| Rirrrriiiii a întrebat:

banuiesc ca foarte multi dintre noi avem anumite intrebari care ne macina. Care nu ne dau pace si nu ne lasa sa zambim. Eu ma numar printre acele persoane singura mea intrebare este De ce?

Viata nu este usoara si nici nu ma asteptam sa fie dar parca este prea mult. Cu cat cresti cu atat parca esti mai atent la lucrurile din jurul tau, asta mi s-a intamplat si mie. Copilaria sincer nu mi-o amintesc foarte bine insa imi doresc sa ramana ascunsa in ceata, ma tem de ce pot vedea. Cand am pasit in scoala in clasa 1, singurul copil la parinti sa fie o bucurie insa nu asta o pot spune si in cazul meu. Au trecut 4 ani cu chiu cu vai, nici o zi din acesti ani nu a trecut fara ca parintii mei sa imi aminteasca ca sunt oarecum un esec. Odata cu clasa a 5 -a am crezut ca voi incepe o era cu totul noua o noua etapa insa nu intr-o directie buna. Eram mica prostuta as putea spune intr-o zi am sunat dupa fix la o calega fara sa le spun parintilor mei s-a intamplat o data de 2 de 3 si tot asa pana de 15 ori cu aproximatie nu imi mai amintesc bine La sfarsit de luna cand a venit factura stiu ca am luat prima bataie mai zdravana din viata mea, am inteles greseala facuta. La cateva luni distanta tot in acel an m-am certat cu mama iar a doua zi la scoala o colega m-a invitat la ia dupa ore fara sa ma gandesc am mers am stat la ea pana s-a inserat iar mama a venit cu bunicul dupa mine a tipat la mine tot drumul si imi tot spunea ca sunt proasta

Intamplarea aceasta a avut loc in aprilie - mai daca nu ma insel. Am terminat scoala iar vara a fost petrecuta alaturi de fini. In septembrie cand incepeam scoala clasa a6a poate pentru unii era un motiv de tristete insa pentru mine era unul de bucurie ma intanleam cu colegii mei si ne jucam intr-una dintre lunile de scoala mi-a trebuit cativa lei sa ii iau unei colege ceva de ziua ei, atunci mi-am amintit ca ai mei mereu imi spusese ca daca vreau ceva sa iau din sertar, am mers si am luat de 4 ori, o data am anuntat pe cineva ca am luat, insa dupa nu. Cand s-a aflat a fost un scandal monstru am fost batuta rau mi-a fost frica am vrut sa fug insa tata a venit dupa mine si ma strans de gat

A doua zi la scoala eram speriata nu voiam sa mai traiesc ce traiam, dupa ore am venit acasa iar mama ma certa intr-un si spunea ca bine mi-a facut ca trebuie sa vina tata acasa si am sa vad eu. Atunci i-am spus ca merg pana in curte sa iau aer ca imi este rau si revin, insa am luat ceva de incaltat si am fugit nu imi pasa unde doar sa plec voiam, m-a gasit o vecina la cateva strazi pe o ulita m-a luat la ea acasa iar acolo i-a anuntat pe ai mei, au venit sa ma ia. Am crezut ca odata ajunsa acasa va fi altfel insa am fost batuta cu cureau, imi doream sa mor, sa dispar. Un timp lucurile au intrat in normal, eu eram cu un an mai mare. Ma imprietenisem cu un baiat era mai mare ca mine insa eram prieteni buni, ne intelegeam foarte bine in drum spre scoala dadeam pe la el, uneori ma conducea pana la intrarea in curtea scll. In afara de certurile de acasa eram fericita pana intr-o zi cand tata m-a vazut a venit dupa mine, ma suit in masina, unde am primit o palma care mi-a spart buza plus cearta si scandalul de acasa. In aceea vara ai mei s-au certat cu cateva rude, tin minte ca eram la masa in curte iar tata ma gonit de acolo spunand ca eu nu am ce cauta acolo cu el. Iar a doua zi avea pretentia sa rad cu el. Eu nu eram buna fina lor era copilul perfect, cel mult dorit. In clasa a 8a dupa ce am venit de la banchet in aceea seara eram singura in camera, faceam curat cand am gasit o buza rupta. Atunci mi-am amintit de bataia luata de cum tragea de mine de cum dadea in mama de cum plangeam eu si il rugam sa termine. Simteam ca eram coplesita si am iesit sa ma plimb pe strada era 10- 11 cum usa era incuiata am iesit pe geam. Au aparut ai mei cum nu mau gasit, telefonul era acasa iar geamul deschis au sunat la politie. Cand am ajuns acasa ei erau la politie dadeau declaratii, tocmai veneau acasa dupa poza cand m-au gasit in casa. In aceea seara am mers la politie si am dat declaratie, doar am iestit sa ma plimb, nu le-am spus motivul, insa de fata cu mine iau sugerat tatei sa ma dea pe mana lor sa ma bata sa imi arate ei bataie si respect. A venit si a trecut si evaluarea nationala, am intrat la liceul dorit numai ca nu la profilul preferat speram ca la anul sa ma pot muta totus. Am crezut ca incep o noua viata insa luna si bataia si certurile continuau mama a avut probleme cu inima si ia pastile, de cele mai multe ori ii luam apararea cand spunea ceva eu il contraziceam era beat, nu era adevarat ceea ce spunea. Trantea, spargea asa am mers un an pana in vara cand era bine cand era scandal. In vara de sf. Marie este ziua mamei, voiam sa sarbatorim in acel an, terminasem primul an de liceu, incercam sa uit totul, voiam sa o iau de la capat. Tin minte ca aceea a fost ziua in care mi-am dat seama ca iadul exista si pe pamant, ma intorceam cu bunica de la nasa, cand am ajuns acasa ei erau certati. La cateva ore dupa am auzit tipete am iesit speriata, atipisem putin. Cand am iesit l-am vazut pe tata cu cutitul in mana zicand ca o omoara pe mama. Au inchis usa mama a mers la mama si s-au incuiat acolo, tata dupa a adus toporul spunand ca sparge usa si ca ii omoara pe toti. Eu eram in casa si vedeam cu se implora de el sa termine odata cu sfarsitul scestui episod am crezut ca s-a incheiat dar nu. In clasa a 10 am reusit sa ma transfer de la liceu, cu o zi inainte sa incep scoala acasa povestea se repeta, bataie, cearta, lucruri sparte

