| ahj77agh a întrebat:

Buna,ce parere aveti despre casatoria dintre un cuplu gay?

Răspuns Câştigător
| KiduIcs a răspuns:

Marriage is about love
Not gender

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am o parere "indiferenta"!
Atata vreme cat nu ma afectaeza pe mine sau familia mea, pot afce ce doresc, ca-i doar optiunea lor unde afc sex si cu cine prefera sa traiasca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca o pedichiura la un picior de lemn. Sau ca o nuca in perete.
Casatoria este o realizare, doua persoane POTRIVITE DPDV BIOLOGIC s-au hotarat sa creeze o familie, de obicei in scopul de a se inmulti.
Poponarii vor si ei, dar ei nu se pot inmulti. Ce folos are certificatul de casatorie?
Ar trebui sa se accepte o metoda precum parteneriatul civil, ca oricine sa traiasca cu oricare, dar CASATORIA este un termen definit de mii de ani, nu accept sa vina si sa o traga spre gura lor. Nu le este destinata.
Casatoria nu se adreseaza tuturor oamenilor. Si eu m-as putea "rascoli", ca imi place sa traiesc singur, si vreau sa ma casatoresc singur, ca ma descurc eu. De ce sa nu se numeasca si asta casatorie?
Daca un barbat + un barbat = casatorie, eu singur, de ce nu am sansa de a fi mai bun decat ei? Vreau si eu casatorie, gata.

| ahj77agh explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cu ce scop daca ei nu se pot reproduce?
Casatoria este despre iubire nu despre reproducere.
+Persoanele gay se pot reproducehappy
(Spermatozoid de la ambii parteneri, injectati in ovarul unei mame surogat
Stii vorba aia ESTI ATEU PANA CADE AVIONUL..asa e si la voi..cand o sa vina copilul si o sa spuna Stii mami...noi doi avem ceva in comun..si mie imi place... ce o sa faci ma?
Il dai afara din casa?
Mi-e mila de tine

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ahj77agh):

Vine copilul la mine? Pai parcă îl lăsam la orfelinat. Te contrazici.
Pe mama surogat o închiriezi? O treci în certificatul de căsătorie? O cumperi? Eu vorbeam de un cuplu, nu de un trio. Din sexul vostru ies doar pete maro pe așternut, nu mai fabula cu tehnici din filme.
Căsătoria este despre un bărbat și o femeie. E ceva început pe baza religioasa: "roaba lui Dumnezeu, cu robul lui Dumnezeu". Nu George cu Vlad, "scăparea lui Dumnezeu cu Doamne ferește".
Dacă s-ar întâmpla să mi se nască un copil cu orice boală (autist, down, gay, etc), l-aș iubi la fel, și l-aș ajuta să își găsească locul în societate.
Dar la fel cum dacă s-ar naște cu un picior atrofiat, nu l-aș încuraja să încerce să devină fotbalist, dacă s-ar naște cu filetul pe stânga, nu l-aș educa cum că trebuie să își găsească un partener identic, și să îl ducă la altar.
As fi ok ca el să aibă relații, dar căsătoria nu i se adresează, clar.

| RKBlue a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Din sexul vostru ies doar pete maro pe așternut, nu mai fabula cu tehnici din filme." Nah. Sunt mai multe metode de sex.Majoritatea pe care si cuplurile hetero le fac.
"Căsătoria este despre un bărbat și o femeie." De unde stii?
Ai fost acolo cand s-a inventat termenul? De unde stii ca atunci cand s-a inventat casatoria nu erau cupluri de acelasi sex?
"As fi ok ca el să aibă relații, dar căsătoria nu i se adresează, clar."
Again, cine spune?
Casatoria se adreseaza persoanelor care iubesc.Ar trebui sa fie un drept(in unele tari e, si in unele tari si biserica face casatorii pentru persoanele gay)./
Desigur, oamenii care nu au fost vreodata discriminati din cauza orientarii, religiei, culorii pielii nu pot intelege.

| ahj77agh explică (pentru RKBlue):

Toti homofobii vorbesc fara nici-un sens. Nu au un argument concret si se ascund dupa religie.
Noi putem aduce foarte multe argumente, ei ce aduc? "ROABA DOMNULUI CU ROABA MAMI MELE" nu e okrolling on the floor)
Fiecare crede in ce vrea dar sa spui ca tu crezi in Dmnezeu si tu sa discriminezi. pute a prostie.
Love is love.dar in Romania nu pot accepta ceva diferit, ei traiesc pe modul ADAM SI EVA...cei din parlament aproba toate legile fara sens...ne ducem in jos.
Mai bine iubesc o persoana de acelasi sex si am grija de un copil si ii ofer tot ce are nevoie decat majoritatea persoanelor straight care fac copil si au 1200 de lei salariul, tatal e betivan, mama doarme toata ziua si copilul se sinucide pe fundal.
Again, mai bine gay decat cocalar cu 4 clase si 50 de lei in buzunar

