| Taetae58 a întrebat:

.astazi m-a prins tatal meu ca fumam si m-a batut in mijlocul strazii.El e un om care de mica ma teroriza si ma facea sa fiu o sclava a casei.Nu ma lasa afara, ma tundea cheala, ma batea pana la sange.Acum am 17 ani si fumez deoarece ma ajuta.Cand am ajuns acasa efectiv plina de frica mi-a luat telefonul si mi-a spus ca-l va tine el nu mi-l mai da si nu ma mai lasa la scoala.Ce as putea sa fac sa-l fac sa-mi dea telefonul si permisiunea sa merg la scoala? Nu am alte rude in afara de el tin sa mentionez

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

"Parerea mea ar fi ca daca putea, era bine sa i-o dea si ea la mecla"
Eronat. Si el ii va raspunde tot cu violenta si va fi din ce in ce mai rau.
De ce va place voua violenta si nu obositi creierul nitel ca sa ganditi? Sunt mii de metode in afara violentei si mult mai utile.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Suna la politie si spune problema, vezi ce spun aia, daca nu si nu si nu, nu ai si tu 2-3 prieteni mai asa sa-i traga o corectie serioasa? Si sa-i puna in vedere ca daca mai repeta, si-o ia dublu. Pai nu e normal sa-si bata joc de tine asa, si-o merita daca legea nu va face nimic, si oricum dupa mine trebuie pedepsit si pentru ce a facut pana acum! Si-o merita oricum. Alta solutie nu ai, ori legal ori daca nu, na, aia e. Eu daca aveam o prietena si tacsu ii face asa, il bateam numai in mecla pana lesina, si a doua oara nu mai facea pe pariu, asta merita jigodiile astea.

| Bizon95 a răspuns:

Incearca asta:
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia
se vehiculeaza pe TPU de foarte multa vreme si CRED ca e foarte buna pentru tine

ANIMALUL ALA de asa zis tata AR TREBUI PUS IN CUSCA

| Yuoia a răspuns:

Tu de ce il provoci? De ce fumezi? Cu ce te ajuta fumatul, ca eu nu vad asta? Probabil mai sunt si alte lucruri care il supara.
La scoala te va lasa, dar te va supraveghea. Restul, fara telefon, fara iesit pe strazi, le meriti din plin.
Nu-l mai provoca, asculta-l si totul va fi bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Daca fata zice ca o ajuta, o ajuta, aia este, de ce fumeaza, milioane de oameni fumeaza si in varsta, e abuz din partea lui, doar nu e obligata ea sa-si suporte lui nebunia, pe un nebun il supara orice, nu trebuie sa-i cante in struna. Parerea mea ar fi ca daca putea, era bine sa i-o dea si ea la mecla sa se invete minte. Sau 1-2-3 prieteni de ai ei, sa stie macar de frica, ca iti zic eu ca daca si-o ia serios odata, nu mai face a doua oara, ca dupa aia si-o ia mai tare. Nu e solutia ok dar e ultima in caz ca nu se poate altfel.

| Mosotti a răspuns (pentru Yuoia):

Pai am zis ca aia e ultima metoda DACA nu se poate rezolva altfel. Propune tu alte metode. Ca din gura e usor de zis. Pe autoritati le doare undeva precis, dar sa incerce. Nu va fi mai rau, ca ala care e mai tare invinge la o adica, cand vin 5 tineri de 17-20 ani, iti pun scau in cap si ti-o da tare, iti zic eu ca NU mai faci a doua oara.

Din alea mii, spune tu 5, sa vedem, dar pe bune sa mearga, nu teoretice cum ar trebui sa fie. Tinand cont ca poate e minora, nu are banii ei, e la scoala, nu are la cine se duce, pe autoritati e posibil sa nu le intereseze. Daca are rude, sa incerce sa se duca acolo, dar sa isi asume aia sa o intretina pana termina scoala, facultatea, nu e asa simplu. Nu imi place deloc violenta, dar de multe ori a rezolvat fulgerator probleme.
Mama mea avea o prietena de familie prin 1986, barbatul o batea de o rupea, o urmarea pe strazi, i-o dadea si acolo, in instanta era divortul pe rol dar dura f mult pe vremea aia, pana la urma prietenii au aranjat, si-a luat-o bine, s-a potolit, el asa rau nu prea avea prieteni, cunostinte, asa ca nu putea face la fel, se stia asta de dinainte, plus ca nici nu l-ar fi ajutat sa bata o femeie mai ales ca se stia ca el e nenorocitul! Dar bine de tot si-a luat-o de la 3 insi, sac in cap sa nu se afle cine sunt, pus jos, scos rautatea din el, iar data viitoare se tripla pedeapsa. Tu nu sti ce-i facea femeii aleia pe unde o prindea, i-a rupt si mana.
Tu realizezi ca daca nu se face ceva, fata asta de aici va ramane cu traume toata viata? De ce sa nu ramana el mai bine cu asta.

Sigur ca intai femeia aia asta s-a dus la prieteni sa stea, la rude, venea dupa ea, s-a dus la politie! Deci abia dupa ce s-au epuizat miile alea de metode, s-a ajuns acolo, nu din prima. Unii oameni stiu de frica.
Insa acum solutia incepem cu autoritatile, sa sune, sa spuna problema sa vedem ce se intampla, asta e de preferat. Sau sa stea la rude mereu, afara de astea doua nu vad care ar mai fi.

| Yuoia a răspuns (pentru Mosotti):

"Parerea mea ar fi ca daca putea, era bine sa i-o dea si ea la mecla"
Eronat. Si el ii va raspunde tot cu violenta si va fi din ce in ce mai rau.
De ce va place voua violenta si nu obositi creierul nitel ca sa ganditi? Sunt mii de metode in afara violentei si mult mai utile.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Eteda a răspuns:

Ai putea sa vorbesti cu cineva sau te poti duce chiar la politie sa ii faci plangere pentru violenta. Asta depinde de tine, daca crezi ca atat de rau te trateaza

| sabinaca a răspuns:

Suna la autoritati, trebuie inchis animalul asta.

| Mosotti a răspuns (pentru sabinaca):

Ar fi bine daca s-ar baga autoritatile. Insa in general nu se baga decat daca ii face ceva de intra in penal, vatamare corporala serioasa, nu ca a tuns-o sau ce i-a mai facut. Cum am zis, sa sune acolo sa vedem.