| mikala a întrebat:

Buna, buna!
Care sunt, dupa parerea voastra, dovezile ca persoana de langa tine chiar te iubeste?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E credinta, daca joaca teatru de unde stii ca nu joaca

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Simplu iti dai seama, gandind daca ar avea la tine un interes altul decat cel moral. Daca ai bani multi, situatie financiara cu mult peste partener, daca ai posib sa-l ajuti in cariera, in avansarea carierista, in gasirea unui loc de munca sau unul mai bun, e posibil sa simuleze, altfel nu are de ce sa se prefaca, de aia nu trebuie sa spui situatia financiara daca e teapana ca sa elimini chestia asta, spui abia dupa un timp cand ai vazut ca e ok fara nici un interes. Iar la casatoreala se semneaza contract prenuptial si gata treaba, daca te iubeste va semna, o sa zica "inteleg ca sunt f multi hoti, ca toti zic ca nu nu nu, si e normal sa ai dubii, asa ca voi semna tocmai sa-ti arat ca nu mint", daca minte o sa zica "aaa ce draga, nu ai incredere in mine? Hai ca m-am suparat".
De fizic nu mai spunem, ca daca nu il avem placut si sta, si daca avem si situatie e clar ca minte, nici daca arati bine nu trebuie spusa situatia la inceput, si obligatoriu cu contract inainte de casatorie. Ca daca aratam bine, chiar daca la inceput e iubire, dupa casatorie ea poate trece si sa inceapa parteneru sa profite de situatia ta.

E si cu mintea scurta, si hot, fie femeie fie barbat ca partener, ca e tot una. Minte scurta ca nu gandeste ca e normal ca omu sa aiba dubii pentru ca toti zic ca nu fac nasoleala dar fac, si hotie ca stie de ce nu semneaza chiar daca ar fi inteles motivul si ar avea minte.
Si aia cu nu ai incredere in mine, raspunsu este nu, ca toti zic asa. Si daca are minte va intelege ca e normal sa nu ai incredere. Si daca a semnat si sta, iar e clar ca nu se preface, ca nu are nici un drept in caz de ceva.

Cand ii vad pe unii "aaa nu m-a iubit", pai cum sa crezi ca tu la 55 ani poti fi iubit de una de 30, asta e chiar prostie copilareasca, cum sa nu isi dea seama?

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Eu numai cred, dar daca tu crezi ca poti sa stii, bravo tie

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai ti-am zis cum sti. Motivele tale sunt altele pentru care nu mai crezi in ele, nu are legatura ca te iubeste si s-ar preface, deci nu are treaba cu intrebarea de sus.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Parerea mea acele asa zis dovezi pot fi iluzi, nu poti stii exact nimic

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e asa, daca nu are nici un interes, de ce ar zice ca te iubeste?! Argumenteaza-ti raspunsul ca sunt iluzii dovezile alea. Daca nu ai bani, relatii, stai cu chrie, de ce s-ar preface? Ma refer un partener care arata bine si oricand putea alege pe altcineva, nu cineva praf fizic care nu are cu cine si sta asa fortat chiar daca ai situatie medie, sau cineva bolnav care tot asa nu ar putea sta cu altcineva.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Fiecare crede ce vrea

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai adevarul este doar unul, nu sapte. Nu se preface nimeni fara un alt interes decat persoana noastra, ca nu are de ce, iar daca nu are alt interes, vede fizicul, caracteru si te iubeste, pai e adevarat. Ca tu esti dezamagit ca ai stat de vb doi ani cum ai zis aici, parea altceva ea, pai daca se schimbau pozele, nu se mai ajungea acolo, deci nu are treaba cazul. Acolo a fost o necunoastere a situatiei de catre ea.

Cand vb de daca iubirea e falsa sau adevarata, vorbim cand pretinde ca ne iubeste in cunostinta de cauza, poze, discutii, situatie materiala, caracter, nu cu date incomplete, ca apoi e normal ca daca apar date noi care nu ne convin, ne intoarcem. Fata nu se schimba daca cunoastea toate datele problemei, de la inceput zicea nu, deci nu ar fi mintit, zic la general acum si barbat si femeie. Dar cand stie tot si cica iubeste, atunci e problema mare, si intram in intrebarea ta de sus, atunci daca se intoarce e urat din partea acelui partener, daca a mintit ca sa-si bata joc de celalalt.

Stiu pe cineva care a vb cu una timp de tot asa cam 1 an sau mai mult, din discutii se intelegeau foarte bine, aia mai ca era sa se marite cu el, dorea asta, deci pana aici il iubea sau cum s-o numi, si-au dat intalnire, cand l-a vazut aia a avut soc, a fost extrem de dezamagita de fizicul aceluia si evident ca s-a intors, au ramas amici dar atat. Pai de ce nu i-a dat poza de la inceput? Ca ea i-a dat. Greseala ei a fost ca a zis asa in mintea ei "nu conteaza sa insist sa dea si el poza caci oricum arata ca orice om mediu si va fi okey oricum", n-a fost asa. Bine, el trebuia sa zica "vreau sa-ti dau poza cum si tu mi-ai dat" mai ales ca el stia ca e sub medie, culmea. A vazut ca ea nu a cerut, a profitat el sa nu dea si ce a iesit? Nu stia ca se vor intalni real pana la urma? Si daca se stia sub medie si ce experienta a avut cu femeile de 15 ani incoa, nu era clar ce iese?! Tot e gresit si tot el nu e vinovat? Bine macar el nu a acuzat-o pe ea, a inteles problema.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Trist un an de vorbit pe chat apoi dezamăgire totala, aiurea, eu numai cred degeaba imi argumentezi rational

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Normal ca nu mai crezi, ca inconstientul tau e revoltat si acum se apara ca sa se fereasca de un alt esec pentru a nu suferi mai tare, asa ca iti da in constient ca nu mai crezi, ca sa nu mai incerci iar, nu mai validezi rationalul, altfel mai incercai si 101 % se repeta treaba, mecanism de aparare psihologic. Suna asa "aa, nu mai cred ca e ok, deci nu mai are sens sa incerc". Ptr ca multi zic "incerc iar ca poate poate".

