| tarcla a întrebat:

Buna, buna!
Am o problema cu colegul de apartament. Am inchiriat impreuna un apartament de 2 camere, pe contract este trecut doar el. Acum si-a pierdut locul de munca si ii e mai greu si nu poate plati partea sa de chirie. As vrea sa discut cu el, insa nu stiu cum as putea aborda subiectul ca in cazul in care nu isi poate plati chiria sa plece. As incerca sa caut pe altcineva, insa nu pot face nimic cat timp el sta inca acolo. Eu nu pot plati pentru amandoi, intelegerea a fost fiecare sa plateasca partea lui de chirie.
Cum sa fac?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Isi gaseste servici sau pleaca 1 din 2. Munca e bereghet

| Adry05 a răspuns:

Păi ce treabă ai tu aici? probabil o să-i dea părinții bani sau se descurcă cumva, refuzi să plătești partea lui de chirie și gata. îi dai proprietarului partea ta și-i explici situația dacă e cazu, tu n-ai ce consecințe să ai din faza asta dar nici autoritate să-i spui lui să plece, aia face proprietaru din moment ce și contractu e trecut pe numele lui

| mihai69 a răspuns:

Discută cu proprietarul.

| Andreeush a răspuns:

Nu ai dreptul să îi spui să plece deoarece are acum niște probleme.
El își poate găsi alt loc de muncă iar deocamdată ar putea să împrumute banii de chirie.

| Nemessys a răspuns:

Isi poate gasi alt loc de munca. happy Daca e, poti plati chiria pentru amandoi pentru o luna cu intelegerea sa-ti inapoieze el cealalta jumatate cand o sa aiba alt loc de munca. Daca nu, vorbesti cu proprietarul dar si cu el ca sa cadezi la un comun de acord in legatura cu ce o sa faceti pe viitor.

| DanTeSkies a răspuns:

Aiurea situație. Dacă nu poate plăti ar trebui să plece el de bună voie.Incearcă să discuți cu el și să îi asculți si lui punctul de vedere.