Pe fiecare luna era un nou scandal, pana in iarna cand efectiv nu am mai putut zicea ne omoara pe toti era cu cutitul langa pat, o batea pe mama, atunci am fugit pana la o vecina unde am sunat la politie. Am crezut ca rezolv ceva insa nu, in 3 ore a fost acasa s- a culcat, a doua zi urma ritualul obisnuit nu manca toata ziua, bea iar seara incepea scandalul, eram date afara, in aceea zi nu era prima data cand dormeam afara sau in bucataria de vara in frig cu mama, inghesuite pe o bancuta. Lucrurile nu s-au incheiat asa cum ma asteptam, in vara asta cand jumate din amicii mei se distrat, eu ma luptam cu tata sa nu ii bata pe bunici si pe mama. Cum pot uita cum ma luptam sa il tin?! Sa nu ii bata, sunt batrani nu merita asa ceva. De atunci cearta, bataie scandal sunt lucuri regulate, pe fiecare luna, dupa are pretentia sa uit si sa rad. Dar cum sa pot?! Acum sunt majora in loc sa merg eu de acasa sa lipsesc noptile, eu il caut pe tata ca pleaca beat si zice ca se omoara dupa ce a avut loc inca o cearta. Imi este frica, nu am incredere in nimeni, am vrut si inca imi doresc sa dispar pur si simplu. Ma simt atat de singura vreau sa rad sa ma bucur de toate lucrurile bune insa nu pot De ce nu pot avea o viata normala?! De ce imi este frica sa am o relatie?! De ce viata mea este un cosmar?! De ce trebuie sa zambesc fals in fata prietenilor mei, sa rad si sa glumesc, iar sufletul meu arde de durere si disperare?! De ce nu se termina odata?! De ce?! Pur si simplu de ce?! In prezent sunt in ultimul an de liceu, nu am incredere ca am sa reusesc sa fac ceva in viata simt ca ma duc in jos, am obosit sa mai lup de ce sunt condamnata de soarta asta de ce sunt condamnata la nefericire

