| Sarin92 a întrebat:

Ce parere aveti despre faptul ca un barbat refuza sa munceasca pe motiv ca e prea stresat? Suntem in relatie de 5 ani si mereu ne-am descurcat cu banii dar m-am cam plictisit sa muncesc doar eu si sa il intretin. Eu platesc tot de la chirie pana la tigari ( el fumeaza ) mancare, plimbari tot. Mereu cand aduc vorba despre faptul ca ar fi ok sa lucreze si el macar un part time nu face decat sa se planga ca e stresat si daca ar munci chiar nu ar mai rezista. Este adevarat ca mai are si probleme de familie, dar nu tot timpul.

24 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Imputit tipu, daca scapi de el va munci oriunde

| danbnz a răspuns:

Parşiv şi materialist.
Asta nu e barbat adevarat... scapa de el.

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca aceasta intrebare este adevarata si doar vrajeala, sa fim seriosi ce fata ar tine un barbat, ganditi si voi ca e gratis, sa fim seriosi in ziua de azi iubita cere multe

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Nu prea cunosti femeile daca spui asta.

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Ba da le cunosc prea bine

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu l-aș aprecia foarte mult. Este un băiat care se descurcă în viață.
Să vedem. A reușit de 5 ani să aibă o iubită ( sper că nu stai lângă el chiar degeaba de tot...). Are de toate, inclusiv bani de țigări. E stresat, dar nu prea tare, și știe să se conserve, căci să muncești, nu e vorba că trebuie să faci niște mișcări, sau să gândești un pic, dar asta implică și responsabilitate iar aceasta este foarte foarte grea. Responsabilitatea să dai semnificație actelor tale, să le acorzi valoare, să integrezi această valoare în viața ta. Aceasta este EXTRAORDINAR de greu. Iar el fiind conștient de asta, lasă toată responsabilitatea vieții în sarcina ta. Ai mai văzut sau întâlnit așa un om înteligent și valoros? Nici nu o să mai întâlnești vreodată. Oricine altcineva va f
i mai puțin perfect cu el din acest punct de vedere. Are un singur defect care îl descalifică. El nu trăiește CU tine, el nu este partener cu tine, el este parazit pe viața ta. Soluția? 5 ani nu ți-au fost de ajuns să înțelegi ce trebuie să faci? Dacă nu, atunci continuă să îi dai să fumeze până o să înțelegi.

| Salontanul a răspuns (pentru sadrian46):

rolling on the floor Ai dreptate! Ironia ta este este o radiografie perfecta a acestui decervelat, puturos.

| sadrian46 a răspuns (pentru Salontanul):

Puturos, este bine punctat.
Problema este următoarea, una din ele în cazul acestui cuplu.
Acceptarea tacită, treptată a acestei situații de către ea, a contrubuit la accentuarea și consllidarea acestei tipologii. Astfel ea este parțial vinovată de starea lui de acum. Astfel, dacă mai ține la elm dacă mai speră, ea ar fi bine să facă decondiționarea lui spre o viață normală treptat. Asta ar însemna o responsabilitate în plus din partea ei, în raport de ceea ce face ea acum. Astfel ar putea să încerce asta până se satură, și să îl părăsească doar apoi.

| Mosotti a răspuns:

Lasa-l, este un profitor, si asa va ramane, deci nu mai sta cu el. Am o parere foarte proasta. Are ceva la cap oricum. Sa iti zic ceva care poate nu ti-a mai zis nimeni si anume un om sanatos la cap, nu doar ca vrea sa munceasca de la sine, dar nici nu se simte bine sa fie intretinut! Simte el ca vrea sa faca ceva fara sa ii zica nimeni., deci nu conteaza ca are sau nu are de unde trage, nu ii place asta. Asa ca acest om este o cauza pierduta, nu avea iluzia ca il schimbi, ca nu vei putea. Desparte-te de el cat mai repede si gaseste unul ca lumea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-l in ma-sa... la mine situatia e cam invers, doar ca nevasta-mea are si ceva probleme de sanatate. Reale sau imaginare, draq mai stie. In alta ordine de idei, daca astepti cumva un sfat - LASA-L! Pai la ce ajutor sa te astepti din partea unui astfel de individ in viitor daca el e panseluta pentru 2-3 probleme pe care toti le au si vezi dom'le nu poate sa munceasca ca e stresat.

| relian a răspuns:

Stii cand o sa munceasca? Cand o sa "divortezi" tu de el,atunci nu o sa mai aibe incotro laughing
Cunosc oameni casatoriti asa, unia cu copii altii fara, unele sau trezit si le-au dat papucii, alea cu copii nu prea mai au incotro laughing

Oare unde gasesc barbatii astia femei ca voi? Ceva o sora nu ai? laughing sincer mas baga si eu, dar nu cred ca as fi chiar asa parazit, as gasi eu ce sa fac.

| Freya1 a răspuns:

