| <3dark-shadows<3 a întrebat:

Asa aici esto o mica-mare happy problema intre prieteni. vineri pe 30.04 a fost ziua prietenei mele. Una dintre asa zisele mele prietene zicea sa nu o bagam in seama sa o asteptam si pe cealalta fata care pusese bani pentru cadou(4 fete au pus ). Dar cand a venit fata aceaa repede sa-i zica ea prima La Multi Ani bineinteles ca m-am suparat (asa sunt eu mai suparacioasa de fel >:") problema era ca si acea fata care ne mintise intr-un fel ca sa-i zica ea prima, la scoala, La Multi Ani era suparata ca seara dupa ora 12 eu i-am zis prima. Asa mi-am revenit, dupa au inceput toate sa zica ce misto esti imbracata, ce ochelari misto ai (ochelarii asemanatori ca ai lui M. J, modelu'), ca fundita frumoasa ai, wow te-ai machiat, iti sta frumos, si alte chestii. Intradevar era ziua ei, trebuia sa fie in centrul atentie dar nici chiar asa, si eu nu mai apucam sa-i zic nimic pentru ca toate vorbeau in acelasi timp si nu mai intelegeam nimic. Cand am ajuns in clasa fetele(3) s-au dus la baie laughing ca sa scrie o felicitare, eu nu m-am dus ca ma asculta la geografie. Cand au venit au zis sa-i dau eu cadoul sa nu ma mai supar. Il luase prima oara o fata, dupa mi l-a dat mie, dupa ce i-am zis iar La Multi Ani in grup cealalta mi l-a luat si i la dat ea. Si stati sa va mai zic ceva eu si cealalta fata care daduse si ea bani si era lasata pe dinafara nici nu stiam ce i-au luat, cand a dasfacut cadoul atunci am vazut si noi. Dupa m-am mai inervat atunci cand sarbatorita a intrebat-o pe fata care ii daduse cadoul, tu mi le-ai luat mie, sunt frumoase, multumesc mult. Adica ce om normal nu si-ar fi dat seama ca era cadoul de la toate(aproape toate fethele ca 2 din grup nu au dat bani). SI atunci m-am suparat iar big grin O fata uitase sa aduca bani, iar cealalta nu vrea sa dea bani pentru ca nici noi nu am strans pentru ea, anul trecut si i-am zsi ca anul asta strangem mereu. Ziua aceea i-am stricato de tot, pana la ora de romana cand i-am zis de ce eram suparata. CU doua saptamani inainte de ziua ei tot vorbeam unde sa mergem si eu i-am explicat de nenumarate ori ca pe mine m-am nu ma lasa in oras, abia ma lasa in parc (de acum incolo o sa incep sa ies, daca mai am cu cine.) Si toate spuneam ca mergem in parc ca sa vin si eu, dar eu nu vream sa-i stric si ziua aceea si i-am zis sa se duca in oras cu fetele, ea nu ea nu, dar vineri seara face vii maine in oras, la care eu: nu(normal, pentru ca nu ma lasa m-am). Si ea :Bine. Atat, a doua zi pe la ora 12-13 au plecat, >(unde?-in oras angry) Toata sambata acea am fost cu moralul la pamant. Deci, eu daca eram in locul ei mergeam in parc ca sa vina si ea, dar de ea nu s-a gandit la asta. Cu ea in oras au fost (o sa dau si nume ca e cam greu sa va explic fara nume):Adelina(fata care ne-a mintit sa nu o mai bagam in seama doar ca sa-i zica ea prima La Multi Ani La scoala", Alina(care mi-a dat cadoul sa il dau eu sarbatoritei dar mi l-a luat Adelina, Andreea(care nu a pus bani pentru ca noi nu am pus pentru ea si i-a dat o suma de bani ), Evelina (care a uitat bani si i-a zis ca-i aduce cadou si nu i-a adus ) si Alex(prietenul, prieteni mele Carmen care era data pe dinafara atunci cu cadoul de celelalte doua, Adelina si Alina). Sunt nervoasa si suparata pentru ca celor doua fete le-a facut cinste, ma rog tuturoro, dar cele 2 nu prea meritau pentru ca nu pusesera bani. Si adica alea s-au plimbat pe bani ei : prin parc, prin oras, in mall, in strand si din fiecare loc le-a luat cate ceva. Pe Carmen au sunat-o s-o intrebe de ce nu a venit dar pe mine nu (cred ca nu ma mai suporta de loc). Deci cand a aflat mama mea, le-a facut nesi... Nu m-am suparat pe ea pentru ca avea dreptate in felul ei. PE la ora 16-17 Alex intra pe mess si ma intreaba de vorba. De la el am aflat pe unde s-au dus ce au facut, s. a. Peste putin timp apar pe hi5-urile fetelor poze, daca ma vedeati atunci cred ca eram toata numai nervi si nu numai eu si prietena mea Carmen, care nici nu a fost pentru ca nici pe ea nu o lasa parintii. EU eram suparata si nu prea le zisesem multor persoane de ce. Duminica ma intrebau pe mess ce fac si alte chestii si imi spuneau ca s-au distrat dar a fost naspa ca nu am fost si noi 2. Cum vine asta s-au si distrat dar a fost si naspa straight face Le-am bagat pe toate intr-o conferinta si le-am explicat in afara celor 2 care nu au dat banii. Ele faceau ca ma supar degeaba si ca nici ele nu puteau sa stea 3-4 ore numai in parc, eu eram multumita si o ora, pentru ca eram si eu cu ele, dar nu s-au gandit la asta.