| Bebitaaa24 a întrebat:

Ați iubit pe cineva atât de mult încât v-ați fi dat și viața pentru acea persoană? De 2 zile m-am despărțit de iubitul meu. Am crezut că e cea mai bună decizie. Dar, acum încep să regret. Parcă nu mai sunt aceași persoană, sunt tristă, nu mănânc, doar fumez. Aș dormi non-stop, doar ca să uit de el, să uit de "noi". Mi-e dor de vocea lui, de ochii lui, de timpul petrecut împreună cu el... Mintea vrea să-l uit, dar inima se opune. Aș vrea să fim măcar prieteni, să știu că e bine, chiar dacă "e bine" lângă altcineva. Ce să fac? sad

Răspuns Câştigător
| EmmaEu a răspuns:

Sincer, depinde de cauza din care v-ati despartit si natura relatiei in care erati. Poate ca doar te doare acea schimbare, acea diferenta dintre cum "era" si cum "este". Mi s-a intamplat sa plang cativa ani buni dupa o iubire pe care o credeam inca vie si ma simteam stand langa altcineva doar de forma, insa mi-am dat seama ca tanjeam doar dupa un raspuns. Ma intrebam de ce s-a terminat totul asa brusc. Ma intrebam ce ar fi fost daca primem raspunsul ala mai devreme, daca as fi ramas acolo unde eram. Si nu as fi facut-o. Mi-am pierdut o buna perioada stand cu mintea in trecut, traind un prezent anesteziat, insa mi-am dat seama ca viitorul trebuie sa il simt cat de viu pot.
Fa exact ce simti. Nici mai mult, nici mai putin. Daca simti ca inca ai vorbe nespuse pentru persoana iubita, da-le glas. Intreaba-l si spune-i ce astepti, ce asteptai si ce iti doresti. Priveste-l in ochi si incearca sa vezi daca intr-adevar vrea sa iti vada acel licar de fiecare data cand te priveste. Daca nu, nu sta sa privesti in urma. Stiu, va fi greu, va fi dureros, insa de cate ori vei cadea, te tot atatea ori te vei bucura ca ai invatat sa te ridici de fiecare data in alt mod. Mult mai demn.
Nu stiu daca te-am ajutat prea mult, insa acesta este sfatul meu.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cea mai mare prostie sa ramai prietena cu un "fost'!
De ce ai vrea sa te chinui?
Daca ai hotarat sa te desparti de el, inseamna ca ai avut motive temeinice si ti-a ajuns.
De ce ai vrea sa te introci la un om pe care nu-l mai apreciezi si nu-l mai vrei in viata ta?
Doar pentru ca ti-e ciuda ca va fi al alteia, ca va alinta si rasfata pe alta?
Fii cerebrala de data asta si pricepe ca o relatie incheiata aici, indiferent de motiv, nu va avea nici un viitor fericit, deci, indifeent cat iti este de greu, nu iti invenina viata si in nici un caz prietenia cu un fost, nu-i recomandata, ca-ti aduce aminte tot timpul de ceeea ce vrei sa uiti (nu ma refer la partea frumoasa, ci la cea pentru care v-ati despartit).
Psihologii spun ca este cea mai rea decizie sa ramai prietena cu un "fost", pentru ca iti strici relatiile viitoare si nu vei fii niciodata feericita.
Sfatul lor este sa inchizi definitv poarta sprea acea persoana, indiferent cat iti este de greu acum, si a merge mai departe, ca sa-ti dai o alta sansa spre fericire cu barbatul pe care-l ai destinat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa cantaresti bine motivele care te-au facut sa iei aceasta decizie si momentele bune si rele de care ati avut parte. Noi nu putem zice ca ai facut bine sau nu. Ce e cel mai bine cand iei o astfel de decizie, e sa nu o iei pe loc, aloca-ti putin timp inainte sa o iei, pentru ca vei gandi altfel situatia decat in momentul acela. Daca vrei sa uiti te sfatuiesc sa iti gasesti diferite ocupatii, fie ele mici. Vorbeste cu prietenii tai si nu sta singura. Am trecut si eu printr-o chestie asemanatoare. Au trecut 5 luni, primele 2-3 luni au fost grele rau de tot sincer, apoi am inceput sa fac dezvoltare personala, sa ma stabilizez psihic, sa vad alte moduri de a gandi si a actiona. M-am apucat de sala ca sa am o parte de timp ocupat, deja cand ma intorc sunt obosit, ascult muzica, si cate un joc cand nu ma duc la sala. Mult e pana gasesti ceva de facut.
"Esti o persoana diferita pentru fiecare persoana care te intalneste"
Si NICIODATA sa nu cauti in alte persoane, persoana pe care tu ai pierdut-o. Ce pot spune sper sa se rezolve problema ta intr-un mod sau altul si sa auzim numai de bine

