| iubesc a întrebat:

Cam cat timp dureaza aproximativ sa poti face o cununie civila..acte, programare etc? Si cam cat costa actele? Multumesc pentru cei ce ma ajuta, rautaciosii sa nu citeasca.

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

In primul rand trebuie sa te interesezi de programul celor de la starea civila din orasul tau pentru ca actele se depun doar la anumite intervale orare.

Trebuie sa fiti amandoi pentru ca fiecare va trebui sa semneze pentru programare.

Ai nevoie de buletine, copii dupa buletine, certificatele de nastere (copii si originale), declaratia pe care o vei completa acolo inainte de a intra (iti dau ei formularul), taxa platita pentru casatorie pentru fiecare dintre soti si certificatele medicale. Tine cont ca trebuie sa te duci la starea civila cu fix 10 zile inainte de casatorie, iar certificatul medical trebuie sa fie eliberat cu o zi inainte de a te programa. El trebuie depus in termen de 24 de ore de la eliberarea sa.

Costurile sunt diferite de la un oras la altul. Pentru certificatul medical noi am platit undeva la 200 de lei de persoana. Taxa platita la administratia de taxe si impozite nu stiu cat mai este.

Oricum poti afla pe internet pentru orasul tau pentru ca e posibil sa fie ceva diferente.

Pa, pa

5 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

In primul rand trebuie sa aveti varsta legala pentru a va putea cununa, aceasta fiind de minim 16 ani la femei si 18 ani la barbati.

Actele necesare:

- certificate de nastere;
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie);
- buletine de identitate;
- declaratia de casatorie.

Buletinele de identitate sau pasapoartele (pentru cetatenii straini sau cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria).

Certificatele de nastere in original si copie

Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa valideze ca persoanele in cauza se pot casatori).

De la depunerea actelor si pâna la înregistrarea oficiala a casatoriei termenul este de 10-14 zile (inclusiv data expirarii certificatului prenuptial

Cam 500 lei daca vrei sa faci o mica petrecere cu nasii parintii si prietenii cei ma buni dupa buget

Casa de piatra!

| stlucian a răspuns:

In primul rand trebuie sa aveti varsta legala pentru a va putea cununa, aceasta fiind de minim 16 ani la femei si 18 ani la barbati.

Actele necesare:

- certificate de nastere;
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie);
- buletine de identitate;
- declaratia de casatorie.

1. Buletinele de identitate sau pasapoartele (pentru cetatenii straini sau cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria).

2. Certificatele de nastere in original si copie (nelegalizata).

3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa valideze ca persoanele in cauza se pot casatori).

4. De la depunerea actelor si pâna la înregistrarea oficiala a casatoriei termenul este de 10-14 zile (inclusiv data expirarii certificatului prenuptial).

5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor sau doar a unuia daca se admite. Sunati inainte si interesati-va daca este nevoie de prezenta amandorura sau numai a unuia dintre soti.

6. Un plic timbrat autoadresat.

Cam 200 lei + dc vrei sa faci o mica petrecere cu nasii parintii si prietenii cei ma buni dupa buget big grin

Casa de piatra! thumbs up

| iubesc explică:

Nu am nimic cu el. Se tine scai de mine..mai rau ca raia. Rautacios mic!

| armand69 a răspuns:

Lasa baiatul in pace! CE AI CU EL?