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Imi pare rau sa aud ca parintii tai sunt destul de abuzivi. Reactiile lor au fost destul de exagerate, insa, nu nefondate.
Sa iti explic si din punctul lor de vedere, in primul rand ai sunat-o intotdeauna pe ascuns pe colega ta. Parintii tai, habar nu aveau de asta si deodata s-au trezit cu o factura imensa la telefon, factura pe care au fost nevoiti sa o plateasca din bani pe care ii tineau pentru altceva (mancare, haine, alte facturi) sau bani pe care poate chiar nu ii aveau.
In al doilea caz, ai plecat dupa scoala la colega ta, nu stiu daca ti-ai anunatat mama sau nu, dar daca nu ai facut-o a fost si greseala ta. Imagineaza-ti spaima prin care parintii tai au trecut cand au vazut ca nu esti acasa. Este normal ca s-au panicat si s-au enerverat, asta nu inseamna ca mama ta trebuia sa urle la tine, trebuia sa iti explice unde este problema si de ce nu ai voie sa faci asa ceva.
In cazul banilor parintii tai te-au lasat sa iei bani de acolo si ti-au aratat ca au incredere in tine, lasandu-te sa iei bani din banii economisiti de ei. Ei au nevoie sa stie cand cineva ia din ei, nu trebuie sa te ascunzi. Uneori banii aia nu ajung sau sunt prea putini, in cazul asta trebuie pastrati pentru situatii extreme, poate nu isi permiteau sa ii dea pe cadoul colegei tale, poate ai luat prea multi. Cand vine vorba de bani, intreaba-ti si consula-ti parintii. Intotdeauna. Ei sunt cei care muncesc pentru banii aia si ei stiu cel mai bine pentru ceea ce sunt economisiti. Atat timp cat tu nu aduci niciun ban in casa, nu ai niciun drept asupra banilor respectivi, deci nu ar trebui sa ii cheltui fara sa ii anunti pe parintii tai. Daca le-ai spune de la inceput ca ai nevoie de bani si pentru ce ai nevoie de ei, te asigur ca vor reactiona mult mai bine. Uneori poate nu se vor bucura, alteori poate se vor enerva iar alteori iti vor spune nu. Insa, vei evita excesele de furie ale lor. Tatal tau a exagerat foarte mult strangandu-te de gat, nu asa te comporti cu un copil, insa, inteleg perfect de ce nu a reactionat tocmai bine cand au aflat ca tu tot luai bani de acolo.
Cand ai fugit de acasa, din nou, este de inteles de ce tatal tau s-a enervat. Nu ma intelege gresit, comportamentul tatalui tau este complet abuziv si nu trebuia sa de in tine, insa au fost cazuri in care si tu ai gresit. Meritai sa fii certata, dar nu batuta. Este de inteles de ce s-a enervat cand ai fugit de acasa, probabil ca s-a speriat. Evident, are probleme cu gestionarea nervilor. Cat despre politisti sunt convinsa ca nu vorbeau serios. Din nou, cand s-a certat cu rudele tale, este normal de ce nu a vrut sa fii in preajma lui, omul nu avea chef de tine. Se intampla. Faptul ca s-a enervat cand mergeai la prietenul tau in fiecare dimineata fara sa spui nimanui ca te duci la el, pare suspicios, ce ar fi facut daca ramaneai insarcinata in clasa a 7-a, a 8-a?
Din cate am inteles din restul povestirii situatia tatalui tau a regresat si el a devenit din ce in ce mai abuziv. In prima parte a povestirii sa stii ca nici tu nu ai fost usa de biserica, dupa cum spuneam inteleg de ce te-au certat si de ce nu au reactionat cum trebuie. Ai facut destule greseli incat sa ii calci pe nervi, iar ei s-au enervat tocmai pentru ca tin la tine. Daca nu ar fi tinut la tine, te-ar fi lasat sa umbli de nebuna prin vecini si te-ar fi maritat de la 14 ani ca sa scape de tine. Problema parintilor tai este ca nu stiu cum sa isi gestioneze nervii si cum sa reactioneze.
In prezent tatal tau a scapat de sub control. Incearca sa o convingi pe mama ta sa mergeti la un aistent social sau sa cereti protectie din partea autoritatilor locale. Daca nu a mers o data, incearca din nou. Imi pare rau pentru situatia ta si nu iti pot spune de ce ti se intampla. Nu te mai intreba de ce ti se intampla tocmai tie asta, pe lume sunt sute de copii care se nasc bolnavi, cu parintii care ii abuzeaza mult mai rau din toate punctele de vedere (mental, fizic si sexual), in saracie fara sa aiba bani de mancare, fara sa poata bea apa etc. De ce iti este frica sa ai o relatie? Pentru ca iti este frica sa ai incredere in oameni si iti este frica sa ai incredere in oameni pentru ca nu ai putut avea incredere in proprii parinti. De ce viata ta este un cosmar? Fara niciun motiv, ai avut ghinion, la fel ca multi altii. Atat.
Nu mai sta blocata in trecut pentru lucruri. Ai facut unele greseli si meritai sa fii sanctionata. Pedeapa a fost din pacate, mai aspra decat trebuia, dar nu a fost nefondata.
Incearca sa privesti situatia din perspectiva si incearca sa actionezi in loc sa te intrebi care este rostul vietii si de ce unii sunt mai ghinisti decat altii. Nu te va ajuta cu nimic si nu va exista niciun cavaler care sa te salveze. Asa ca ridica-te singura si vezi ce poti face. Tu esti singura ca poate face o schimbare in viata ta.

| Nostradamuss a răspuns:

Prieteno, ce e cu romanul asta? cred ca fabulezi.