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Cred ca esti cam fixista. esti conservatoare si accepti foarte greu schimbarile. ai suportat alte schimbari, de ce nu o poti suporta si pe aceasta?
este doar o obisnuinta cu iubitul tau, o obisnuinta la care din egoism si conservatorism nu poti renunta. ok, ati avut momente frumoase, am inteles. Daro rice ai face, nu le poti retrai, ci doar ti le poti aminti. tu trebuie insa sa traiesti in prezent si sa te preocupi de viitor, asa ca nu mai retrai trecutul.
din moment ce v-ati tot despartit, nu e el alesul. ai rabdare ca i sa iti vina si fat-frumos. ce e al tau e pus deoparte. oricat ai plange sau ai rade, nu o sa vina mai devreme sau mai tarziu, ci exact atunci cand trebuie. asa ca fii pe faza si daca o relatie nu merge - da-i papucii si treci mai departe! Daca cumva esti ocupata cu vreun dobitoc si cel ales 'trece' pe langa tine?
nu cred ca ai vrea asta.

cu privire la starea ta, tu te incapatanezi sa traiesti in trecut si nu accepti schimbarile. daca ar veni acum cineva la tine la usa si ti-ar zice ca un miliardar a murit si a ales asa, la nimereala in mare parte, sa iti lase tie casa din hawaii si apartamentul scump din new york + averea lui din care poti trai linistita? big grin Asa-i ca pe aceasta SCHIMBARE ai accepta-o? Cum sa nu?! cine nu ar vrea asa ceva? big grin

Deci vezi? culmea ca daca e vorba de o schimbare in bine, o accepti, dar daca e o schimbare care tu consideri ca nu e inspre bine, nu o accepti! Te-ai gandit vreodata ca asa e cel mai bine, sa scapi de el, pentru a-l putea intalni pe cel care iti corespunde?

Si eu am avut amintiri frumoase cu diverse persoane, persoane care in timp s-au schimbat din cauza diversilor factori si au devenit rele, orgolioase si vanituoase. Asta e, le-am zis 'ciau' si m--am ocupat de viata + preocuparile mele. le multumesc pentru momentele frumoase pe care le-am petrecut, dar asta e : traiesc in prezent si ma preocup de viitor.

| Bebitaaa24 explică (pentru JustBlackNoGrey):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi! happy

| silvya1 a răspuns:

Dacă erați într-o relație toxică atunci da, a fost cea mai bună alegere. Trebuie să treci peste. E greu la început, dar în timp o să-ți treacă. Ideea e că nu merită să-ți faci singură rău din cauza unui băiat, băieții nu merită să suferi pentru ei.

| AlexiaPavel99 a răspuns:

Eu personal îți zic sa îl cauți și să îl întrebi daca e bine, si puteri vorbi! El sigur nu ar refuza! Poți să îi spui ca inca iti e dor de el, ca vrei sa fiti macar amici si sa vezi cum reactioneaza! Iuvirea ta pentru el o sa treaca mai greu mai ales daca a fost prima! Asa ca vorbeste-i, spune-i ca inca tii la el!
P.s.scuze ca intreb! Dar de ce v-ati despartit?

| Bebitaaa24 explică (pentru AlexiaPavel99):

Din cauza mea...Eram prea geloasă, mereu îi făceam scene de gelozie. Credeam că nu mă iubește, și i-am spus că vreau să ne despărțim. Am crezut că încă mai ține la fosta lui iubită. M-a înșelat de 2 ori(chiar el mi-a spus, a zis că e mai bine să fie sincer cu mine, decât să aflu de la altcineva).