| salome a întrebat:

Buna!
Avem in grup o persoana cu niste probleme mintale. Se descurca destul de bine in comunitate, insa ne dorim sa fim cu ochii pe el. El e de acord cu acest lucru, deci nu s-ar pune problema de a spiona. E doar pentru protectia lui. Cum putem face ca el sa fie usor de gasit daca s-ar intampla ceva? Are un telefon si ne putem folosi si de el, cu Android, doar ca aplicatia va trebui sa arate unde e si pe telefoane cu Ios.
Ce ne recomandati?

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ce problemă are mai exact?

| Denisa0954 a răspuns:

Sa l ajutati sa meargă la un specialist. De unde spuneti voi sigur ca are probleme mintale? Numai un psihiatru poate pute un astfel diagnostic. Si in cazul in care are o problema, daca il "urmărești prin telefon" ce câștigi? Cu ce l ajuți dacă doamne fereste chiar s-a intamplat ceva cu el?

| salome explică:

Ce conteaza ce problema are, diagnosticul este pus de un specialist, nu de noi. Asa cum am spus, decizia nu e luata doar de noi, ci am discutat impreuna si cu el si am ajuns la o concluzie. Ca e bine sa stim mereu in ce loc este si cam ce ar face tocmai ca ne pasa de el.