| anonim_4396 a întrebat:

Buna, as vrea o parere de la cei plecați in străinătate, eu împreuna cu familia mea ne-am gândit foarte foarte serios sa plecam in Germania/Elveția. Stim limba germana cât de cât, tata foarte bine, chiar dacă aici avem stabilitate financiară, ne gândim sa plecam, din cauza problemelor din spitale, scoli, licee, instituții de stat, birocrație defectuoasa, etc... Credeți ca va fi greu, in caz ca plecam sa ne acomodăm? Ce sfaturi ne puteți da? In tara avem apartamente pe care le dam in chirie unor studenți, pe o suma cât de cât buna, dacă plecam, unde va trebui sa declaram veniturile după acele apartamente? A căzut România foarte foarte tare, e prea grea birocrația pentru deschiderea unei afaceri, proiect, atragere de fonduri, părerea mea, voi ce parere aveți și ce sfaturi ne puteți da?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca plecati, trebuie sa declarati toate veniturile, nu doar cele din chiria apartamentelor si cele pe care le veti castiga in tara unde va stabiliti, la ANAF (Agentia Nationala de Administrare Fiscala) bineinteles, si sa va platiti impozitul.
Decizia plecarii nu este una usoara, mai ales cand te duci la pomul laudat cu sacul.
S-ar putea sa nu va acomodati, sa nu va placa acolo, sa nu va gasiti de munca samd.
Si acolo este birocratie si sunt legi de urmat, ca peste tot in lume, iar daca nu esti dispus sa le respecti pe cele din Romania, cum vei reusii sa le respecti pe cele de afara?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica ar fi sa alegeti Germania ca este o tara membra UE.
Veniturile realizate in Romania le declarati la Anaf

| ncep?torul988 a răspuns:

Daca ai banii de ce ai pleca? Ceea ce zici tu este ilogic. Exista spitale si scolii private.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ncep?torul988):

Da breh, dar cit poti trai intr-o bula? Ai spitale si scoli private, te calca un debil cu o masina de 500 EUR care a luat ITP-ul pe spaga si nu are frine. O sa te si ingropi intr-un cimitir privat, desigur. Iesi pe strada, slalom printre cretini, cacati, ratate si ratati. Nu sustin plecatul in masa cand poate ca ceea ce e nevoie din partea celor ca el si al familiei lui e IMPLICAREA, in special daca isi permit ca si TIMP mai ales - daca ai stabilitate financiara, parca esti mai relaxat si iti poti permite si sa te implici in viata cetatii mai bine - dar nici nu ii acuz. On-topic: Andrei, daca ma intrebi pe mine, eu ti-as recomanda Elvetia pentru ca e mai putin permisiva cu emigrantii deci sanse mult mai mici sa te arunce vreun shaormist in aer, iar legat de apartamentele de inchiriat aici, vindeti TOT. Nu mai mentineti nici o legatura cu Romania ca si stat. Puteti renunta si la cetatenie din partea mea - eu unul asa as face, cel putin dupa ce as primi alta cetatenie.

| anonim_4396 explică (pentru ncep?torul988):

Mergi in spitale private, eu la spital privat sunt, nu dau nume, dar și aici, trebuie sa aștept destul de mult, personal puțin, peste tot e așa, dacă ii Zici sa te ia mai repede nu te vede cu ochi buni, e mai bine ca la stat dar nu e ca in afara, in al doilea rând, pe strada e plin de oameni vai de viata lor, supărați, nervoși, pe mine ma stresează lucrurile de genu chiar dacă nu ii cunosc, ii lovești la unu o amărât se bara de mașina de 6 milioane face criza de nervi, pai da-o in. de treaba. Scoli private da, sunt cu mult mai bune, deși încă nu am copii, dar cu restul cum rămâne, in restul instituțiilor? Rămâi la fel, la cozi, unde îți mai auzi vreo înjuratura! In România e bine sa ai bani pentru ca ești mai liber, lucruri ieftine, servicii ieftine, cumva poți face mai mult cu o anumită suma de bani, dar mna, mie acum îmi este și frica sa îmi cumpar mașini cu motoare mai mici de 2.5, din cauza ca sunt drumuri slabe și ai nevoie de putere, iar cu cele de 2.0 sau mai mici nu faci fata cum trebuie, părerea mea, însă de exemplu in alte tari UE, e cumva mai linistit totul (in afara e problema emigrantilor)