(app sunt din pitesti ) deci puteam sa ne mai plimbam si pe la Romaria. Ieri am ajuns la scoala am stat ce-am stat si apare sarbatorita de vineri, ne intreaba ce facem, i-am raspuns si cica azi de dimineata pe mess ca nu ma auzit. Dupa sarbatorita(Luana), s-a dus la Romaria cu niste fete sa-si ia suc (invatam la nr 18 si in 5-10 min daca o luam prin spate pe scurtatura ajungem ). DUpa apar celellate Adelina, ALina si Andreea ( aa am uitat Evelina era de mult la scoal dar nu ma bagase in seama). AU venit sa ma salut dar dupa Adelina : Aaa stai s-o lasam ati uitat ca e suparata pe noi(si au inceput sa rada). M-am simtit aiurea. Dupa in clasa prima oara am avut Fizica, nimeni din grup nu a mai vorbit cu mine, in afara de Carmen. Ca sa vedeti ( pentru ca se cred destepte), in pauza Luana a mers la Adelina si Alina si s-au strans acolo aproape toate sin grup si ce stiu eu ce le povestea pe acolo, si repede Evelina cu gura mare ca ne ia la bataie (hahah am uitat sa rad). Dupa m-am dus la Carmen in banca sa ma ajute cu ceva la Engleza >:" si asa zisele mele prietene doreau sa ne face geloase, radeau si ele pe acolo. Mi-am dat seama imediat ce vor sa faca si nu le-am bagat in seama. Sa nu mai spun ca nu vorbeau deloc cu mine, si in pauze banca mea (eu stau cu Luana in banca) era banchet acolo, ca la bar pentru toate din clasa, cine stie ce minciuni, le-or fi spus. La ora de sport am jucat handball, si am picat in echipa cu Adelina si Alina si bineinteles ca eu am stat degeaba pentru ca ma considera "proasta" la sport ca nu stiu sa joc. Nici pase nu-mi dadeau, bine ca eram cu 3 baieti ca daca nu erau ei pierdeam meciu'. Macar ei stiau sa aprecieze ca sunt buna in apare dar sa revenim la subiect. Biologia nu am facut-o si cine a vrut a stst in clasa cine a vrut s-a dus la sport. EU am stst in clasa si in clasa iar incerca sa ma faca geloasa Luana. Toata clasa incerca sa ne impace atat timp cat ele nu vor de ce sa vreau eu? In clasa mai erau cateva fete printre care Carmen si ANdreea. LA un moment dat Andreea a inceput sa-si scrie cei mai buni prieteni pe tabla big grin si eram si eu pe acolo, dupa ceva timp au aparut fetele de la handball, si repede Alina a scris pe tabla : Best Friends Forever : Adelina, Alina, Andreea, Luana, Alex si inca un baiat.(mentionez ca baietii au 14 ani si sunt pe clasa a 8 a )SI repede Adelina m-a sters de pe lista Andreei, ea m-a scris la loc si eu dupa m-am sters pentru ca atat timp cat Adelina si Alina nu ma considera o prietena si nici nu vor sa ma considere sau sa ma mai considere o prietena, i-am zis ANdreei ca n-am ce cauta acolo. DUpa cand au aparut baietii, haideti ma acasa sa plecam, ca nu facem tehnologia( minciuna) toti baieti au plecat, dupa( suntem 30 in clasa 10 baieti si 20 de fete) sin 20 de fete 10 vreau sa chiuleasca ca baietii, printre care si Adelina, ALina, Luana, Evelina si Andreea. Deodata le vezi ca se toto plimba din clasa pe coridor si toto asa dupa intra si face ce mai stati mai, mai erau 10 fete printre care si eu si Carmen. Dupa vin toate fetele se aseaza la locurile lor, si spune una care vrea sa ramana l ora daca vreti sa plecati plecati, dupa Adelian pai daca nu plecati si voi ne pune absenta, si intre timp doua fete s-au dus la directoare s-o intrebe daca putem sa plecam(ghinion era plecata) dupa l-au intrebat de profu' de tehno, ala a zis ca vine el sa vada cat mai suntem, cand au auzit fetele asta au zis sa plecam hai toti. SI surpriza deodata o aud pe Alina : Irina tu de ce nu chiulesti ti-e frica de parinti si de diriga? EU: Nu, dar nu vreau sa chiulesc, care e problema ta, vrei sa chiulesti hai pa. Dupa care ALina a mai balmajit ceva pe acolo, cred ca ma injurat laughing si dupa au plecat. Mai erau 10 fete. Intra profu' se uita in clasa mai eram 10 fete. SI face o fata : DOmn profesor putem pleca ca ceilalti au plecat. Profu' : Nu, eu imi fac lectia si cu 2 elevi daca e, imi fac datoria. A facut prezenta si a pus absente. SUnt curioasa daca se mai iveste vreun scandal azi. Imi pare rau pentru ca m-am lungit asa dar trebuia sa spun toata poveste. Si imi cer scuze pentru greselile gramatica(daca am facut; sunt sigura ca am facut). Asa intrebarile mele sunt :
1. Voi ce ati fi facut ati fi mers in parc ca sa vina si o prietena de a voastra care nu are voie in oras sau ati fi lasat-o balta?
2. VOi credeti ca mai are rost sa ma impac cu ele? Eu nu am nevoie de prieteni falsii.

Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Renunţă, nu merită. Şi eu am la şcoală doar 2 prietene, dar asta este! Trebuie să înghit... Iar în legătură cu tine, încearcă să nu te mai gândeşti mereu la asta, pentru că îţi faci foarte mult rău fără să-ţi dai seama. Şi nu numai ţie, şi celor din jur, deoarece dacă te văd tristă ei nu pot fi veseli, pentru că te iubesc! Mă refer la familie. Păăi, o zi bună şi multă sănătate!

9 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Ştiu eu?! Ai putea, totuşi, să le mai acorzi o şansă, dar să fii oarecum mai distantă cu ele, aşa îşi vor da seama că au greşit şi le va părea rău. Nu uita: Indiferenţa doare cel mai tare! sad

| IsabelaIssa a răspuns:

Sincera sa fiu nu am avut rabdare sa citesc tot dar in mare am inteles cam despre ce este vorba. tu incearca sa nu mai fii atat de suparacioasa, si mai ales sa te superi si sa nu spui ce ai pentru ca in final te vor exclude prietenele tale din grupul lor. daca vezi ca nu iti sunt prietene adevarate nu iti face nervi degeaba si nu mai murii tu atat sa iesi cu ele, fa-i tu pe indiferenta si lasa-le pe ele sa se roge de tinewinking alegeti nu mai mult de 2 prietene sa fie cele mai bune sa ai cu cine sa iesi cu cine sa vorbesti si sa te sfatuiesti.

| <3dark-shadows<3 explică:

Cred ca si eu am gresit pe undeva. Daca da unde?

| <3dark-shadows<3 explică:

Daca vreti sa comentati, comentati in alta parte, eu am nevoie de ajutor nu de altceva.

| Ilusion :X a răspuns:

Citesc asta in 2 orelaughing

| GiuliaTamas a răspuns:

Da nu ai scris prea mult laughing

Pai da eu din cate am inteles pe tine nu te lasa in oras da?

Si apoi fetele erau dragute i sarbatorita o zis sa mergeti in parc dar tu nu ai acceptat

si dupa aia o zis ca merg ele in oras fara tine si te-ai suparat dapu scuzama de ce nu ai acceptat pentru prima data?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuza-ma. A-i putea posta si tu un mesaj pe care sa-l poti citi in mai putin de 12 ore?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo! Daca foloseai cateva semne de punctuatie si scriai cu alineat, poate citeam. Asa imi ia ceva timp sa citesc, dar sa mai di descifrez.
Sa gasesti prieteni este greu, sa-i tii aproape este si mai greuwinking.

| Cappy2013 a răspuns:

E greu. incearca sa nu te mai gandesti.si din cate am inteles te intelegi si cu Carmen incarca sa legi o prietenie cu ea sau cu alte persoane cu interese comune ca sa va puteti intelege