| serios54 a întrebat:

astazi, cand m-am trezit, mama mi-a spus "cu cine vrei sa stai, bag divort" si am intrebat-o de ce, ea mi-a spus ca a vrut sa se duca prin oras sa isi ia niste chestii, nu stiu exact si tata a intrebat-p unde se duce (am precizat mai sus unde) si dupa I-a spus ca poate sa se duca sa bage divort. Eu am intrebat-o ce l-a apucat, iar ea mi-a spus ca nu stie. Eu banuiesc ca el crede ca mama se intalneste cu cineva pe ascuns, eu I-am spus sa se duca sa ii explice de ce se duce ea in oras, ci ca nu se duce la alt barbat, dar ea spune ca de ce sa se duca ea! Tin sa precizes ca tata bea alcool si fumeaza zilnic si sta toata ziua in casa, iar cand mama vrea sa mergem undeva cu masina impreuna, el nu vrea.

Ce credeti ca se intampla intre ei si ce credeti ca at trebui sa fac?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu se mai inteleg, o solutie ar fi divortul. Solutia opusa este acceptul situatiei asa cum e.
De vina sunt totdeauna ambii parti, mai ales daca nu doresc sa se acomodeze situatiilor create si nu doresc rezolvarea lor.
Tu nu prea ai ce face, eventual sa inveti din greselile lor si sa nu le repeti cand te vei casatori si tu.

| serios54 explică (pentru Bula):

Dar eu nu ma pot desparti de niciunul, sunt ca mainile mele pentru mine, nu pot trai doar cu o mana

| TheThingThatShouldNotBe a răspuns (pentru serios54):

Nu ai ce face, trebuie sa le respecti decizia. Oricum nu inseamna ca nu vei mai avea pe unul dintre ei, ci doar ca nu veti locui toti impreuna. Vei dormi cand o noapte la tata, cand una la mama, dupa cum ai chef, si asa toata lumea e fericita. Au si ei pana la urma viata lor si dreptul de a face alegerile pe care le considera cele mai corecte.
Dar trecand peste asta, incearca sa nu fi atat de dependent de persoanele apropiate (sa spui ca is ca mainile si ca nu poti fara ei) pentru ca in cele din urma va veni o zi cand ei nu vor mai fi. Stiu ca pare intr-un viitor indepartat, dar timpul trece repede, si nu e bine ca singuratatea sa ne ia asa prin surprindere.
Oricum, nu asta conteaza acum, ci doar sa stii ca indiferent ce alegeri vor face ai tai, vor fi doar in ceea ce ii priveste pe ei, iar relatia lor cu tine nu se va schimba. happy

| minrest a răspuns (pentru serios54):

Nu sunt ca si mainile, dar sa zicem. Si de o mana te poti desparti, daca e cangrenata.

| William a răspuns:

Este mai bine sa se desparta de el pentru ca fumeaza si bea. Cel mai bine este sa alegi sa stai cu mama ta, dar sa nu crezi ca va fi frumos (decat daca aveti bani). Oricum daca alegi sa stai cu tatal tau va fi mult mai rau. Alcoolici sunt printre cei mai insuportabili oameni, iti sugerez sa uiti de el, sa nu mai vorbesti niciodata cu el.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Unii zic: "De bautura iti trece, dar de prostie, ba". Eu nu cred ca de bautura trece. Am vazut zeci si sute de exemple de betivi. Multora le-a trecut doar cand au fost pe moarte. Cred ca pot sa-i numar pe degetele de la o mana care s-au lasat mai repede. Mai mult, cu timpul bautura-i tampeste. Mergi cu mama ta si lasa-l! Bautura slabeste si potenta. Daca as fi in locul tau as intelege mama care umbla cu altul. Nu poti sa stai cu un mort-viu in casa, care mai si injura (probabil), mai si loveste (probabil), fumeaza si cheltuie banii si pe una si pe alta. Mai nici nu munceste. Ala nu-i om. Eu am trait fara tata (un caz asemanator cu al tau) si mi-a fost mai bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu poti sa faci nimic, decizia este a lor in totalitate.
Acum, depinde la cine tii mai mult, daca doresti sa ramai cu vreunul.

| minrest a răspuns:

Asta e o manifestare de gelozie patologica din partea tatalui tau. Cred ca are personalitate dizarmonica de tip paranoid. E foarte bine ca s-a ajuns la divort, daca iti prindea un fier de calcat in cap cand dormeai, in urma interpretarii eronate a unei convorbiri telefonice, cred ca nu iti convenea. Ai grija sa ramai cu maica-ta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

E democratie, fiecare poate face ce vrea.

| vocea a răspuns:

Imi pare rau, nu cred ca stii toata povestea probabil mama ta la inselalat este de neacceptat pentru un barbat

| Mii_Ca_1990 a răspuns:

Nu ii bine ca bea, vorbește cu părinți tatălui tau sa îl bată sau sa îl certe sa ii spună ca nu e bine sa bea ca primește na na, multora le place băutura si sa fumeze dar băutura chiar e rea, nu cred ca mama ta face sex cu altcineva, tatăl tau daca nu are dovezi nu ar trebui da facă așa, încearcă sa vorbești cu el! Oricum totul va fi bine! Dar ei trebuie sa facă bine pentru tine, esti copilul lor! Si părinți mei sunt despărțiți!

| serios54 explică:

Profilul acesta e facut de vreo 5 ani, scuzati poza de profil si altele

| Oana0306 a răspuns:

Salut,serios54. Cu siguranta tatal tau nu mai gandeste limpede din cauza bauturii, probabil "gelozia" provocata de alcool il copleseste, stii cum sunt oamenii dupa ce consuma bauturi. Nu mai suntem in antichitate cand era o rusine sa te desparti de omul cu care nu te mai intelegi. Mai bine sa o ia fiecare pe drumul sau si sa-si refaca viata, decat sa petreaca ani de zile plini de probleme.
O zi frumoasa!