| ncep?torul988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca la privat astepti. Eu am fost chiar si la publice, (clinice), si la spitale private si chiar am fost super multumit.
Am fost multumit si de conditiile de spitalizare intr-un spital public, avand baie in camera, camera super curata, apa calda, dus, wc curat.

| ncep?torul988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Peste tot exista debili cu masini ieftine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ncep?torul988):

Una e sa fii debil cu Logan sau altceva de genul, si alta sa fii un assistat social alcoolic cu 8 clase care dai 500 EUR pe o gioarsa de pe care pica tablele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Drumuri slabe si ai nevoie de putere? Detaliaza, te rog. Sint extrem de curios care e logica din afirmatia asta.

| ncep?torul988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crede-ma, peste tot sunt debili. Mai bine mori calcat de un RS, decat de un Logan, nu? Sincer, peste tot dau masini in tine. Si daca esti atent, nu da nimeni. Eu tot timpul daca e verde mai astept 5/10secunde, si dupa aceea plec, si ma asigur. Si ca pieton, si ca sofer. Daca te urci in masina, sau pleci ca pieton in orice tara iti asumi anumite riscuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ncep?torul988):

Si statisticile privind numarul de accidente si morti care ne pun pe linga tari africane unde nici macar nu se da de permis sunt asa, de sanchi, nu? Neamtu' care e debil se abtine sa se manifeste ca atare la volan cand stie ca legea e lege si o sa il usture amenzile sau bulaul... Apropos de a fi atent... sa le-o zici celor calcati de debili pe trecerea de pietoni desi se asigurasera sau de cei peste care a intrat cate unul fara frine/cu viteza extrema care a sarit pe contrasens fiindca nu mai avea control. Si eu ma asigur, dar daca vine un tembel cu 150 si il evita pe altul de ajunge in mine ce sa fac? Sa fim seriosi, nu sintem ninja. Deja am scapat de cateva ori tocmai fiindca holbez bine ochii in trafic, dar asta nu inseamna ca e la fel la noi ca la altii. Nici de departe.

| ncep?torul988 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Din contra. Cei care merg cu viteza sunt cei cu masini mai scumpe. Nu cu cele ieftine, cum zici tu.
O masina rapida franeaza la fel de rapid!

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Încearcă tu se te bagi intr-o depășire pe drumurile din Ro, sau in panta, ai nevoie de putere in mașina, de încredere, dacă nu zbori in aer cu 1.0, 1.5 diesel/benzina

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Avind in vedere starea drumurilor din Romania, la ce iti trebuie sa depasesti? Daca cineva merge cu mult sub limita legala, il depasesti si cu Matizul. Daca merge cu aproximativ limita legala, nu ai nevoie sa il depasesti. Lasa prostiile. Zi ca te face masina puternica sa te simti mai macho, ca vrei si tu sa ii dai vreo 150 in goarna macar... si dupa aia sa faci eventual si vreun live in timp ce crapi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Părerea mea e ca va fi greu cu acomodarea, mai ales în condițiile în care nu cunoașteți pe nimeni pe acolo. Mă rog, sunteți familie întreagă, așa că asta tot e ceva... Plus că va trebui să vă asigurați locurile de muncă dinainte să ajungeți acolo. În afară de toate, Germanii nu apreciază Românii... așa că să vă așteptați la diverse comportamente rasiste, dezapreciere și ignoranță din partea lor.