieli neprevazute care apar tot timpul!

| Ella34M explică (pentru GabiDumitrescu):

La început nu știam de nici una. apoi am aflat că fosta l-a lăsat în datorii. Pe parcurs cu ajutorul meu, evident, a mai scăpat din ele...