Da suferă si el de toate bolili...
Oricum, descurcaret băiat nu ai ce sa spui.De ce sa mergi la munca, cand ai o proasta (scuzami expresia) ce ti le aduce pe toate la botul calului si tu poti sa dormi până la amiază, sa papi, sa iesi la bere, la agățat si la barfa cu băieți despre cat de proasta e femeia lui ca il tuca si in cu.r pentru un pic de...
Chiar dacă suna dur răspunsul meu revino la realitate.Cum naiba sa pierzi 5 ani din viata muncind pentru un trantor ce bea, mănâncă, f...e si doarme pe bani femei in loc sa se zbată sa faca ceva pentru casa, sa arate ca e bărbat. Iubitul asta a tau ori e cioară ce cand nu o sa mai ai un salar bun te duce si la produs numa sa scoată ceva si sa nu muncească, ori e un cocalar coclit ce te freacă cum vrea el până nu se mai poate folosi de tine si te schimba.
Sti ca era o vorba.Voi astea ce va întreținerii bărbații cum va numiti? Ajutor social?

| Sofer a răspuns:

Te-a cam fraierit. Schimba foaia ori munceste si el sa castigati dublu ca aveti mai mult de castigat. Daca nu lasa-l in voia sorti.

| johnnny123 a răspuns:

:-)))) Ce părere aș putea să am despre așa ceva? El este un parazit și tu ești o, mă scuzi, fraieră.

Este singurul om de pe planetă care este stresat și care are probleme de familie? Probabil 80% dintre oameni sunt stresați și au probleme de familie. Ăsta nu este un motiv să refuzi să muncești și să trăiești pe spinarea cuiva.

Întrebarea este, dacă nu l-ai întreține tu, ce ar face?

| Sarin92 explică (pentru johnnny123):

Multumesc pentru raspuns! happy Probabil ar munci ca nu ar mai fi toate pe tava.

| Bizon95 a răspuns:

Parerea mea e ca iubesti serios... TRANTORUL
de asemenea, ca, daca incerci sa il lasi, ASA CUM AR TREBUI SA FACI, o sa te santajeze emotional pana la D-zeu, inclusiv s-ar putea sa devina violent
deci
PARASESTE TRANTORUL, ca e stresat saracutul de el si ca are probleme de familie sunt scuze, adevarata lui boala este in stadiu terminal si nu mai poate fi vindecata si se numeste PUR SI SIMPLU LENE CRONICA!

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Și eu sunt adolescentă și am zile în care mă simt prea deprimată, fără chef de nimic, stresată, nervoasă, etc. N-ar trebui să merg la școală pe motivul ăsta?
Sunt sigură că răspunsul tău e nu.
Acelaș răspuns e și la el, nu, nu e normal s-o facă. Renunță la el și o să vezi ce face fără tine. Încearcă să-l eviți cât de mult.
Sunt oameni care au o familie cu de exemplu 3-4 copii. Unul major, unul adolescent super depresiv, unul în clasa întâi căruia i-ar fi scârbă de scris și un bebe. Plus lucru, plus socrii enervanți. Nu, nu e cazul meu, dar sunt familii de acest gen. Cum muncește bărbbatul? Simplu! E stresat? Da!
Să fi stresat nu e o scuză ca să nu muncești!
Lasă-l singur, chiar dacă-l iubești. Uite. Du-te la o persoană în alt oraș/sat care te-ar primi să zicem pentru o săptămână, sau încearcă să strângi bani ca săîți faci o vacanță singură. Da, singură. Îi spui în următorul fel: „uite, eu muncesc iar tu-mi folosești toți banii. Ia muncește și tu și strânge-ți banii necesari să-ți faci și tu. Stresul nu e scuză!" Sau arată-i răspunsul ăsta!
Nu, nu vreau să aud „nu vreau singură, că nu știu ce și nu știu ce"! Doar du-te și fă-l să muncească.
Nu-mi asculti sfatul? Your bisnis!
Apropo câți ani are? Cred că e destul de „mare" ca să nu fie „întreținut de mami".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inacceptabil, penibil, nociv pentru el si pentru apropiatii lui.

| TheGentleman a răspuns:

E o putoare ordinară. Mentalitate de boschetar. Un șut în coor și la revedere. Trântorii sunt alungați repede din stup. Treburile casnice le face el sau tot tu?

| xeum a răspuns:

Omu' e prea smecher, a gasit o proasta sa-l intretina

| morfeo a răspuns (pentru xeum):

Corect

| Dragosdoar a răspuns (pentru xeum):

Pai se poate si invers nu

| Phantelul a răspuns:

Poti sa ii cauti de munca si il convingi ( obligi ) sa se duca, nu sa o frece tot timpul in cazul meu a functionat si eu am fost la fel de stresat.

| AnOnImA4109 a răspuns:

Îți zic direct, probabil e leneș. Invemteaza motive să nu lucreze. Înțeleg că nu tuturor le pace să lucreze dar trebuie. Odată ce sunteți împreună trebuie să vă întrețineți unul pe altul. Nu există scuze pentru a nu munci, numai dacă nu ești bolnav. Altfel nu, plus că nu e frumos din partea lui să stea degeaba și tu să te chinui să aduci bani în casă.