Si in leg cu acela, aia e, el a fost vinovat! Problema e ca el nu a suferit asa, mecanismul de aprare nu s-a activat (ca nu era nevoie daca nu a suferit tare), crede in continuare ca ar merge pe net, dar stie ca nu a mers la el din cauza si ca n-a dat poza si ca nu arata bine, insa stie ca in alte conditii merge, si inconstient stie.
La tine e bine ca e asa, ca te fereste de suferinta repetata, mai bine sa nu mai crezi.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Cu o fata cu sange german as incerca, cu o romanca niciodata, iti spun sincer

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai poti incerca DAR sa dai poza de la inceput, desi genetica e aceiasi, nu conteaza nationalitatea. Daca sti germana ca lumea, intra pe un site din ala dar la nemti si intra in vb de test cu una care tot asa cauta relatie, da poza si sa vedem ce zice, daca zici ca alea ar fi altfel, educatia si seriozitatea nu are leg cu atractia.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru mine conteaza

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Pai pentru toti conteaza, si pentru mine educatia si seriozitatea conteaza, dar asta nu are treaba cu legile atractiei, si alea tot barbati aratosi vor intai, ca si eu daca e misto dar e neserioasa, needucata si slaba la mine, nu stau cu ea! Cel mult poate pentru sex si atat.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Dragule pentru sex as accepta o romanca pentru ceva de lunga durata o fata cu origini germane, asta cred eu, fiecare crede ce vrea, are prejudecati uite ca am si eu, si tu esti un om deosebit avand o educatie germana

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Aaa, pai ai dreptate! Asa cred si eu, nu doar tu, si eu vreau una serioasa, educata si ca lumea pentru ceva pe termen lung. Pai eu am stat in Germania doi ani, insa eram de dinainte aveam gandire germana asa instinctiv.

Totu e sa fie om acel om, ca origini germane sau cum or fi, degeaba are origini germane daca e om de proasta calitate caracterial cum si nemtoaice am vazut de era sa o bat pe una cu care m-am insurat pe bani pentru viza acolo in 2002. Bai frate de o nesimtire si violenta de m-a spart, era casa tatalui vitreg neamt ca altfel o pocneam, se purta urat desi nu aveam treaba unu cu altul, asa ca om se purta urat, taranca din aia imputita la caracter! Am uitat sa zic ca m-am insurat pe bani in 2002 pentru viza in Germania cu una cu care nu aveam treaba, dar statea la noi ca asa trebuia. Seriozitatea lor nu este neaparat valabila si in relatii. Am ramas doar cu pozele de la primarie hahahah, bine ca am scapat. Sunt si nemti seriosi in relatii, si neseriosi, asta e. Ei sunt serios in afara ca sunt obligati de societate, au legi, ei fiind un popor razboinic au fost educati sa fie asa ca altfel nu mai puteau fi puternici, dar in relatii poate fi altceva.
Atat ca iubeste oricine e serios! Hihi.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ai avut o viata aventuroasa man, ai primit cetatenia? cat timp ai fost insurat cu ea?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

N-am primit nici macar rezidenta, pe langa ca era si a dracu ca om, incepuse sa zica ca nu vine la viza cu mine daca nu ii mai dau bani, am refuzat, asta dupa un an, dupa aia am facut sa nu mai aiba acces la nimic din ce avea la mine in casa, si asa mi-am luat banii inapoi. Am luat-o de mana si la usa i-am dat doua suturi in fund si afara! Avea calculator de 2000 euro furat, comanda din reviste si nu platea, ca la aia venea de plata dupa ce primeai marfa, avea camera video, video, combina din alea smechere, telefon de 300 Euro din ala cu antena in casa, deci nu mobil.

Ca sa iei rezidenta trebuia sa stai 3 ani, iar cetatenia cam inca 3 ani. Am renuntat dar tot am dat-o dracului. mama daca nu era mama si tata vitreg o zapaceam de bataie! Eu am un principiu, sunt f om cu oamenii si scrof cu porcii. Nu stiu ce avea de nu ma suporta nici ca om. Am divortat in 2004 dar inca nu am anuntat divortul si aici ca nu mai am actele, oricum nu conteaza, dar vreau sa ma radiez si de aici. A bagat ia divortu, eu plecasem si gata.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Gunoaiele sunt peste tot, pai asta vad si eu omule genetic este diferit, asa te-ai nascut tu

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Da, dar sunt f rau cu nesimtitii, mai rau poate ca oricine. Mai bine ca erau parintii, ca daca ma infigeam in ea nu stiu daca mai scapa! Ii intorceam toata ura inapoi si puneam puterea 3 adica la cub. Mai ales ca ma purtam f ok cu ea ca om.

| Freya1 a răspuns:

Cand te apreciază,te respecta,te asculta, te intelege, te susține si sprijina, iti ofera atenție și afectiune, face compromisuri...

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Perfect corect! Asta e iubire.

| Frank51 a răspuns:

Cand face niste gesturi mici, care inseamna mult pentru tine. Cand este langa tine mai tot timpul si vorbeste cu tine mult. Atunci cand ai o zi proasta empatizeaza oarecum cu tine si te face sa te simti mai bine. Cand iti cumpara ceva fara sa fie sarbatoare sau aniversare.

| Jus7t a răspuns:

Când îți dă bani să bagi la păcănele.