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RKBlue):

Am zis mai sus, căsătoria e acaparată de credincioși de câteva mii de ani. Atunci ardeau pe rug orice om diferit, mai ales cu inițiativă. Crezi că le făceau cununie poponarilor? Aveau o frică imensă de Dumnezeu, nu s-ar fi riscat să facă o slujbă greșită din toate punctele de vedere.
Nu ai înțeles nici tu nimic din ceea ce am spus, nici nu te interesează.
Căsătoria nu se face oricum, nu este ceva la care să avem toți dreptul.

| RKBlue a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Aveau o frică imensă de Dumnezeu"Acum cateva mii de ani( cand zici cateva mii, de obicei e mai mult de 2) nimeni nu credea in Dumnezeu, in afara de evrei, probabil.
Care-i ideea? Trebuie sa traim in trecut?
Oricum, fiecare cu opiniile lui...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RKBlue):

Nu trebuie sa traim in trecut, dar daca asa a fost de la inceput, de ce am baga o alta categorie acolo? Nu au nici o treaba, una cu alta.
Daca prin absurd ar fi toata lumea de acord, si v-ati casatori "traditional", ce ar urma?
Petitii, sa modificam genetic rasa homo sapiens, sa le creasca tuturor barbatilor cate un vagin in fund, ca "nu se stie"?
Romania trebuie sa implementeze mai multe rampe pentru scaunele cu rotile, mai multe indicii pentru nevazatori in trafic, si alte lucruri pentru oamenii care intr-adevar trebuie ajutati sa traiasca macar decent, cu handicapul lor.
Ceea ce vor ei este doar un moft. As vota oricand parteneriatul civil, dar cununia nu este pentru ei.

| RKBlue a răspuns (pentru ahj77agh):

Exact.
Si din cate stiam religia promoveaza iubirea si acceptarea. Ceea ce nu prea vad in crestinii nostri.
Sunt multi oameni care nu inteleg ca un copil are sanse extrem de mari sa prinda toate lucrurile negative de la parinti.
Si totusi unii isi fac probleme cui ii va spune copilul "mama".
Cand sunt atatia copii fara parinti, unii au treaba ca 2 persoane de acelasi sex vor sa adopte si sa aiba grija.
Daca nu adopta, ci au copii biologici, prin alte metode si atunci au treaba.De ce? Fiindca Adam si Eva.Si mar.Si sarpe si Moise...
Multi par ca isi petrec timpul cautand raul in diferite locuri, neincercand sa faca un bine.
Pare ca multi romani considera ca a fi gay e o alegere.Se comporta si vorbesc, de parca ai avea vreo alegere sau vreun buton pe care il apesi, si gata! esti normal(normal pentru ei...)
Doar fiindca nu iti place de o persoana de sex opus, nu inseamna ca nu ai aceleasi drepturi ca si persoanele straight.

| RKBlue a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"Petitii, sa modificam genetic rasa homo sapiens, sa le creasca tuturor barbatilor cate un vagin in fund, ca "nu se stie"?"
Stii ca persoanele gay sunt in regula cu corpul lor, da?
Nu ei se imbraca sau fac operatii de schimbare de sex.Aia sunt persoanele trans.
"Ceea ce vor poponarii este doar un moft. As vota oricand parteneriatul civil, dar cununia nu este pentru ei."
Vrei sa stii cand se ajunge la moft? In Melbourne s-au pus indicatoare cu persoane de acelasi sex, pentru trecerea strazii.A costat cateva milioane de dolari.Asta e exagerat.De ce?
Fiindca nicio persoana gay nu a vrut asta.Aia au fost liberalii care voiau sa arate ca le pasa de egalitate.
Nu mi se pare un moft sa ai drepturi, ca a nu fi batut, omorat, sa te poti casatori(macar civil), sa ai practic drepturi ca ceilalti oameni.
Si nu, nu poti spune ca drepturile astea exista.Doar in Romania sunt oameni batuti fiindca sunt gay, poate nu multi ca in Polonia, poate ca nu sunt omorati ca prin Africa, dar nu asta e ideea.
Da, categoriile defavorizate au nevoie de drepturi si ajutor.
Dar toate astea se pot face simultan.Cand e vorba de stat, se pot face mai multe lucruri simultan, nu doar cate unul pe rand.
Multe femei sunt violate zilnic in Romania.Ce ar fi sa ne oprim, doar ca sa construim rampe pentru scaunele cu rotile, si femeile care au nevoie de ajutor sa nu mai fie bagate in seama? Ti se pare in regula?
Cand e vorba de ajutor pentru grupuri de oameni, normal ca cei mai ajutati vor fi cei mai defavorizati, dar asta nu inseamna ca ceilalti vor fi lipsiti de ajutor panase echilibreaza balanta.

Răspuns utilizator avertizat
| Hollyg a răspuns:

Consider ca e normal vis a vis de uniunea a doi oameni ce se iubesc, indiferent de sexul acestora.